logo
19.06.2008 20:36
31
Díky za upřesnění pojmů a vysvětlení, jak se to má se skicovným, Jirko.
Takže jsem to popletl i v nadpisu diskuse, myslel jsem veřejnou soutěž. :)

Pokud tě chápu dobře, do veřejné soutěže by ses přihlásil v případě, že i tvůj nepřijatý návrh by ti zvýšil prestiž (třeba už samou účastí, originálním zpracováním apod), ano?
19.06.2008 20:48
32
Retal: Veřejné soutěže bych se zúčastnil ve dvou případech:

1. Pokud by reference z projektu byla sama o sobě zajímavá, tj. šlo by o obecně známou firmu, instituci, velké město... a měl bych na to čas.

2. Pokud by bylo skicovné alespoň za 2. a 3. místo ve výši běžné ceny za zakázku a odměna pro vítěze by byla dost lákavá.
19.06.2008 22:50
33
Když to tak sleduju a co sem tak osondoval ceny, tak se snad stanu raději grafikem než programátorem, protože i ti průměrní chtějí často za grafické návrhy tolik kolik stojí celý projekt pro zákazníka a to chudák programátor na tom stráví mnohem více práce než grafik.
19.06.2008 23:16
34
Azu: Ceny grafiků jsou jen výsledkem střetu nabídky a poptávky v oboru :)
20.06.2008 20:48
35
Původně odeslal Tvrdek
Azu: Ceny grafiků jsou jen výsledkem střetu nabídky a poptávky v oboru :)
Přesně tak a výjimky potvrzují pravidlo :D
21.06.2008 12:35
36
Zajimava diskuze, jsem z toho celkem překvapený. Měsíčně udělám tak 10-20 nabídek na zpracování zakázky, z to vyjde tak jedna, nekdy dve. Pokud bych za kazdou nabidku dostal 1-2 tis, tak si zaměstnám člověka, který ty nabídky bude aktivně vyhledávat a budu na nich pěkně vydělávat :-)
Na druhou stranu, občas dělám výběrové řízení na subdodávky, ale nikdy mě nenapadlo, že bych někomu za účast peníze, tak to opravdu ne :-)
Dovedu si to představit u nějakých opravdu velkých projektů,, třeba architektonických ale určitě by to nedostal každý, ale až účastníci co postoupili do druhého kola a mají svoje návrhy upřesnit a těžko by to bylo tak velké skicovné, aby to pokrylo jejich náklady.
Myslím si, že se tomu dělat něco a nebýt si jistý jestli na tom vydělám říká riziko podnikání a ve svém podnikatelském záměru s tím prostě musím počítat :thumbup:
21.06.2008 17:41
37
Původně odeslal MartinV
Zajimava diskuze...
podle me tady kazdy diskutuje o necem trochu jinem
a pak maji i lidi s dost podobnymi nazory dojem ze se sebou nesouhlasi
21.06.2008 18:31
38
Původně odeslal domain
podle me tady kazdy diskutuje o necem trochu jinem
a pak maji i lidi s dost podobnymi nazory dojem ze se sebou nesouhlasi
To je ale podstata většiny sporů na internetu :D
22.06.2008 20:55
39
Jako grafik jednotlivec co nemá do čeho píchnout bych se možná zúčastnil ale jako studio zaměstnávající lidi bych určitě odmítl pokud by mě někdo neoslovil sám např město nebo tak něco a zakázka by nebyla tak velká aby se vyplatila všem
28.06.2008 09:46
40
Původně odeslal agile
(tedy alespoň tomu tak je v případě větších subjektů typu Centrum Holdings atp. :)
No tak to určitě ne vždy. Zažil sem výběrová řízení i s mob. operátory, develop. firmou atd. Rozhodně nic neplatili:)

Sám jsem proti skicovnému. Pokud je návrh dobrý a neuspěje, tak se dá prodat dobře i jinde. Pokud je to prasárna, tak se nikdo nemůže divit, že nebyl vybrán:) Navíc dovedu si představit, jak se ozve pak hromada zdejších rádoby grafiků, načmáraj děs a ještě za to budou chtít skicovné?:)
28.06.2008 21:36
41
Velmi zajímavá debata, máte zajímavý obor, vytvořit něco stojí vždy čas a umění se prosadit je otázkou fantazie a naplnění klientova požadavku. Abych řekl pravdu, pohrával jsem si s myšlenkou nechat si udělat nové stránky, nemyslím přímo VŘ, ale když tu vidím názory- skicovné atd, myslím že budu postupovat jinak. Vážím si lidí kteří něco umí, ale bez urážky- neumím si představit že bych ve svém oboru řekl klientovi- udělám Vám nabídku možnosti co je pro Vás nejlepší, zaplatíte 1000 kč ať ji využijete nebo ne. O úvěry a řešení exekucí lidi mnohdy žádají u více firem, a představa že zaplatí 15 firmám 1000 kč a vybere si 16 firmu je logicky odradí. V mé branži jsme placeni až po odvedení kompletní práce a tak to asi má být. Nechci se nikoho dotknout, urazit atd, vůbec ne, je to pouze názor nestranné osoby. Kdybych vyhlásil VŘ, přihlásilo by se dejme tomu 20 lidí, 19 bych zaplatil skicovné, cca 1000 kč, to máme 19 tis, u dvacátého nechám udělat web, za cca 20 tis, protože b se mi líbil a byla by to přijatelná cena, v celkovém součtu by mě to stálo 40 tis a to nepočítám DPH. Ale berte to jen jako názor.
29.06.2008 00:23
42
asi takhle: solidní firma, když si u ní obejdnáte design, tak udělají klidně 5 různých návrhů a sami vyberete a necháte zpracovat ten co se vám bude líbit... a vcelku nic navíc za to, že vám těch návrhů udělají více, nechtějí... Tedy pokud se jedná opravdu o solidní profi firmu... Tak proč bychom měli ve výběrovém řízení platit nějaké "skicovné"? :) Ostatně tohle bych asi osobně neudělal, design chci vždy na míru a raději zadám požadavek firmě...
29.06.2008 09:06
43
AlesiBoss: Ukaž mi solidní firmu, která dělá weby na profesionální úrovni, udělá ti 5 různých návrhů a nebude za to chtít žádné peníze navíc.

Pokud je firma opravdu profesionální, je si velmi dobře vědoma ceny své práce a ví, že plně postačí věnovat se stoprocentně jednomu návrhu.

Nebo myslíš že Symbio, nebo PeckaDesign například dělají 5 různých návrhů každého webu? Podle mě nevíš o čem mluvíš... Ale zkus mě vyvést z omylu.
29.06.2008 11:50
44
jak jsem jiz napsal
pokud je napr. 20 ucastiku, tak 19 to dela zbytecne
cena by musela byt minimalne 20-ti nasobek normalni zakazky, aby se to vyplatilo
to je statistika

je jedno kolikrat se ta situace opakuje, cim vic se opakuje, tim presnejsi je toto tvrzeni

nenavrhuji nikomu aby platil 20-ti lidem skicovne
to je jenom argument, proc se toho neucastnit
31.07.2008 22:51
45
Možná se pletu, ale pracuje se zadarmo jinde než v IT sektoru? Nepamatuji se, že bych se kdykoliv ve svém životě setkal s tím, že bych někoho nechal pracovat a pak prostě oznámil že za svoji práci nedostane zaplaceno

Když firma vyhlásí veřejnou soutěž, tak by podle mě platit měla, to že to dělá tímto způsobem je její rozhodnutí. Že to není nejlepší nápad a je lepší oslovit profesionální firmu už tu padlo. Prostě by stačilo to udělat tak, že prostě vezme jen ty účastníky, u kterých zadavatel vidí kvalitní reference (které se třeba blíží jeho stylu), pak tu nebude problém s nízkou kvalitou (to se asi blíží definicí spíš tomu řízení než soutěži)

Rýpnutí na trochu jiné téma - třeba se časem dočkáme toho, že obchody budou prvních pár měsíců prodávat zadarmo aby měly reference :)
31.07.2008 23:29
46
Noxi, právě, že když firma vyhlásí veřejnou soutěž, tak si zájemci musej vypracovat projekty obvykle za svý. Tedy zadarmo... To by se takhle mohl přihlásit kdokoliv s čimkoliv a požadovat peníze, ať už na projekt nebo jako skicovný...
31.07.2008 23:38
47
Zas tak dlouhej můž život nebyl, no:)
V případě veřejné soutěže, nebo resp. nějakého úvodního kola, uznávám, že máš pravdu, chápu že dávat 2k za pětiminutovku z malování je nesmysl. Právě proto je asi ta veřejná soutěž spíš divná věc, jako zadavatel si nedovedu představit, že bych neměl vůbec přehled...jak jsem psal - vybírat podle referencí (klidně i referencí v původním slova smyslu - tedy vyjádření, doporučení rovnou nějakých předchozích klientů) a neměl by být problém
02.08.2008 00:07
48
Původně odeslal Nox
Zas tak dlouhej můž život nebyl, no:)
V případě veřejné soutěže, nebo resp. nějakého úvodního kola, uznávám, že máš pravdu, chápu že dávat 2k za pětiminutovku z malování je nesmysl. Právě proto je asi ta veřejná soutěž spíš divná věc, jako zadavatel si nedovedu představit, že bych neměl vůbec přehled...jak jsem psal - vybírat podle referencí (klidně i referencí v původním slova smyslu - tedy vyjádření, doporučení rovnou nějakých předchozích klientů) a neměl by být problém
Pokud si nedovedeš představit, že bys neměl přehled, tak je vidět, že jsi se moc výběrových řízení nezúčastnil :-)
Jak jsem psal výše, pokud bych měl dostávat peníze za každé výběrové řízení, kterého obesílám, tak najmu člověka co připravuje výběrové řízení a žívíme se jen tím ;)
Ber to tak, že většina firem má reference plus mínus stejné, takže jedinné na čem záleží jsou peníze:andel:
02.08.2008 17:01
49
Pravdu má samozřejmě Tvrdek a zkuste si to ještě jednou přečíst :)

Jinak řečeno - nejste-li město Praha nebo ČEZ a chcete návrh od kvalitního, zavedeného a uznávaného grafika, pak musíte dát skicovné. Když skicovné nenabídnete, nečekejte od takového grafika odezvu (má jiné dobře placené práce habakuk).

Jestliže nepotřebujete grafika takového kalibru, skicovné nabídnout nemusíte.
21.02.2010 10:53
50
Dobrý den
Je úsměvné jak tady většina grafiků brečí po skicovném. Pokud totiž bude zadavatel platit skicovné i při vypsání soutěže, dostane se na dosti tenký led zbytečně vynaložených investic a celá výhoda soutěže tak padne vniveč. Naopak není pravdou, že do soutěží bez skicovného se přihlásí jen nekvalitní uchazeči. Ba naopak dá to dost příležitostí pro začnající studenty grafiky, kteří pak právě tímto způsobem mohou prorazit mezi elitu.
Jeden příklad mimo weby ale ne mimo design. Zůčastnil jsem se soutěže ve které Jitona hledala návrhy pro budoucí modely. Když jsem potom byl pozván k realizaci návrhu a odměnu dostal až za vybraný model (20 modelových řad prošla jediná odměna, cca 5 000) zjistil jsem, že společně se mnou se účastnili přímo oslovení architekti, keří si napočítaly skicovné od 10 000 do 70 000 za jednu modelovou řadu. Je vám jasné, že se Jitona snažila co nejvíce modely tlačit do prodeje.
Ovšem v prodeji pak nastalo velké rozčarování, když zjistili, že nejprodávanější modely vůbec nejsou ty nejdražší, ale naopak . Podle nákladů na soutěž pak mohu říci že projekt byl právě díky skicovnému ekonomickým fiaskem. Protože na prodejně neúspěšných modelech jitona zaplatila přes 250 000 jen na skicovném. Tedy 250 000 vyhozeno do větru.
21.02.2010 11:13
51
2.8.2008
usmevna je spis logika nekterych lidi

jedna spatne navrzena soutez ma neco dokazat?
nic to nedokazuje

je to jenom jedna spatne navrzena soutez, nic vic
o zadne jine to nic nevypovida
25.02.2010 22:40
52
V případě zakázky za min 7 000 za graf. návrh, bych na výběrové řízení šel.

Skicovné určitě, klient by měl vidět předem za co platí a dle toho se rozhodnout.
25.02.2010 22:51
53
Ale tak v normálním světě, nemyslím online. Tak se vybere firma na základě referencí a potom až staví bárák či silnici. Dokážeš si představit, že uděláš silnici a oni ti pak řeknou, že se jim líbí více práce támhle od Pepy?
24.03.2012 14:04
54
Tak toto je trefne s tym dievcatom. Myslim si, ze za skicovne sa biju len grafici, ktori si neveria a ktori nikdy nic nedokazali a nikdy takymto pristupom ani nedokazu. Ti, ktori su dobri sa vazne tendrami nezaoberaju, pretoze na to nemaju cas a ti, ktori nie su zatial dobri by si mali uvedomit, ze tendre (uspesne, alebo neuspesne) ich mozu posilit a poucit, alebo sa presvedcia o tom, ze na to nemaju a mali by sa zamysliet nad zmenou svojho povolania.

Původně odeslal Mirun
Při momentálním převisu poptávky nad nabídkou nemá skicovné smysl.

Zkušení hráči se na nějaké VŘ vykašlou, jednoduše proto, že mají za dveřmi frontu klientů, kteří trpělivě čekají na to, aby se (ze známosti) už dostali na řadu, jejich grafici nemusí někde plakat u dveří s křídou v ruce. Skicovné by bylo motivující tehdy, kdyby bylo ve dvojnásobné výši něž je normální zisk z průměrné zakázky ve shodném čase. Což tisíc Kč není :D

A těch co něco budou týden dělat za 1000,- Kč aniž by byla garance že něco umí je tolik, že by zadavatele svými rotujícími zavináči a gradienty vycucali z kalhot.

Pokud však v této skupině je někdo, kdo umí, tak tu zakázku dostane, tím se mu to vrátí, ti ostatní si nic nezaslouží - ani skicovné.

Přijdu do baru, sedí tam nádherné děvče. Pokud se chci zmocnit jejího rozkroku, mám několik hodin na to, abych jí přesvědčil o tom, aby ono kýžené zrovna SE MNOU udělala. Jednou z věcí, které se dají standardně udělat je pozvat jí pro začátek na drink.

Jak se asi bude tvářit, když jí pozvu se slovy, že chci od ní dopředu zálohu, protože bych nerad tratil za chlast, když mi pak večer třeba nedá.
12.08.2012 12:54
55
Na základě užšího výběru na pozici grafika ve velké nejmenované sázkové kanceláři jsem včera poprvé v životě odevzdal práci do výběrového řízení.. za kterou nic nedostanu..

Zakázek á la "Veřejná soutěž" se jinak z principu neúčastním. Jde podle mně jen o "vyčůranost" zadavatele a okrádání nebohých grafiků, kteří se takové kraviny účastní o jejich čas :)

Zadavatele by měly přesvědčit reference daného grafika, následovat by měla smlouva o dílo atd.

solidní firma, když si u ní obejdnáte design, tak udělají klidně 5 různých návrhů a sami vyberete a necháte zpracovat ten co se vám bude líbit... a vcelku nic navíc za to, že vám těch návrhů udělají více, nechtějí...
Asi ano, ale také to musí být solidně zaplacená zakázka ;)