30.06.2010 11:35
1
Zdravim Vas,

pujdu rovnou k veci na konkretnim priklade. Mesicne vydelam nejakych 200 000kc a z toho 50 000kc vyplacim jako provize mym spolupracovnikum. Tito spolupracovnici jsou mladi hosi bez zivnostenskeho listu, tim padem mi nemohou vystavit fakturu... jde mi o to, ze prijem uvadim celych 200 000, ze kterych pote musim platit dan samozrejme... vice by se mi libilo, kdybych jako prijem uvadel jen opravdu to, co mi zustane, tedy 150 000kc a ty az zdanil. Jak na to ovsem? Mohu jako OSVC vystavit nejaky typ faktury prave na castku 50 000kc a oni at si to uz zdani? Jak takoveto veci resit?

Jeste poznamka, naklady bych rad uvedl pausalni, jelikoz se mi to prozatim vyplati daleko vice. Nenakupuju do podnikani nic, od ledna jsem do podnikani investoval jen par tisic.

Dekuji za rady,


Tom
30.06.2010 13:22
2
Tak v tom případě tomu moc nerozumím...

Pokud chceš uplatňovat paušální výdaje, tak ta provize, co vyplácíš už je v nich započítána - v paušálních výdajích jsou veškeré tvoje výdaje. Ještě jinak: k 200.000 si uplatníš výdaje ve výši 50-60 % a zbytek zdaníš. Prostě neřešíš nějakou fakturu na 50.000...

Snad jsem to vysvětlil...
30.06.2010 17:16
3
Pozor ještě na jednu věc:
"spolupracovnici jsou mladi hosi bez zivnostenskeho listu, tim padem mi nemohou vystavit fakturu... "

Podle zákona 337/1992 o správě daní a poplatků jste sám povinen oznámit finančnímu úřadu, komu jste vyplatil víc než 40 k (tuším) bez faktury!

Hezké odpoledne
30.06.2010 17:27
4
Ano, ale podle ustanovení § 34 odst. 5 osobám za jejich jinou samostatně výdělečnou činnost, kterou se myslí:

a) příjmy z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému,9) a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem,
b) příjmy z výkonu nezávislého povolání, které není živností ani podnikáním podle zvláštních předpisů,
c) příjmy znalce, tlumočníka, zprostředkovatele kolektivních sporů, zprostředkovatele kolektivních a hromadných smluv podle autorského zákona, rozhodce za činnost podle zvláštních právních předpisů 6f).
d) příjmy z činnosti insolvenčního správce, včetně příjmů z činnosti předběžného insolvenčního správce, zástupce insolvenčního správce,

Ještě citace:
Právnické osoby a fyzické osoby mající příjmy z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti 15) nebo z pronájmu 16), které provádějí úhrady fyzickým osobám za jejich jinou samostatně výdělečnou činnost 17) nebo za pronájem 18) a z těchto úhrad nesrážejí daň, jsou povinny uskutečněné úhrady oznamovat svému místně příslušnému správci daně, pokud u jednotlivé fyzické osoby přesáhne úhrada částku 40 000 Kč za kalendářní rok. V oznámení se uvede jméno, bydliště, případně místo podnikání fyzické osoby, vyplacená částka, den a důvod úhrady. Oznámení se zašle nejpozději do 15. února po skončení kalendářního roku, v němž byla úhrada provedena.
30.06.2010 20:49
5
tak ted mne to trosku mate... ty pravnicke citace jsou pro mne bohuzel nesrozumitelne (v jistych bodech). Jsem tedy povinen oznamovat FU ze jsem tomu a tomu poslal za rok celkem treba 100 000kc?

Dekuji,

Tom
01.07.2010 07:01
6
Podle mého skromného názoru pouze pokud ty osoby mají tyto příjmy z JINÉ VÝDĚLEČNÉ ČINNOSTI, kterou se rozumí ty 4 písmena výše (autorské příjmy, nezávislé povolání atd.).
01.07.2010 09:06
7
ok, to se zkusim jeste nekde poptat.. ale co vim tak nikdo jine prijmy nema, jsou to studenti (jediny prijem je tedy kapesne od rodicu :))