01.06.2010 22:05
1
Jak moc řešíte pravopis? Točí vás, když někdo nezvládá shodu podmětu s přísudkem (i/y obecně), mě/mně, stupňování (více důležitý vs důležitější), velká písmen (aspoň na začátku věty), diakritiku, překlepy (kontrolu pravopisu zvládá i prohlížeč) a podobně (vybral jsem největší zrůdnosti)? Lidově řečeno, když někdo píše jako prase nebo analfabet? Ovlivňuje pravopis výrazně vaše mínění o autorovi textu?

Trochu tady chci po pohledu na některé příspěvky rozpoutat diskuzi, protože třeba psaní velkých písmen na začátku věty a tečky na konci není o dyslexii (případně dysgrafii, nevím, nakolik se projevuje při psaní na počítači)...
01.06.2010 23:34
2
Tak určitě taky záleží na jakém webu se chyba objeví... Pokud projíždím web copywrittera a přemýšlím jestli využiji jeho služeb, tak je chyba průser... pokud jde o nějaký blog na odlehčení, tak se dají chyby tolerovat, pokud to není například do očí bijící jako VÝKEND, KNEDLÝKI, apod.
02.06.2010 00:00
3
Pokud je to něco markantního, tak si toho všimnu, jinak ne a ani to neřeším - samožřejmě záleží na konkrétní situaci. Jako copywriter si při tvorbě dávám pozor na pravopis, když píšu na WT nebo neformální maily, je mi to fuk :-)

Když je to něco na způsob michala kolesy /jestly :-)/, tak si řeknu dysgrafik nebo někdo méně šťastnej, ale rozhodně lidi jen kvůli pravopisu neodsuzuju...
02.06.2010 09:15
4
No, pokud vím, tak Michal Kolesa má gramatiku docela na úrovni, když posoudím jeho psychický stav.

Jinak já teda pravopis na webu docela řeším. Pokud jde o nějaký článek, tak tam předpokládám, že autor nepíše jako hovado. A co se komentářů týká, to je kolikrát na poblití. Také mi vadí, když někdo nesprávně užívá interpunkci (např. místo "..." používá ".." nebo ještě hůř "......."). Takže nejen gramatika, ale i estetika, aby text nějak vypadal.

Sám také nejsem neomylný, ale už mě tak nějak přestalo bavit psát "neomylnej", atp. Jenže když člověk píše přehnaně spisovně, připadá si jako exot.
02.06.2010 09:25
5
Já na pravopis hodně dbám. Jde-li třeba o pokec na chatu, netankuje mě to. Ale když uveřejním článek pod svým jménem, chci aby to nevypadalo jak od prasat.

Vyhledávám-li informace na Netu a narazím na text s mnoha chybami, není pro mě důvěryhodný. Pokud někdo nezvládá pravopis z prvního stupně ZŠ, těžko mohu doufat, že je erudovaný v jiných oblastech.
02.06.2010 09:29
6
Já bych se ještě zeptal možná, jakou formou píšete např. články, kdy potřebujete mluvit ke čtenáři. Tykáte? Vykáte? Vykáte s velkým V? Tykáte s velkým T?

Já právě jak kdy, dost to mícham a potřeboval bych si to nějak utřídit a sjednotit.
Např.: "Nebudu vás asi už dál napínat a přejdu přímo k věci, novému singlu Déjà Vu, který vám exkluzivně přináší web..."

Cílovka jsou většinou teenageři, jedná se o hudební weby vesměs.
02.06.2010 10:28
7
Já osobně pravopis považuji za jakousi vizitku člověka. Hodně to vypovídá o jeho úrovni. Umět mateřský jazyk beru jako základ. Samozřejmě každý občas ulítne, důležité je chybu hned vidět a opravit se. Často je opravdu s podivem, co jsou lidé schopni vyplodit za patvary a neumí se naučit ani základy s/z. Pravda je taková, že pokud člověk neumí správně psát česky, tak může být jinak jakkoli chytrý, v čemkoli dobrý, ale na první dojem bude vždy za idiota. Přitom se nikdo nemusí mučit čtením učebnic. Taková kniha Piště správně česky je naprosto skvělá, čtivá, stručná a obsahuje ty největší kameny úrazu.

Bacone, myslím, že pokud píšeš pro teenagery, tak nemusíš tohle vůbec řešit. Tykal bych a samozřejmě s malými písmeny. Vykání a psaní "Vám" a ne "vám" se hodí spíše do pošty a případně textů, kde chceme čtenáři/návštěvníkovi/zákazníkovi projevit úctu, protože od něj většinou něco chceme, třeba jeho peníze :-)
02.06.2010 13:09
8
Pravopis u ostatních moc neřeším (nikdo není dokonalý), ale když někdo napíše "Jestly byste mi mohly okomentove moje stranky", tak mě to nazdvihne ze židle a neodpustím si štiplavou poznámku. :)
03.06.2010 14:04
9
Pár chyb zvlášť u delšího textu se snese. Pokud je pisateli v podstatě jedno, co za písmenka si tam nasázel, a vůbec neřeší větnou stavbu, natož nějaká velká písmena, nevidím důvod ztrácet s tím člověkem čas, když on očividně nechtěl ztrácet čas psaním.
03.06.2010 23:11
10
Všimli jste si, že sem nenapsal žádný češtinu prznící jedinec? :-)

Jinak pravopis a úpravu ostatních moc neřeším. Moje vizitka to není, tak proč bych měl? Jediný problém nastává v okamžiku, kdy ani nejde pochopit, co chce člověk říct.
04.06.2010 00:43
11
Já zase často píšu bez diakritiky. Při private chatu vždycky a tady na WebTrhu většinou taky. Nechápu ty bláboly, že někohu vadí ".." nebo "........" . To tak maximálně na nějakým webu pro básníky. Mě prostě stačí abych ten text nemusel číst 3x než ho pochopím. Mám kámoše, který je dis+všechno možný a od něj něco číst je utrpení. V jedný větě mi sdělí 3 nesouvisející věci, nepíše malý a velký písmena, nedělá čárky a tečky a občas vynechá slovo. To potom opravdu musím číst 3x a chápu z toho polovinu.