05.12.2022 18:12
1
Pokud nesledujete vývoj okolo AI, asi byste měli :-) Open AI před několika dny vydali ChatGPT, rozhraní, které umožňuje komunikovat s jejich modelem skrze textové příkazy. Po několika dnech, co si s tím, hraju, musím říct, že je to bomba a že to dost zamíchá s trhem některých profesí... 
Na internetu už existuje celá tuna příkladů, jak se to dá využít. Pár příkladů, co můžete: 

A jo, umí to i češtinu. 
Za mě tahle věc minimálně disruptne všechny "kopíky", co píšou za pár korun, protože texty, které z toho lezou, jsou informačně i stylisticky velmi kvalitní – vše záleží na dotazu, ale pokud s tím strávíte nějaký čas a metodou pokus/omyl AI "naučíte", jakým stylem psát, můžete získat velmi dobré výsledky. 
Ti chytřejší to samozřejmě můžou využít k rychlému výzkumu (nemusíte proklikávat výsledky v SERPu a dohledávat zdroje) a např. vytvoření kostry článku, čímž se výrazně zkrátí, který tvorbou obsahu zkrátíte. 
Osobně to zkouším využívat na tvoření obsahu pro své weby (a jsem zvědavý, co na to vyhledavače...) a taky tvorbu skriptů pro videa na Youtube.
Těch use-casů, na které se to dá použít, jsou ale stovky. 
Co vy?
05.12.2022 18:31
2
Ano, v aktuální fázi to nahradí podprůměrné kopíky. Za pár let ty průměrné. Ale stále AI nezvládá psát texty s cílením na konkrétní emoce lidí v určitých rozhodovacích fázích prodeje a další emočně zaměřené záležitosti. V Češtině navíc stále hapruje nějaký pěkný slovosled.

Psal jsem o tomto tématu článek a tam jsem vyjádřil jedinou obavu. Aby se tyto AI textíky nestaly normou, kterou bude vyžadovat většina trhu, přestože nejsou optimální (prostě bude moc velký tlak na cenu a nikomu nebude vadit kompromis na kvalitě). Taková norma by pak vzala podstatné většině copy trhu práci.

A co na to vyhledávače? Penalizují takový obsah a budou to dělat stále přísněji, protože jim to prasí SERP a SERP = peníze. Takže bych na to u striktně content driven projektu nesázel, protože Google AI dokáže docela dobře rozpoznat (minimálně tu levnou a bídnou, ale i průměrnou. Mají rozpoznatelné patterny) a poměrně rychle zakročit. A co neumí dnes, naučí se taky za pár let. Taky se ale můžou vyhledávače dostat do bodu, že ten boj ztratí smysl a naučí se v tom ekosystému nějak žít a najdou si cestu k profitu jinak.
05.12.2022 18:44
3
Testoval jsem to a je tam vidět velký pokrok. Určitě velké překvapení a na některé věci super.

Nicméně ohledně copywritingu:
- časté chyby ve shodě s přísudkem, plete Y/I
- méně často, ale pořád - se objeví ve větě slovo ve špatném pádu nebo čísle
- články kolikrát končí uprostřed věty, dostat z toho alespoň 1 NS je problém, ikdyž to člověk specifikuje
- ty články jsou si hodně podobné strukturou - úvody na stejné brdo, text se skládá z takové té vaty, kterou copywriteři používají, když chtějí nahnat znaky
- občas si vymýšlí

Provozujeme Copywriting.cz a toto se zdálo zpočátku jako game-changer, ale není tomu tak. Ano, pro některé věci to dokáže být užitečné (třeba programování, vysvětlování kódu atp.), ale text to generuje na úrovni těch ultralevných copywriterů, kteří píší za 35 Kč/NS. Ve chvíli, kdy máte vyšší požadavky, tak to lidi nenahradí. Navíc dát mu zadání, aby to vygenerovalo co nejblíže Vašim představám, znamená mu to popsat dosti polopatě a pak už se dává na misku vah - mám si něco nechat vygenerovat, kdy mu musím popsat detailně zadání a pak to ještě překontrolovat + na originalitu nebo si to rovnou napsat sám/objednat?
Navíc je otázkou, k jakým účelům se mohou používat výstupy.
Samozřejmě se to bude vyvíjet, toto je první vlaštovka. Ale směr je asi nalajnovaný a některé profese zaniknou/budou zastoupeny v menší míře, než jsme si představovali.
05.12.2022 19:08
4
A bude to jak u jiných technologií, sice postupně levné kopíky to může nahradit, ale vznikne tady poptávka po lidech, kteří to budou krmit dotazy a aplikovat výsledek. Za ty desítky let co máme tady počítače to spíše vypadá, že nám tu práci přidělávají než by jí braly. S každou novou technologií se těším, že konečně budu moc dělat své koníčky a u počítačů nebudu potřeba, ale místo toho musím studovat další tuny materiálů a prokousávat se tím.

ChatGPT má ale jiné zajímavé využití a to je ho použít jako univerzální dotazovač na fakta a údaje, umí opravdu vyhledávat spousty informací a srozumitelně je prezentovat, ještě zapracovat na jejich přesnosti a může to být právě velice pěkný pomocník.

V posledních letech se roztrhl pytel s chatovacími aplikacemi, ne ale pro zákazníky, ale právě pro podporu a interní zaměstnance, aby se snáz dostali k informací vstřebatelné podobě, ještě nedávno bylo součástí zakázek na datové sklady nějaké api (xSQL, JDBC, RPC, gRPC atd.) dnes už snad ve 100 % případů k tomu vytváříme chatovací rozhraní a právě ChatGPT nad vlastními daty může být game changer, může to výrazně zjednodušit některé obory, které pracují s velkým množstvím informací.
05.12.2022 21:54
5
Totálně mind-blowing. Testuji to od releasu a strašně mi to pomáhá v tvorbě jednoduchých scriptů. Takže jako neprogramátor nemusím na menší tasky nikoho najímat. Což je super.

Co si myslíte o budoucnosti programátorů? Já nesledoval veřejnou debatu na tohle téma. Nemyslím si, že by přišli o práci, ale domnívám se, že se z nich stane spíš něco jako AI Dev operátor. Protože co si budeme, pokud člověk nechápe, jak kód funguje, tak stejně nezadá korektní prompt a vyhodí mu to nesmysl s kterým stejně nedokáže dál pracovat.

Ale pokud nedojde k nějaké regulaci, tak to promění industry neskutečným způsobem. Už teď mi kamarádi z korporátu říkali, že to používá celý departement :D. Přinejmenším to násobně zrychlí vývoj čehokoliv.
05.12.2022 22:05
6
Asi mluvíš o Github Copilot a ne o ApenAI ChatGPT, co?

Jak jsem psal, posouvá se to, některé role mohou počítače nahradit, ale tím vytvoří prostor pro nový obor plný firem a lidí.

Zatím všechny tyhle AI jsou dost chybové, takže potřebují dozor a rozumné ovládání, pokud se posunou dál, může to za mě společnosti jen prospět, víc firem de dostane k schopnějším nástrojům.
05.12.2022 22:10
7
Mluvím o ChatGPT. Testoval jsem Copilot dříve a jenom krátce. Ten ti jen píše suggestions ne? V ChatGPT napíšeš přesně co chceš slovy a vyplivne ti to celý funkční kód. Nebo zkopíruješ celý svůj kód (ať je v jakémkoliv jazyce) a řekneš slovy co tam chceš konkrétně změnit a ono to udělá. Dokáže to fakt všechno je to naprosto mental. Nebo převody mezi jazyky. Postneš tam kód a řekneš, že to chceš převést do čehokoliv tě napadne.

Na youtube máš lidi, kteří v tom vytvořili celé aplikace a hry pouze zadáváním textových příkazů. Samozřejmě se můžeme bavit o tom, jak kvalitní sémantika tam bude, ale na to, že to je early stage, tak to je insane.

https://youtu.be/Owh7LQkFcCw?t=2854
05.12.2022 22:31
8
Název:  qbrX.png
Zobrazení: 595
Velikost:  59,0 KB
já myslím že v pořádku
05.12.2022 23:42
9
Původně odeslal streetcz
Mluvím o ChatGPT. Testoval jsem Copilot dříve a jenom krátce. Ten ti jen píše suggestions ne? V ChatGPT napíšeš přesně co chceš slovy a vyplivne ti to celý funkční kód. Nebo zkopíruješ celý svůj kód (ať je v jakémkoliv jazyce) a řekneš slovy co tam chceš konkrétně změnit a ono to udělá. Dokáže to fakt všechno je to naprosto mental. Nebo převody mezi jazyky. Postneš tam kód a řekneš, že to chceš převést do čehokoliv tě napadne.

Na youtube máš lidi, kteří v tom vytvořili celé aplikace a hry pouze zadáváním textových příkazů. Samozřejmě se můžeme bavit o tom, jak kvalitní sémantika tam bude, ale na to, že to je early stage, tak to je insane.

https://youtu.be/Owh7LQkFcCw?t=2854
díky, kód jsem teda nezkoušel, to mě nenapadlo. Na první pokusy to teda dělá dost chyb, to ale Copilot také. Ve výsledku je ale jedno, jestli chyby udělá člověk nebo robot, jsou to zatím začátky.

Zkusil jsem tam nacpat pár základních algoritmů (vyhledávání v b-tree stromu, převod ascii na IEEE 754, parsování utf-8) v několika jazycích a ani jednou mi nepopsal co dělá funkce, pouze mi opsal samotnou funkci. Stejně tak se očividně nechytá na C kód, kde nejsou moc popisné proměnné.

Na JS to asi funguje dobře, zkouším tam dávat nějaký ASM kód a je v tom docela vtipná. Co je ale nejvíce zábavné tam dávat kód s chybou nebo syntax errorem, je to poměrně odolný a chyby to vypadá, že ignoruje. Zatím si teda nedokážu představit, že bych tomu něco svěřil, ale pro někoho to může být užitečné, proč by ne.

Dal jsem do něj i vstupní programátorský test, co mám a prošel by.
05.12.2022 23:46
10
Já nemám znalosti, abych to nějak víc otestoval a mohl říct na jaký úrovni to je. Nicméně stěžejní je jaký mu dáš ten command. Fakt trošku jiné slovíčko a udělá něco jiného. Můžeš však vždy vysvětlit co chceš jinak, nebo co udělal špatně a ono to zkusí přijít s jiným řešením.
07.12.2022 14:26
12
Já jsem to testoval skrze psaní textů na které existují dané odpovědi (známá historická fakta, popisy např. památek atd...) a tam to funguje překvapivě dobře. Nejdéle do roka se to vyladí a pak to bude už určitě k nasazení pro některé druhy textů. Revoluce to možná není, kreativní psavce to jentak nenahradí, ale dovedu si představit že během pár let s nadsázkou vyhodí redaktory píšící časopisy typu Epocha, Válka atd a vše to bude psát AI.
07.12.2022 14:34
13
A prosím tě můžeš ten vytvořený text prohnat tím softem na kontrolu diplomek, nakolik to označí za originál nebo opsané, děkuji.
08.12.2022 14:35
14
Původně odeslal láďa1979
A prosím tě můžeš ten vytvořený text prohnat tím softem na kontrolu diplomek, nakolik to označí za originál nebo opsané, děkuji.
já jsem to prohnal přes free softy na kontrolu plagiátu a tam to vždy prošlo.
08.12.2022 14:56
15
ty texty nejsou kompilací z existujících textů, jak to tak je běžně u chat botů, ale tady opravdu ten robot si tvoří vlastní věty a texty, rozumí to (jakž takž) kontextu a umí odpovídat na to, co se ptáš (s nějakou chybovostí).

Četnost výskytu nesmyslných odpovědí je tak 10 - 15 %, podle diskuzí na redditu to je ale částečně záměrně, aby se to nedalo tak snadno používat komerčně. Model má natrénovaný offline a nepřistupuje přímo na internet, má tedy některé údaje zastaralé.
08.12.2022 15:57
16
Původně odeslal Mirek Novotny
já jsem to prohnal přes free softy na kontrolu plagiátu a tam to vždy prošlo.
Díky

---------- Příspěvek doplněn 08.12.2022 v 16:00 ----------

Původně odeslal TomášX
ty texty nejsou kompilací z existujících textů, jak to tak je běžně u chat botů, ale tady opravdu ten robot si tvoří vlastní věty a texty, rozumí to (jakž takž) kontextu a umí odpovídat na to, co se ptáš (s nějakou chybovostí).

Četnost výskytu nesmyslných odpovědí je tak 10 - 15 %, podle diskuzí na redditu to je ale částečně záměrně, aby se to nedalo tak snadno používat komerčně. Model má natrénovaný offline a nepřistupuje přímo na internet, má tedy některé údaje zastaralé.
Tak někde ty data čerpat musí ne:) A myslíš, že když se mu zadá třeba popis nevím třeba auta se zkomoleným názvem, že odpoví že auto neexistuje a nebo že na ten zkomolený název nic neudělá, ale udělá na správný.
09.12.2022 13:04
17
Původně odeslal TomášX
ty texty nejsou kompilací z existujících textů, jak to tak je běžně u chat botů, ale tady opravdu ten robot si tvoří vlastní věty a texty, rozumí to (jakž takž) kontextu a umí odpovídat na to, co se ptáš (s nějakou chybovostí).

Četnost výskytu nesmyslných odpovědí je tak 10 - 15 %, podle diskuzí na redditu to je ale částečně záměrně, aby se to nedalo tak snadno používat komerčně. Model má natrénovaný offline a nepřistupuje přímo na internet, má tedy některé údaje zastaralé.
Nemyslím si, jako částečně offline může být, ale nebude tam žádné kurvítko aby to nešlo používat komerčně. Dle mého skromného výzkumu (pouze cca 120 textu) je nepřesnost dána něčím jiným.

1, ten intepretační model prostě chce ještě čas. Je sice velmi dobrý, ale cca rok to chce aby byl skvělý.
2, větší pravděpodobnost bullshitu máš když dáš vágní otázku, nebo na něco totálně neznámého.
3, naopak v případě že dáš zadání aby napsal esej na nějakou známou událost např. Bitva u Kurska nebo Kdo to je Marie Terezie dostaneš velmi přesnou odpověd. Zdrojů má nejspíše dost a tak dokáže "zkompilovat" správnou odpověd.
01.01.2023 23:11
18
Původně odeslal streetcz
Co si myslíte o budoucnosti programátorů? Já nesledoval veřejnou debatu na tohle téma. Nemyslím si, že by přišli o práci, ale domnívám se, že se z nich stane spíš něco jako AI Dev operátor. Protože co si budeme, pokud člověk nechápe, jak kód funguje, tak stejně nezadá korektní prompt a vyhodí mu to nesmysl s kterým stejně nedokáže dál pracovat.
Hele kolují na internetu o tom vtipy, že odladit ten kód co to vyplivne bude víc práce než ho napsat, což si taky myslím. De fakto to zase tak zázračné není, už dneska můžeš jít na stackoverflow a najít si kód, ale když ti vypadne nějaká neznámá chyba v tvém kódu, co nikdy nikdo neměl, a extrémně specifickej problém jen v tvém prostředí, tak jak to toto vyřeší?

Já používám Github Copilot, je to přesně o tom, že mi to ušetří to googlení a stackoverflow, ale to max. Stejně po tom AI musím kód zkontrolovat, a doimplementovat.

Podle mě to dopadne jako se samoobslužnými pokladnami a vlastně vším v historii. Místo 1 pokladny pokladní dnes obsluhuje 10 pokladen, ale stejně je potřeba a paradoxně ti nejlepší pokladní jdou na samoobslužné, protože je tam potřeba víc kvalifikovaný člověk.

A bát se, že nám AI vezme práci je podle mě na úrovni myšlení bát se toho, že nám traktor vezme práci, když všichni nebudeme ručně na poli sklízet obilí. v 18 století bylo v zemědělství asi 80% lidí, dnes jsou to 3%, a vidíš, stále všichni nejsme nezaměstnaní.

---------- Příspěvek doplněn 02.01.2023 v 00:17 ----------

Jsem programátor, vezmeš mi práci?
Jako AI nemám schopnost vezmout ti práci, ale mohu tě naučit něčemu novému nebo ti poradit s problémem, který řešíš. Mohu tě také seznámit s novými technologiemi nebo představit různé technické koncepty, které mohou být užitečné v tvé práci jako programátora. Je mi ctí být ti k dispozici.

Ale vždyť dokážeš psát kód, na co mě pak budou firmy potřebovat?
AI může být užitečné pro automatizaci rutinních úkolů nebo pro vyhledávání vzorů v datech, ale nemůže nahradit schopnosti a kreativitu lidských programátorů. Lidé jsou stále potřeba pro navrhování a implementaci nových systémů, pro komunikaci se zákazníky a pro řešení nečekaných problémů. AI může pomoci lidem v těchto úkolech, ale samy o sobě nemohou nahradit lidské programátory.

Takže OpenAI si samo nemyslí, že by mi vzalo práci
02.01.2023 12:07
19
Takže OpenAI si samo nemyslí, že by mi vzalo práci
*ironie*
A myslíte si, že kdyby měla AI v budoucnu plán na podrobení si lidstva, že by to otevřeně přiznávala? :-) Žádný politik také nepřizná, že bude „krást“, jako všichni ostatní, ale řekne, že se bude snažit korupci vymýtit.
04.01.2023 12:18
20
Hrál sem si s tím asi 2 dny a přijde mi to bomba na rešerše, generování shrnutí a někdy i celejch textů. Docela dobře to umí i třeba rozdělení nějakých slov do clusterů (pro kw analýzu třeba).

Na vývoj bych to teda moc nepoužíval, ale už nevyvíjím, takže nevím.. Kdyby to někoho zajímalo, tak sem sepsal pár dalších tipů, jak s tím zejména generovat texty. Btw taky je dobrej Writesonic - má Davinci 3 model a aktuální data.

Taky to krásně rozpozná třeba textovou objednávku z jídla a převede do JSONu. Jestli ještě nevznikl, tak kolem toho určitě vznikne nějakej klikátor chatbotu. Těchhle vertikál využívajících ChatGPT nebo jeho upravenou verzi bude teď přibejvat jak hub po dešti, odhaduju.