30.11.2022 21:21
1
Taková asi blbá otázka, ale

pokud něco kupuju, a sepíšu sním smlouvu a ta smlouva je 100% že se nedá nějak obejít. Tak v případě že mi ten předmět koupě nedá/nepošle, a není v insolvenci, tak případně přes soudy, to vždy můžu vymoct, ad už by to bylo jen třeba přes splátky v nejhorším případě?

Děkuji,

(nic se nestalo, jen mě to zajímá)
(pardon měl jsem to dát do kategorie právo)
30.11.2022 22:23
2
Dobrý den. Obrátit se na soud a domáhat se svých práv je samozřejmě možné. Je však třeba si uvědomit, že to bude trvat (občanskoprávní spory mohou trvat od 6 měsíců po několik let) a bude to stát další finance, výsledek bude v ideálním případě, že Vám dá soud za pravdu, ale vymáhání už za Vás soud neudělá. Je třeba vždy zvážit podle situace, zda do soudního sporu investovat svůj čas a peníze.
Při koupi bude rozhodující cena předmětu. Pokud bude cena předmětu např. více než 10 tisíc Kč, tak je asi na místě zvážit sepsání kupní smlouvy, ve které bude i způsob platby. Pokud je riziko, že prodávající daný předmět nepředá, tak bych to řešil už v té smlouvě. Buď platbu podmínit osobním předáním, domluvit ve smlouvě splatnost od předání předmětu a nebo případně využít služby úschovy u notáře či advokáta, který tuto službu běžně nabízejí. U vyšší částky bych určitě doporučil nevyplácet peníze prodávajícímu předem.
01.12.2022 12:00
3
Ahoj, lze tam dát doložku k rozhodčímu soudu, třeba u obchodní komory, pak je to relativně rychlé a levné.
Jinak jde vždy i o částku, jak bylo řečeno, do 10ti tisíc snad stačí mail a potvrzení, do 100.000 Kč smlouva, a pak třeba výše nějaká záloha či opravdu důvěryhodná věc. Život je ve své podstatě o riziku a vždy je třeba si zvážit hodnotu rizika a výsledek. To je, asi nekoupím bazarovou věc na dobírku od neznámého člověka o 10% levněji než novou, protože když si člověk vezme množství rizik, tak ku úspoře to smysl nedává. Na druhou stranu když to bude o 50% levnější, tak to zvážím.
01.12.2022 13:41
4
rozhodčí doložka u soukromých osob je stejně přezkoumatelná soudem, navíc myslím, že mezi 2 soukromými osobami ani nelze sjednat, takže zbytečná. Soud ti sice vydá rozsudek, ale nijak nezajistí plnění. Takže budeš mít v ruce rozsudek a pokud nebude dobrovolně plnit, tak to dáš do exekuce a tam se můžeš dozvědět, že jsi 350 v pořadí. Navíc dlužník může samozřejmě pořádat o odlužení a dostaneš houby. Takže vol z ruky do ruky nebo až po dodání.