28.11.2022 22:40
1
Dobrý večer webtržníci,

hraju si s myšlenkou využití paušální daně. Živí mě PPCčka a většina mých odběratelů jsou plátci DPH. Abych mohl vstoupit do režimu paušální daně, musel bych se nejprve z plátce stát neplátcem DPH. Když jsem si hledal výhody a nevýhody, narazil jsem na větu "Mnohé společnosti totiž obchodují pouze s těmi podnikateli, kteří jsou plátci. Poukazuje se tak na vzájemnou vstřícnost mezi obchodními partnery." Ať se na to dívám z jakékoliv strany, tak i jako plátce DPH vůbec neřeším, jestli obchoduji s plátcem nebo neplátcem, ale třeba je něco, co přehlížím. Řešíte Vy jako plátci DPH jestli nakupujete služby od plátců nebo neplátců?

Rozumím tomu, že si můžete DPH odečítat, ale pokud budu plátce DPH, budu si účtovat 10 000Kč+2 100Kč DPH, tedy na faktuře bude částka k úhradě 12 100Kč, pokud nebudu plátce, bude na faktuře částka 10 000Kč. Tedy ano, Vy si ty 2 100Kč nebudete moci odečíst, ale Vy je ani nezaplatíte, nula od nuly pojde.

Je tu něco co nevidím a co mi uniká?

Jirka Wolf
29.11.2022 00:41
2
Samozřejmě, že ti uniká. Jako plátce by jsi měl účtovat méně než 10 tis. jelikož máš vstupy o DPH nižší, ale proč bys to dělal, že. Na druhou stranu když ti jako plátci nezaplatím fakturu, tak DPH si odečtu a jsem 2100 v plusu:)
Jinak máš samozřejmě pravdu, kromě odlišného účtování je to jedno, ale obchodování s neplátci není dost in.
Jediný problém je, že by tvé služby přeprodávali.
29.11.2022 01:07
3
Obecne jsem radsi platce DPH, protoze si snadno obhajim treba pocitac jako pracovni nastroj bez DPH a ono jako za ty roky se tady toho vybaveni nastrada hodne a precijen usetris petinu... a vetsina zakazniku stejne jsou platci dph, takze pro ne neni rozdil :) ale je to pripad od pripadu musis proste zvazit jaky mas vstupy/vystupy co si obhajis jako odecet a co ne... Byrokracie navic neni mala, i tak si ji zvladam delat sam, zas tak slozity to neni, ale rozhodne je to rozdil proti neplatci. 

Osobne jsem se nesetkal s jinym pristupem platce vs neplatce... nerekl bych ze to bude rozsirena vec, ale znas to, na starou skolu muzes narazit kdekoliv :)  btw se mi naopak stalo ze meli problem s tim ze jsem platce, kdyz oni nebyli ze jo z jakyhokoliv duvodu... 
29.11.2022 09:10
4
Děkuji za reakce. Já jedu na paušál, žádný náklady si neuplatňuju, DPHčko jsem si za roky plátcovství u něčeho nárokoval snad jednou, nerad bych kecal, tohle za mě řeší účetní, ale budou to maximálně jednotky tisíc ročně. Náročnost účetnictví plátce vs neplátce taky moc neřeším.

Reakce k Láďovi1979, proč bych si jako plátce měl účtovat méně než 10tis? Které vstupy mám o DPH levnější? Já si fakturuji jen svojí práci, nic jiného. Že si jednou za 2-3 roky koupím za 30tisíc počítač, kde si dejme tomu odečtu DPHčko, do ceny nijak nepromítám. Pochopím to, že to řeší lidi co nejedou na paušál a pochopím to u služeb, kde si dodavatel zajišťuje například materiál na práci.

Mě zajímá čistě pohled z druhý strany. Taky jsem plátce DPH a taky mám dodavatele, od kterých kupuju služby a přiznám se, že jsem nikdy neřešil, jestli jsou nebo nejsou plátci DPH. Proto mě zajímá pohled "out of the box", co by plátcům mohlo vadit na spolupráci s neplátcem. Moc Vám oběma děkuji za reakce.

Jirka
29.11.2022 09:34
5
Vždyt ti píši proč bys to dělal:). Promiň, ale nějaké náklady snad máš nebo bydlíš u rodičů, nedáváš jim na náklady, nemáš auto? Pokud ušetříš na autě 100-200 tis. na DPH, tak by se to případně v tvé hodinové sazbě promítnout mohlo, ale samozřejmě nemusí.
U služeb neplátce skutečně nevadí, u zboží je to jiná. Možná je u plátců co využívají účetní ještě zakořeněné z dávné minulosti, že nákup od neplátce vstupoval do krátícího koeficientu.
Třeba v mých očích by tě jako neplátce degradovalo, kdyby ses vydával za super firmu co dělá pro nadnárodní korporáty s 10 členným týmem, což někteří klidně tak činí a přitom jsou neplátci, takže je zřejmé, že toho zase tolik nedělají.
29.11.2022 10:08
6
Původně odeslal láďa1979
Vždyt ti píši proč bys to dělal:). Promiň, ale nějaké náklady snad máš nebo bydlíš u rodičů, nedáváš jim na náklady, nemáš auto? Pokud ušetříš na autě 100-200 tis. na DPH, tak by se to případně v tvé hodinové sazbě promítnout mohlo, ale samozřejmě nemusí.
U služeb neplátce skutečně nevadí, u zboží je to jiná. Možná je u plátců co využívají účetní ještě zakořeněné z dávné minulosti, že nákup od neplátce vstupoval do krátícího koeficientu.
Třeba v mých očích by tě jako neplátce degradovalo, kdyby ses vydával za super firmu co dělá pro nadnárodní korporáty s 10 členným týmem, což někteří klidně tak činí a přitom jsou neplátci, takže je zřejmé, že toho zase tolik nedělají.
Dobře, platím si byt, platím si benzín do auta, mám hypotéku, ale nic z toho nedávám do nákladů. Já mám náklady, jím, cestuju, žiju, mám manželku, dceru, ale to nejsou náklady spojené s podnikáním. Jsem živnostník, IČař, pracuji sám, vydělám si slušné peníze, také proto jsem roky plátcem DPH ze zákona, protože k tomu stačil obrat 1milion, pod to se nevejdu. Teď ale, když je neplátcovství možné až do 2milionů ročně, bych se neplátcem stát mohl a proto to řeším. Já si z DPH neodečítám skoro nic, jakože opravdu maximálně jednotky tisíc ročně. Já jednou měsíčně DPH co mi klienti naposílali vezmu a v plné výši odešlu státu a ještě k tomu zaplatím účetnímu za kontrolní hlášení a že to za mě celé zpracuje a vyřeší.

Pro mě z finančního hlediska je neplátcovství výhodnější. Co jsem si ale z tvého příspěvku vzal je to, že si nebudu moc hrát na velkou firmu s korporátními klienty (i když i takové dlouhodobě mám). Já jsem freelancer, prezentuji se jako freelancer a neplánuji na tom nic měnit. Obepsal jsem s tímto dotazem pár svých klientů a zatím mi nepřišla jedna zpětná vazba, že by to pro někoho představovalo jakýkoliv problém.

Za mě je to asi vyřešené, já se neplátcem stanu, protože je to pro mě prostě daňově výhodnější a holt budu počítat s tím, že na mě nebude nahlíženo jako na velkou firmu. 2miliony ročně, to je skoro 170tisíc měsíčně, do toho se věřím nějakou dobu ještě v pohodě vejdu.
29.11.2022 10:38
7
v tom případě záleží jaké máš odběratele/klienty, zkus se jich namátkou poptat, jestli by jim to nevadilo a co na to řeknou. Spolupracuji s řadou zahraničních společností, tam si bez DPH nevrznu, protože to považují jako jeden z mála spolehlivých registrů firem (neznají často náše lokální specifika), stejně tak mě bez DPH neregistrují některé velkoobchody (využívám pro nákup spotřebního materiálu na sítě).

Má (nebo aspoň před pár lety mělo) to pak pozitivní vliv u školení, které dělám, když příjdu jako plátce, koukají na mě jako na důvěryhodnějšího a kvalifikovanějšího než když to dělám jako neplátce. Dříve jsem měl plátce jen na firmě a osobně nebyl a musel jsem některá školení fakturovat přes firmu. Plátcovství je pro některé určitím důkazem, že zítra nezmizíš, že to děláš nějakou dobu, že máš určitý obrat a velikost. To je ale vše individuální.

Pokud prodáváš nějaké služby i neplátcům, tak pro ně tvoje cena zlevní o DPH, u plátců jim to je jedno.
29.11.2022 11:07
8
Tak sám jsem zvědav, jak dlouho ta paušální daň nad 1 mega vydrží. Stát nemá peníze a dělá toto, to se zase všichni stanou neplátci a ještě bez možné kontroly.
29.11.2022 11:23
9
TomášX - Já mám většinu klientů roky, jakože fakt 3-4-5 a více let. Volal jsem si s pár dneska ráno a nikomu to nevadilo. Naopak dva mi řekli, že je to pro ně dokonce lepší v cashflow, že jim DPH zůstane na účtu namísto, aby ho posílali mě. Neplátců mám velmi málo, když za mnou přijde neplátce a plácneme si, tak se s z něj většinou v řádu měsíců plátce stane. Proto jsem to i řešil, protože většina mých klientů plátci jsou a nerad bych je naštval. To že budu levnější pro neplátce je sice fajn, ale takových moc nemám. Zatím se mi od klientů nedostalo zpětné vazby v čem je nevýhoda být neplátce kromě teda toho, že nebudu moc fakturovat do zahraničí a mám nějaké klienty ze Slovenska, to je jediné, co budu muset vyřešit, asi nějak podobně jako v dobách kdy jsem plátce nebyl skrze identifikovatelnou osobu pro DPH, ale to už proberu s daňovým poradcem.

láďa1979 - O kontroly mi nejde, asi nemám účetnictví úplně správně zoptimalizované, třeba vím že bych si mohl sbírat účtenky za benzín pro pracovní účely, posílat je účetnímu a odečítat si tam pár stovek měsíčně na DPH. Ale je s tím víc práce než co to reálně ušetří, tak ten čas radši prodám klientům a vyjde mě to líp.

Teď už jsem rozhodnutý, ale snad tohle téma pomůže dalším v rozhodování. Na internetu jsem našel jen obecné řeči "plátce s neplátcem nechce obchodovat", ale už nenapsali proč. Z toho co tu čtu je to teda maximálně kvůli tomu, že pro ně není důvěryhodný, ale finančně je to nijak nezatěžuje. Tím, že mám znatelně víc zájemců o spolupráci než času, tak tohle až tolik neřeším. Moc reklamy na mě nikde není, jednou dvakrát do roka hodím nabídku sem, když mi nějaký klient odpadne, ale většina klientů co mi přijde je ve stylu "spravujete reklamu mému kamarádovi a chválí vás, měl byste na nás čas?".

Ještě jednou moc děkuju oběma za podměty, na webtrh už moc nechodím, tak už k tomuto tématu nejspíš nebudu reagovat, za mě vyřešeno. Hezký den všem.
17.12.2022 13:19
10
nikdo to tu nenapsal, ale jedna z věcí, proč mne moji zákazníci donutili být plátcem DPH byl přeprodej. sice na daních na konci roku se to pak poníží, ale oni jsou zvyklí že se jim to poníží v daném měsíci či čtvrtletí. navíc jsem si na to zvykl odečítat z nákladů dph. podle mne jsi málo kreativní a ochuzuješ se o možnost víc ušetřit.
co třeba já si odečítám:
  • plyn, elektřina
  • nákup online služeb - jako člověk z it oboru mám relativně hodně nákladů za různé online služby jako office 365, github, apod.
  • spotřební zboží spojené s podnikáním - kancelářský papír, tonery/inkousty
  • nákup vybavení - počítače, notebooky, příslušenství
  • nákup software
  • služby dodavatelů jiných služeb, nebo služby partnerů/kolegů

připadne mi neuvěřitelný, že nedáváš do nákladů téměř nic, tedy podle toho co píšeš ...