18.08.2022 10:31
1
Dobrý den,
řeším založení s.r.o pro eshop (hodně stejných dokladů), ale ze začátku bych rád ušetřil na účetních službách. Vedení účetnictví není problém, přítelkyně je vystudovaná účetní, ale má oficiálně uznatelnou praxi jen 3 roky (požadováno 5 let). Pokud tomu správně rozumím, tak účetnictví vést může, může připravit i DPPO, ale ručit za vše bude jednatel s.r.o oproti pojištěné účetní nebo účetní firmě?

Nabízí se možnost, že si zaplatím jen daňového poradce, který na základě účetních podkladů připraví přiznání, máte s tím někdo zkušenosti?
18.08.2022 10:58
2
a co je požadováno 5 let? Účetní nikdy za nic neručí ani pokud j nesmyslná hodnot ve správné kolonce. Přiznání by měl zpracovávat poradce.
18.08.2022 11:00
3
Původně odeslal láďa1979
a co je požadováno 5 let? Účetní nikdy za nic neručí ani pokud j nesmyslná hodnot ve správné kolonce. Přiznání by měl zpracovávat poradce.
5 let praxe pro osvč účetní a tedy i pojištění
18.08.2022 11:27
4
Původně odeslal NovotnyVojtech
5 let praxe pro osvč účetní a tedy i pojištění
Jako myslíš 5 let praxe aby dostala živnostenský list? To jsem si ani nevšiml, že to chtějí, podle toho kdo to všechno dělá. Myslím, že třeba na dohodu nebo jako zaměstnanec to může dělat, takže at udělá závěrky a přiznání dej udělat daňovému poradci.
18.08.2022 12:05
5
v první řadě jde o to, že obor živnosti "Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence" je živnost vázaná, tj. musíš prokázat praxi a vzdělání. To se ale týká pouze těch, kteří chtějí poskytovat účetnictví jako službu dalším subjektům, pokud ale přítelkyni zaměstnáš (HPP, VPP či dohody), může pro tebe spravovat účetnictví v rámci administrativní činnosti a nepotřebuje na to žádnou praxi nebo vzdělání. Ano, ručit za její činnost budeš ty, to se ale děje i pokud máš externí účetní firmu, je relativně málo věcí za které přímo ručí účetní, v praxi jsem nikdy žádnou chybu po účetnictních nemusel nevymáhal.

Zkus si to řešit sám a uvidíš, jestli to budeš zvládat s přítelkyní, pak si případně někoho poptej. Osobně jsem si služby daňového poradce oblíbil, vyřešení a odchycení komunikací z FÚ je strašně pohodlné, nemusím se strachovat a řešit věci neprodleně, on si to pohlídá sám, ale za takové služby chce několik tisíc měsíčně, což může být pro někoho zbytečné.