08.08.2022 11:55
1
Jak mají O2 a Cetin rozděleny IP adresy?

Mám na mysli, jestli o2 předala Cetinu i Autonomous System Numbers (ASN) a nebo jen dráty? ;-)

Když si dám vytrasovat připojení k Internetu, tak všude po cestě vidím IP adresy patřící O2 a nikde ani jedno patřící Cetinu.

A poznám nějak technicky (pomoci traceroute nebo něčeho obdobného), že jsem už byl přepnut od O2 k novému ISP ? (např. pokud přecházím k Vodafone)

Dík
08.08.2022 17:23
2
O2 si nechalo původní AS5610 a Cetin si vzal AS28725, který se k nim dostal, když koupili myslím nějakého ISP.

whois databáze (třeba na webu na https://who.is) ti řekne k IP adrese její AS. Pro vyhledávání lze použít třeba https://bgp.he.net a jít podle peeringů a propojených sítí, stejně tak může zjistit AS třeba z peeringových uzlů, nix, cedra, tam je mají v statistikách. Já mám lokální databázi, často potřebuji něco dohledávat nebo s někým komunikovat a zrovna tyhle od O2 znám z hlavy, tak trochu s nimi pracuji.

Je běžné, že IP vrstvu is ISP nese svojí, ikdyž třeba máš xDSL od nějakého malého operátora, ale fyzickou vrstvu od Cetinu, IP ti přiděluje tvůj operátor a ten řeší také routing pro internet, Cetin poměrně brzy udělá na agregátorech terminaci a pak L2 spojení již odezvdá tvého ISP na správu.

Přechod k operátorovi poznáš právě podle whois tvé IP adresy nebo podle traceroute, kdy zjistíš, že provoz již teče přes jiné servery, případně tam uvidíš svého ISP.