20.10.2021 10:12
1
Dobrý den,

Objednal jsem 1000ks zboží z portálu Alibaba. Vše se zdá být OK až na jeden problém. Faktura pro celní úřad je podhodnocená asi o 35%. Je to kvůli tomu, abych platil menší Clo + DPH. Já jsem nic takového po dodavateli nežádal. Teď mě proto zajímá, zda s tím máte někdo zkušenosti. Jaká jsou rizika, případně co se s tím dá dělat ? Můžu dodat celnímu úřadu jinou fakturu (skutečnou) než, která jim přišla z Číny?

Děkuji.
20.10.2021 10:25
2
A ty máš v ruce jinou fakturu než přišla na celnici? Pokud tomu tak je, a chceš mít čisté svědomí, tak to musíš jít na celnici vyřešit a proclít to s tou plnou cenou. Je to nepříjemné, ale Čína to tak bohužel dělá často. Ty to pak odsereš tím, že tam budeš třeba i několik hodin, než to vyřešíš.

Pokud máš v ruce fakturu se sníženou cenou a stejná prošla i celnicí, nauč se s tím žít. Jelikož to není nejspíš tvoje poslední objednávka z Číny :-)
20.10.2021 12:12
3
tak 35% je dost na to, abys při kontrole musel vysvětlovat, proč jsi zaplatil o tolik více než máš v dokladech o proclení.
20.10.2021 13:31
4
Koukám, že se za 10 let v té Číně nic nezměnilo. My to kdysi řešili tak, že jsme si fakturu dělali ručně tak, aby byla podle skutečnosti a posílali ji ještě před příchodem zásilky společně s výpisem z banky deklarantovi s poznámkou, že milý soudruh nám chtěl ušetřit peníze, tak ať neberou v potaz fakturu v balíku.
24.10.2021 22:09
5
Volal jsem na DHL, protože jsem se dostal do takovéto nepříjemné situace taky (jako neplátce DPH, před 1.7.2021) - to řikám, protože nevim, jestli nedošlo k nějaké změně - ještě jsem od tý doby žádný zboží nepřijímal a plně jsem tu novou legislativu nezkoumal; objednával jsem zboží z Pakistánu a řekli mi ,že jim mám zaslat skutečnou fakturu, že to prodejci občas dělaj, že si tim tušim snižujou hlavně svoje vlastní náklady na dopravu, ne, že by chtěli ušetřit kupujícímu.

Tak jsem jim zaslal skutečnou fakturu a oni mi to procleli se skutečnou fakturou, tedy mi i vyměřili odpovídající DPH a clo.
Z čehož vyznělo, že případný problém by byl spíš pak na straně prodejce, protože "já si to doměřil dle zákona".
Leč je možné, že můžu být osočen z podvodu, že ho jednoduše neprásknu, čimž bych ohrozil náš pracovní vztah, což je vzhledem k potřebě prachů dosti MÍNUS situace.