Zdar,
chtěl bych se zeptat na uveřejňování prací v portfoliu. Jsem autorem grafiky díla (kniha, časopis, inzerát, brožura apod.), vše bylo děláno 12 let bez smlouvy, myslel jsem, že jsem kamarádi, zadavateli jsem věřil, teď se mnou ze dne na den vypekl a najal si jiného grafika a se mnou přestal komunikovat. Mohu ve svém portfoliu uveřejňovat ukázky sazby knih, časopisů které jsem dělal, když je čitelný text a já nejsem autorem textů?
Co mohu vystavovat v portfoliu?
tak ono spíše záleží, kdo při případném sporu bude schopen prokázat vlastnictví práv, když nemáte smlouvu. Jinak ten text přece můžeš rozmazat ne. Ale pokud v knize nejsi uveden bude to dost problém.
ak zmluva neuvadza inak (pripadne neexistuje) mozes tvrdit pravdu :)
Pre kazdy pripad uved coho konkretne si autorom.
Pokud jsi autorem a nemáš smlouvu o licenci, tak zadavatel ji získává na dobu dvou let na území České republiky. Navíc je to licence nevýhradní, takže se tím můžeš prezentovat jak chceš.
Pro jistotu si to prostudujte, ale pokud vím, tak máte autorská práva i bez uzavření smlouvy a dokonce nárok na % z jakéhokoli komerčního použití.
Musíte prokázat, že duševní dílo je Vaše.
Nechci tu ovšem házet právnické rozumy, ale autorský zákon je celkem dobře propracovaný...
Díky za odpovědi.
No právě že jsem autorský zákon studoval, a i nějaké vysvětlující texty na internetu, a vyšlo mi z toho, že smlouva je důležitá především pro zadavatele/klienta, oni potřebujou mít mnou podepsaný papír, že jsem jim udělil licenci na použití, bez smlouvy by mělo být právo na mé straně.
Jde i o to, že jsem dělal časopis a nový grafik, použil/okopíroval mé inzeráty ze starších tiskových PDF, mírně pozměnil/přebarvil některé stabilní/opakující se v každém čísle strany.
Ale jinak mě spíš šlo o to, že když je v tiráži copyright, všechna práva vyhrazena, jakákoliv reprodukce je zakázána, jak je to s těmi čitelnými texty, jde mě o ukázky sazby knížek, rozmazat text mě napadlo, ale pak už zas nemá cenu ukazovat jak zpracovávám sazbu, ať už hladkou, s obrázky, s fotkami apod.
Jinak myslím, že dokázat to mohu, protože samozřejmě mám veškeré zdrojové pracovní soubory, často v několika vývojových verzích kde je jasné, že jsem to všechno dělal já.
Tady jde především o to, že nemáš smlouvu a spoléhat na soud u problematické věci nejde. Takže když nemáš smlouvu, ale práci jsi řádně vyfakturoval, tak bys mohl uspět, ale to stejně nikdo nezaručí. Pokud jsi to dělat bez ničeho, tak já bych klidně řekl, že jsem ti podklady poskytl pro seznámení a k zakázce nedošlo a otočí se to na bitvu právníků. Jinak tady se pořád točíš kolem autorského práva, ale dokud si toto nevyřešíš dále se to neposune, takže bych šel raději za právníkem co se tím zabývá.
Pokud jde o ten text, tak je taky možnost ho nahradit nějakým jiným textem (lorem ipsum,...)
Osobně bych ale tohle moc neřešil. Já také vystavuji webovou grafiku, kde jsou texty, které psal někdo jiný; fotky, které fotil někdo jiný atd. A nikdo nikdy nic neřešil.
Pokud jsi tu grafiku dělal jako OSVČ, tak je tvoje a myslím si, že není nic špatného na tom někomu ukázat, že tohle je tvoje práce.
Asi bych pro jistotu upozornil, že vytváření grafiky je svobodným povoláním, protože vychází z duševní činnosti a na to není potřeba ŽL. Fakturuje se pomocí rodného čísla na faktuře. Dával jsem si to zjišťovat a výstup dopadl tak, že kdo fakturuje na IČO, může mít problém...Pokud jde o ten text, tak je taky možnost ho nahradit nějakým jiným textem (lorem ipsum,...)
Osobně bych ale tohle moc neřešil. Já také vystavuji webovou grafiku, kde jsou texty, které psal někdo jiný; fotky, které fotil někdo jiný atd. A nikdo nikdy nic neřešil.
Pokud jsi tu grafiku dělal jako OSVČ, tak je tvoje a myslím si, že není nic špatného na tom někomu ukázat, že tohle je tvoje práce.
Pokud pro někoho zpracoval umělecké dílo, což je grafická tvorba též, pak se stává plnohodnotným autorem a jestliže není ve smlouvě uvedeno jinak, tak si s tím může dělat co chce...
Co prosím? Svobodné povolání? Je to volná živnost. Ano, jde fakturovat i mimo ŽL, ale má to mnoho úskalí. A neblbněte hlavu laikům. Jak může fakturování grafiky na IČO přinést problémy? Proč? Je to živnost jako každá jiná. Všichni seriózní grafici fakturují na IČ.Asi bych pro jistotu upozornil, že vytváření grafiky je svobodným povoláním, protože vychází z duševní činnosti a na to není potřeba ŽL. Fakturuje se pomocí rodného čísla na faktuře. Dával jsem si to zjišťovat a výstup dopadl tak, že kdo fakturuje na IČO, může mít problém...
Pokud pro někoho zpracoval umělecké dílo, což je grafická tvorba též, pak se stává plnohodnotným autorem a jestliže není ve smlouvě uvedeno jinak, tak si s tím může dělat co chce...
Druhý odstavec také nedává smysl. Autorství je ze zákona nepřevoditelné. To, co klient platí, je jen licence za používání. Klient sice může grafiku upravit, ale autor má právo se kdykoli ozvat s tím, že jeho dílo bylo dehonestováno a zažádat o náhradu škody. Tak se to stalo Metrostavu. Dvakrát. Nezávisle na tom, že ve smlouvě měli dovoleno dílo měnit, autor měl vždy poslední slovo a zákonné právo o náhradu.
Ondra nepíše úplné nesmysly, ale máš pravdu, že bych to sem netahal. Opravdu existují výklady, že počítačová grafika se prodává podle Autorského zákona a nikoliv podle Živnostenského. Problémy mohou být s opravou daňových přiznání, pokutami s tím spojenými a daňových doplatcích (nejsou tam pak paušální náklady). Po mnoha diskuzích s právníky i FÚ to subjektivně rozlišuji podle toho, jestli grafické dílo vyloženě pochází z mé hlavy a převažuje tam duševní činnost (v tomhle režimu fotím a prodávám krajinky) nebo je to vyloženě zakázková činnost podle vůle klienta, pak to je pod Živnostenských zákonem. Dělám-li tedy grafiku pro web, je to podnikání a potřebuji na to živnost, to není autorská tvůrčí činnost jak jí chápe Autorský zákon.Co to je za nesmysly? Svobodné povolání? Je to volná živnost. Ano, jde fakturovat i mimo ŽL, ale má to mnoho úskalí. A neblbněte tu hlavu laikům. Jak může fakturování grafiky na IČO přinést problémy? Proč jako? Je to živnost jako každá jiná. Všichni seriózní grafici fakturují na IČ.
Takže Libore, tohle ignorujte. A ignorujte i jeho druhý odstavec. Též nesmysl. Autorství je ze zákona nepřevoditelné. To, co klient platí, je jen licence za používání. Klient sice může grafiku upravit, ale autor má právo se kdykoli ozvat s tím, že jeho dílo bylo dehonestováno a zažádat o náhradu škody. Tak se to stalo Metrostavu. Dvakrát. Nezávisle na tom, že ve smlouvě měli dovoleno dílo měnit, autor měl vždy poslední slovo a zákonné právo o náhradu.
Autorství je nepřevoditelné podle Autorského zákona, tj. jen pro tvůrčí činnost, majetková práva k němu ale již převoditelná jsou. Ve vztahu B2B je vhodnější je dojednat ve smlouvě, ty implicitní zákonné varianty jsou nepředvídatelné. V případě zaměstnání to zákon řeší.
Kdo má jakoukoli obavu, ať se obrátí na Petru Dolejšovou, nebo na e-legal. V obou případech jde o profesionální právníky zaměřené vyloženě na kreativce – především grafiky.
Jinak podle toho jak to píšeš, tak jde o rozdíl designu a umění. Design je práce na zakázky. Umění je spíše volná tvorba a tam ano, tam už to je trochu jinak. Ale v tomhle tématu se řešil design na zakázku.
S tím autorstvím nevím jak to myslíš, že se jedná jen o tvůrčí činnost. I design na zakázku je autorské dílo a i tam je autorství nepřevoditelné. Majetek nemajetek, pořád je to jen poskytnutá licence (byť třeba neomezená). Plus nezávisle na licenci platí, co jsem říkal. Autor má právo se ozvat tak jako tak, pokud klient zprzní jeho práci. Grafici to obvykle neřeší, ale právo na to mají.
Děkuji, že mne jako spisovatele poučíš o autorském zákonu.Co to je za nesmysly? Svobodné povolání? Je to volná živnost. Ano, jde fakturovat i mimo ŽL, ale má to mnoho úskalí. A neblbněte tu hlavu laikům. Jak může fakturování grafiky na IČO přinést problémy? Proč jako? Je to živnost jako každá jiná. Všichni seriózní grafici fakturují na IČ.
Takže Libore, tohle ignorujte. A ignorujte i jeho druhý odstavec. Též nesmysl. Autorství je ze zákona nepřevoditelné. To, co klient platí, je jen licence za používání. Klient sice může grafiku upravit, ale autor má právo se kdykoli ozvat s tím, že jeho dílo bylo dehonestováno a zažádat o náhradu škody. Tak se to stalo Metrostavu. Dvakrát. Nezávisle na tom, že ve smlouvě měli dovoleno dílo měnit, autor měl vždy poslední slovo a zákonné právo o náhradu.
A rovněž děkuji, že tímhle způsobem zvládneš diskutovat i s ministerstvem financí, protože vše, co jsem psal o fakturování, je jejich oficiální výstup na mé vyžádání.
A děkuji zpětně za tvůj slušný způsob vyjadřování.
Pokud nemáš nic dalšího, tak tohle téma je z mé strany vyčerpané :)
Spisovatelství je něco docela jiného než grafický design. Nehledě na to, že autorský zákon je tak rozsáhlý, že se právníci obvykle zaměřují jen na jeho výseč. Málokdo, možná nikdo, nemá přehled o tom, jak funguje celý autorský zákon. ;) Nebo možná to mají nastudované, ale rozhodně nemohli zažít všechny typy případů v praxi.
Pokud jde o ministerstvo, to celé funguje v trochu jiném časoprostoru..
Co se týká vyjadřování, tak za nevhodné považuji jen slovo "nesmysl". Mohl jsem to napsat méně rázně, ale jelikož tyto informace vídám pravidelně a matou začátečníky, tak jsem na to šel ostře, aby to vyniklo. Protože to prostě neplatí. Když někdo někomu vytvoří grafiku, tak si s ní NEmůže automaticky dělat co chce. Ve spisovatelství to možná funguje, v grafice ne-e. Ale budiž, trošku jsem původní zprávu od-emočnil. :)
Ministerstvo ale není to, kdo to posuzuje, hlavní roli hraje Finanční ředitelství a jeho pokyny k podřízeným úřadů, poté výklad upřesňují soudy. Grafické práce zůstávají v praxi převážně pod živností.
Ono i psaní na zakázku nebo třeba technické manuály je občas hodnoceno jako živnost a ne autorská činnost.
Pro tohle vlákno to je ale nepodstatné a osobně bych to také nezohledňoval.
lVlorf3us: Ano, autorské dílo může být součástí realizace, myslel jsem to, tak jak jsi to napsal.
Určitě, psaní je taky obvykle živnost. Já doporučuju si pamatovat poučku, kterou jsem slyšel už od mnoha účetních a právníků: jakmile je to soustavně výdělečná činnost, tak vyžaduje živnost. :) Najdou se výjimky, ale s tímhle se v 99 % případů nešlápne vedle.
ač zabíháme mimo téma, není to tak jednoznačné, spisovatel není podnikatel a pořád to je soustavná výdělečná činnost. Podobně to mám já s fotografováním, fotím si krajinky dle libosti, ale nedělám to na živnost ale jako nezávislou činnost podle Autorského zákona, fotografie prodávám přes poskytnutí autorských práv a to také daním zvlášť (pokud někdo chce hotový výtisk, už mu ho ale prodávám přes živnost). Je to občas kocourkov, ale stálo mě to kdysi dost na pokutách, když mě do tohoto režimu FÚ dotlačil, dříve jsem to dělal normálně pod živností, ale po asi 7 letech při kontrole mi to celé shodili ze stolu, živnost "fotografické služby" se vztahuje na zakázkovou výrobu a nikoliv na prodej licencí k dílům, které si sám od sebe udělám a někomu se líbí. Ono pak hodně záleží jak je postavená samotná smlouva a chce si dát pozor na formulace, což jsem neudělal.Určitě, psaní je taky obvykle živnost. Já doporučuju si pamatovat poučku, kterou jsem slyšel už od mnoha účetních a právníků: jakmile je to soustavně výdělečná činnost, tak vyžaduje živnost. :) Najdou se výjimky, ale s tímhle se v 99 % případů nešlápne vedle.
Mě se líbí, jak je v něčem roky bordel. U toho spisovatele by se snad mělo rozlišovat, zda píše do šuplíku a třeba za 2 roky mu to někdo koupí a nebo zda píše pro někoho, kdo mu už dal/dává zálohu, tam bych to chápal jako soustavnou činnost, která byla při zátazích na burzách a Aukru definována jako opakovaný příjem jednou měsíčně. Zase když jsme kupovali fotky nebo nechali fotit fotky na bilboardy, tak to jeden známý umělecký fotograf fakturoval jako reklamní činnost a ani neměl ŽL na fotografické práce, že dělá jenom na zakázku, což mi zase přišlo zvláštní, když modelkám dělal booky, ale na FÚ to nakonec prošlo.
Tady je velice stručný výčet toho, co je svobodné povolání :)
Musí mít copywriteři a jiní specialisté živnostenské oprávnění? Nemusí…
Promiň, ten web obsahuje dlouhodobě plno chyb a mylných výkladů a skrytých reklamních článků, stejně jako odpověď toho právníka. Daňový doklad může vystavit jen plátce DPH, takže po pouhé registraci k dani z příjmů a ani s větou fakturuji na základě autorského zákona vystavovat neplátce nemůže. Takže pokud pan advokát neví co jsou daňové doklady nelze ho brát za bernou minci ani u jeho ostatních výroků.