logo
20.07.2021 19:38
1
Zdar,
chtěl bych se zeptat  na uveřejňování prací v portfoliu. Jsem autorem grafiky díla (kniha, časopis, inzerát, brožura apod.), vše bylo děláno 12 let bez smlouvy, myslel jsem, že jsem kamarádi, zadavateli jsem věřil, teď se mnou ze dne na den vypekl a najal si jiného grafika a se mnou přestal komunikovat. Mohu ve svém portfoliu uveřejňovat ukázky sazby knih, časopisů které jsem dělal, když je čitelný text a já nejsem autorem textů?
20.07.2021 19:49
2
tak ono spíše záleží, kdo při případném sporu bude schopen prokázat vlastnictví práv, když nemáte smlouvu. Jinak ten text přece můžeš rozmazat ne. Ale pokud v knize nejsi uveden bude to dost problém.
20.07.2021 20:59
3
v knize jsem uveden v tiráži, jako autor grafiky a DTP
20.07.2021 21:50
4
tak pak no problem
20.07.2021 22:44
5
ak zmluva neuvadza inak (pripadne neexistuje) mozes tvrdit pravdu :)
Pre kazdy pripad uved coho konkretne si autorom.
21.07.2021 10:08
6
Pokud jsi autorem a nemáš smlouvu o licenci, tak zadavatel ji získává na dobu dvou let na území České republiky. Navíc je to licence nevýhradní, takže se tím můžeš prezentovat jak chceš.
21.07.2021 12:24
7
Pro jistotu si to prostudujte, ale pokud vím, tak máte autorská práva i bez uzavření smlouvy a dokonce nárok na % z jakéhokoli komerčního použití.

Musíte prokázat, že duševní dílo je Vaše.

Nechci tu ovšem házet právnické rozumy, ale autorský zákon je celkem dobře propracovaný...
22.07.2021 16:51
8
Díky za odpovědi.
No právě že jsem autorský zákon studoval, a i nějaké vysvětlující texty na internetu, a vyšlo mi z toho, že smlouva je důležitá především pro zadavatele/klienta, oni potřebujou mít mnou podepsaný papír, že jsem jim udělil licenci na použití, bez smlouvy by mělo být právo na mé straně.
Jde i o to, že jsem dělal časopis a nový grafik, použil/okopíroval mé inzeráty ze starších tiskových PDF, mírně pozměnil/přebarvil některé stabilní/opakující se v každém čísle strany.
Ale jinak mě spíš šlo o to, že když je v tiráži copyright, všechna práva vyhrazena, jakákoliv reprodukce je zakázána, jak je to s těmi čitelnými texty, jde mě o ukázky sazby knížek, rozmazat text mě napadlo, ale pak už zas nemá cenu ukazovat jak zpracovávám sazbu, ať už hladkou, s obrázky, s fotkami apod.
Jinak myslím, že dokázat to mohu, protože samozřejmě mám veškeré zdrojové pracovní soubory, často v několika vývojových verzích kde je jasné, že jsem to všechno dělal já.
23.07.2021 09:06
9
Tady jde především o to, že nemáš smlouvu a spoléhat na soud u problematické věci nejde. Takže když nemáš smlouvu, ale práci jsi řádně vyfakturoval, tak bys mohl uspět, ale to stejně nikdo nezaručí. Pokud jsi to dělat bez ničeho, tak já bych klidně řekl, že jsem ti podklady poskytl pro seznámení a k zakázce nedošlo a otočí se to na bitvu právníků. Jinak tady se pořád točíš kolem autorského práva, ale dokud si toto nevyřešíš dále se to neposune, takže bych šel raději za právníkem co se tím zabývá.
24.07.2021 06:35
10
Pokud jde o ten text, tak je taky možnost ho nahradit nějakým jiným textem (lorem ipsum,...)

Osobně bych ale tohle moc neřešil. Já také vystavuji webovou grafiku, kde jsou texty, které psal někdo jiný; fotky, které fotil někdo jiný atd. A nikdo nikdy nic neřešil.

Pokud jsi tu grafiku dělal jako OSVČ, tak je tvoje a myslím si, že není nic špatného na tom někomu ukázat, že tohle je tvoje práce.
24.07.2021 09:47
11
Původně odeslal cech
Pokud jde o ten text, tak je taky možnost ho nahradit nějakým jiným textem (lorem ipsum,...)

Osobně bych ale tohle moc neřešil. Já také vystavuji webovou grafiku, kde jsou texty, které psal někdo jiný; fotky, které fotil někdo jiný atd. A nikdo nikdy nic neřešil.

Pokud jsi tu grafiku dělal jako OSVČ, tak je tvoje a myslím si, že není nic špatného na tom někomu ukázat, že tohle je tvoje práce.
Asi bych pro jistotu upozornil, že vytváření grafiky je svobodným povoláním, protože vychází z duševní činnosti a na to není potřeba ŽL. Fakturuje se pomocí rodného čísla na faktuře. Dával jsem si to zjišťovat a výstup dopadl tak, že kdo fakturuje na IČO, může mít problém...

Pokud pro někoho zpracoval umělecké dílo, což je grafická tvorba též, pak se stává plnohodnotným autorem a jestliže není ve smlouvě uvedeno jinak, tak si s tím může dělat co chce...
Včera 14:06
12
díky za odpovědi