23.06.2021 10:33
1
Dobry den,

zajimalo by me, jak funguji nektere profily na instagramu. Dam priklad, a to na F1. Existuje nekolik profilu, at uz mensi nebo vetsi, ktere pridavaji fotografie z F1 zavodu, vcetne tvari. Jak se k takovym fotografiim dostanou? Reknou si o souhlas nebo to perou hlava, nehlava? U nekterych profilu mam dokonce pocit, ze fotografii poridi ze zaznamu z tv. Zkratka jej stopnou a poridi snimek obrazovky. Chtel bych se k fotografiim take dostat, ale legalne.

Dekuji
David
23.06.2021 10:53
2
Pokud je chceš legálně, tak jedině přes nějakou tiskovou agenturu, jako to dělá tuna dalších zpravodajských kanálů co nemaj svoje zdroje + oficiální média co vypouští sama F1. Na těch IG jsou samozřejmě nelegálně, zvlášť v tom případě, kdy někdo vytípne televizní záznam. Velká část alespoň uvede zdroj, aby to bylo fér. Ale kde není žalobce, není ani soudce. Pro formuli to není záležitost k řešení, dokud někdo významně nepoškozuje jméno soutěže, jezdců, stájí a partnerů a nebo na tom nerejžuje nějaký peníze. Reálně to bude nejspíš řešit nějaké jejich zastoupení pro dané lokality, ale prostě není v jejich kapacitách vše podchytit. Máš nějaký konkrétní příklad použití, které se ti nezdá v pořádku?
23.06.2021 12:00
3
Obecně je to všude stejné. Pořadatel má vlastní tiskové středisko, kde můžeš nakoupit. Potom budou určitě fotografové akreditovaní u pořadatele, organizátora a v případě F1 i u FIA, ale těch je opravdu málo, u nás je snad na F1 jeden nebo dva s povolením FIA. Samozřejmě je spoustu lidí, co má třeba nějaký VIP přistup do depa a zákulisí a snaží se fotit, ale těm se může stát, že budou požádáni o smazání. U nás má akreditaci FIA Jiří Křenek, tak se na něj zkus obrátit, určitě ti řekne více, ale levné to není:)

Na některých veletrzích třeba to už hrotí tak, že akreditovaný fotograf může fotit jenom uvnitř stánku a pokud by chtěl stánek z venku z uličky má požádat tiskové centrum.
23.06.2021 14:36
4
Viděl jsem i fotografie na portálu ShutterStock. Je možné nakoupit fotografie na tomto portálu nebo se jedná také o nelegální činnost? Nechci se dostat do křížku se zákonem. :)
23.06.2021 14:55
5
Těžko říci, pokud si přečteš jejich licenci a zvláště od bodu 5.14, tak jako všichni v IT za nic nezodpovídají a neručí:)
23.06.2021 15:10
6
Původně odeslal láďa1979
Těžko říci, pokud si přečteš jejich licenci a zvláště od bodu 5.14, tak jako všichni v IT za nic nezodpovídají a neručí:)
Takže bych vlastně fotografie rovněž vkládal bez jistoty?
23.06.2021 15:21
7
Tak jediná jistota, je že umřeš. Já bych to zase tak nehrotil. Na druhou stranu jsem tam snad viděl, že v případě sporu nabízejí refundaci. Napiš tomu fotografovi a nebo se zeptej někde na graf. foru, jak je ta firma seriozní.