logo
02.03.2021 20:13
1
Zdravím všechny webtržníky,

chtěl bych si trochu rozšířit obor působení o základy tvorby videí. Chtěl bych se však zeptat, jaký program je tak ideálním pomocníkem za snem neboli cílem? Co jsem tak četl na internetu, někteří se přiklání k Sony Vegas, jiní zase k programu od Adobe (přesně název nevím, zda to tedy vůbec bylo od Adobe :D). Rád bych se tedy zeptal vás, zkušenějších, jak na tom jste.

Děkuji
David

Co se právě děje na Webtrhu?

02.03.2021 20:39
2
Da Vinci Resolve, Adobe After Effects a Adobe Premiere. Vystačíš si s Adobe...
02.03.2021 20:58
3
DaVinci Resolve je i ve verzi zdarma použitelnej.
02.03.2021 23:57
4
Pro základní účely používám Wondershare Filmora. $70 one time payment, zatím si nemůžu stěžovat.
03.03.2021 01:27
5
Dělám se Sony Vegas. S ničím jiným zkušenosti nemám. Pro mě je to program dostačující. Koupil jsem ho tenkrát v nějaké akci. Ale spousta lidí chválí právě DaVinci, který je zdarma.
03.03.2021 11:03
6
Hlavně pokud si koupíš kameru od Blackmagic Design, dostaneš DaVinci Resolve Studio 17 a to je aktuálně naprostá špička mezi editačními programy. Nehledě na HW, který BM dělá pro zefektivnění práce s editorem.
03.03.2021 11:25
7
Záleží o jakou tvorbu ti jde, co všechno se chceš naučit, jak moc složité / profesionální prostředí potřebuješ. My děláme naše cvičební videa pro YouTube v Adobe Premiere Pro, předplatné je 24,19 EUR / měs. Taky můžeš použít DaVinci Resolve ve free verzi, umí toho celkem hodně, ale je to náročnější na HW.

Ze zkušenosti Adobe jede i na slabším stroji pro editaci s menším počtem postprocesových úprav celkem svižně a pak to enkodér jen déle počítá (třeba přes noc), DaVinci je na slabším HW tak trhaný, že to je spíš nepoužitelné. Bavím se o 4k editaci. Pro Davinci potřebuješ určitě dedikovanou grafickou kartu.

Pro základní střih stačí Adobe Premiere Rush

Taky tě kromě nějaké aplikace čeká naučit se jak natáčet, jak svítit, jak postprocesovat, jak nazvučovat, jak dělat scénáře, možná i jak řešit licence pro zvuk apod. a čeká tě spousta další zábavy :).
03.03.2021 12:25
8
Podle toho co se tu píše, tak asi přesně řečeno máš na mysli se na střih videa?

Já používám kdenlive https://youtu.be/xnVWX7RFY0o
03.03.2021 21:57
9
Davinci Resolve není náročnější na HW, než Premiere, ale nemá rád integrované karty. Za mě je fajn i ve verzi zdarma a člověk s ním může jako tvůrce postupně růst. Já pro něj nabízím přes osm hodin dlouhý kurz, na YouTube je i spousta tutoriálů zdarma.
04.03.2021 09:53
10
Původně odeslal petrspetla
Davinci Resolve není náročnější na HW, než Premiere, ale nemá rád integrované karty. Za mě je fajn i ve verzi zdarma a člověk s ním může jako tvůrce postupně růst. Já pro něj nabízím přes osm hodin dlouhý kurz, na YouTube je i spousta tutoriálů zdarma.
Petře umí Davinci ve free verzi naskládat naplánované projekty do fronty a pak je generovat třeba přes noc? Něco jako umí Adobe Endcoder? Já jsem si s tím před rokem hrál jen chvíli, tehdy s integrovanou grafikou se na tom nedalo vůbec stříhat a srovnávat zvukovou stopu, takže jsem to možná přehlédl že to umí. Ale pak mi to u Adobe přišlo strašně super, že jsem na počítači nastříhal projekt, render trval občas i 5-8 hodin a protože v tu dobu se počítač nedal skoro používat pro něco jiného, líbilo se mi, že jde pustit Encodér v noci, ale případně jde dát pauzu, udělat co je potřeba jiného a pak zase pokračovat. Nakonec jsem to stejně vyřešil silnějším HW, protožes více úpravami nad videem a přidáním renderování nějakých úvodních animací v After Effects už se to nedalo.

---------- Příspěvek doplněn 04.03.2021 v 09:55 ----------

Mimochodem Petr Špetla má super nejen kurz, ale i parádní youtube kanál o natáčení a zpracování video. Hodně mi radil a pomohl s vylepšením našich cvičebních videí. Takže rozhodně doporučuju ty jeho kurzy a taky ho sledovat!
04.03.2021 13:58
11
Kanál Petra Špetly taky doporučuju.
Konkrétně ale k DaVinci Resolve existuje tahle série videí od "Onden&OndwaK"
NEJLEPŠÍ PROGRAM NA STŘIH VIDEA JE... ZDARMA??? | DaVinci Resolve Download…
Je to jen úvod k programu, seznámení s prostředím a pár příkladů.
Pokud do DaVinci Resolve půjdeš, naučíš se ho a už ti to nebude stačit, pak můžeš zkusit koupit nějaký kurz, třeba ten od Špetly.
05.03.2021 10:52
12
Díky za doporučení. Můj kurz už má teď přes osm hodin a brzy budu dotáčet další dodatek. U YouTuberů, kteří se tvorbou v rámci reklamního/filmového průmyslu neživí je obecně problém v tom, že nemusí říkat vše správně. Krom OndwaKa občas mrknu i na Eliska Martynek.
Davinci Resolve frontu umí stejně jako Encoder tzn. dají se tam přidávat exporty i z různých projektů, nejen v rámci jednoho.