10.02.2021 21:21
1
Ahojte,

vedel by niekto poradit s IPv6? Povedzme, ze mam u jedneho poskytovatela VPS server so statickou verejnou IPV4 adresou a mam v umysle spristupnit svoju webovu stranku pre IPv4 a zaroven aj pre IPv6 only klientov, zaujima ma ako to cele funguje, respektive ake podmienky treba splnit aby to fungovalo IPV4 + IPv6 sucasne

Ma zmysel to v tejto dobe riesit? Moze nastat situacia, ze pride IPv6 only visitor na moju domenu? Alebo je to este na dlhe roky?

Rozumiem tomu spravne, bude to tak fungovat?

1) ak poskytovatel mojmu VPS prideli okrem IPv4 aj verejnu IPv6 adresu, musi zaroven prevadzkovat aj IPv6 NS server (Name Server), ktory dopisem medzi IPv4 NS servery mojej domeny u registratora domeny, aby pre IPv6 klientov fungoval preklad napr. www.mojastranka.sk -> IPv6 adresa

2) na svojej domene nastavim potrebne AAAA zaznamy a nakonfigurujem VPS server aby akceptoval IPv6 klientov a hotovo


Ina otazka:

Co v pripade ak povedzme nie je volna ziadna verejna IPv4 adresa a potrebujem aby dva servery spolu komunikovali cez verejny internet, ak pre kazdy server ziskam verejnu IPv6 adreasu za akych podmienok to bude fungovat?

Mozem ako sukromna osoba ziskat vlastny rozsah IPv6 adries? Co vsetko potrebujem k tomu aby boli moje IPv6 dostupne z internetu?


Dakujem
10.02.2021 22:33
2
IPv6 přiděluje ISP dle svých podmínek.
11.02.2021 01:17
3
Tvůj hosting ti musí s VPS také přidělit jeho ipv6. Ty pak dostaneš VPS už s přidělenou nějakou adresou, do AAAA záznamu poté musíš tu adresu uvést, změna konfiguraci webového serveru je pak už vesměs na jeden řádek. Dnes to vše již funguje bez problémů, kolikrát dokonce naprosto samo (ipv6 je přidělena, výchozí nastavení webového serveru je použití ipv6) a stačí přidat jen AAAA záznam.

Ipv6 je taková magie, narozdíl od ipv4 ti hosting (či obecně ISP) přidělí jen maximálně její polovinu (/64 síť) a druhou polovinu si vymyslí tvůj systém. No a tvůj systém si těch druhých polovin může vymyslet kolik chce. Já zpravidla u ipv6 spouštím na multihostingu každý web na vlastní adrese, lépe se pak vše reší. Stejně tak si můžeš udělat extra adresu, kterou si budeš používat pro interní komunikaci. Na to přidání je ale potřeba zásah do linuxu a nastavení sítí, to vůbec není snadné, každá distribuce to má trochu jiné a každý hosting používá trochu jinou konfiguraci, takže se ti síťové rozhranní mohou jmenovat jinak, je lepší někoho požádat, kdo s tím pracuje.


Jasně, můžeš mít klidně ipv6 na sebe jako osobu, jen tě to bude stát 2 000 EUR ročně, dokud byli ceny v tisícovkách ročně za registraci, měl jsem svoje osobní ipv4, teď už to je pálka. Jinak na server můžeš dostat ipv6 přes různé tunely, i pokud to hosting nepodporuje, ale to je vyšší dívčí.
11.02.2021 08:14
4
Ještě že si nakonfiguruj server a projekty aby běželi i na ipv6!