logo
26.01.2021 19:41
1
Ahoj,

má někdo zkušenosti s tvorbou kurzů na Udemy? Rád bych sdílel zkušenosti, v realitvně krátké době bych zkusil kurz vyrobit (jednalo by se o síťovou infrastrukturu, bezpečnost), docela rozšířená věc.

Na co přesně si dát pozor, aby kurz měl aspoň nějakou úspěšnost? Vyloženě pro peníze to nedělám, ale spíš kvůli posouvání sebe samého.

Díky

Co se právě děje na Webtrhu?

27.01.2021 04:36
2
Ja poznám z našej doliny len Miša, ktorý tam má kurz na Python a potom začal robiť kvalitné free kurzy v slovenčine:
Informatika s Mišom - YouTube

Na discrode je veľmi aktívny, skús mu tam napísať.
Čo spomínal, tak si musel dávať veľmi záležať aby všetko vysvetlil po lopate inak ho spamovali. Napríklad i taký blbý run python skriptu v konzole vo VS spúšťa v každom videu schválne veľmi triviálne.
27.01.2021 10:44
3
Na udemy mám dva kurzy. Jeden vyšel dobře, druhý tak trochu paberkuje (oba téma vmware). Za 3 roky asi 16K USD. Povedlo se mi dostat do UFB.

* vyber si trochu niche, nebo se specializuj (ne obecné základy nebo common knowledge)

* investuj do dobrého mikrofonu - základ! Nikdo nechce poslouchat šumění

* měj to praktické (ne jen ppt)

* měj tam občas svůj ksicht - ne picture in picture v ppt, ale vždy nějaké intro k sekci kde jses vidět

* zamysli se jak dělat engagement - aby to lidi bavilo (jsme opět u ppt vs nějak lépe

* když budeš točit video, ne screen cast, potřebujes vyřešit světlo

Ten kurz co jede dobře jsem točil v Thajsku, nepotřebuješ profi studio. Natáčel jsem na iPhone, koupil černý pozadí a v něco-jako-ikea dvě světla, diffuser jsem udělal z papírových kapesníku a izolepy.

Náklady asi 1500, rozdíl v kvalitě videa obrovský.

Co tím chci říct, že nemusíš investovat moc do studia, dyi je fajn ale to světlo nějak vyřešit musíš.

U mikrofonu potřebuješ taky defakto dva - jeden na stůl pro screencast, druhý klopovy pro videa (ten jsem neměl a bylo to dost znát)

Celé jsem to pak stříhal v Camtasia.

Taky je dobrý si psát script a ten pak zaujate číst. Mluvím anglicky dost dobře, ale bylo tam znát že jsem to dělal hodně freestyle - což pak vede k hromadě práce s vystrihavanim hmmm eeeee a tak. Taky opakuje sekce, když se v tom z patra zamotas. Takže script stojí sice čas, ale ve výsledku je to rychlejší než opravovat pak u střihu.
27.01.2021 11:05
4
GAV: toto jsou super poznatky, díky moc za sepsání. Mám na Tebe otázku, mám stejně jako tazatel ambice udělat kurzy, mluvím obstojně anglicky, ale je to spíše "czenglish", nemám ten správný přízvuk. Myslíš, že ENG resp. ne-perfektní výslovnost je limitující ?
27.01.2021 11:12
5
Je limitující, má to velký vliv na prodeje kurzu, jelikož je tam vždy ukázka s tvým hlasem. Ale ani ta ukázka nemusí odradit. Stalo se mi, že ukázku jsem docela strávil, ale pak když jsem kurz koupil, tak třeba po hodině, nebo dvou mě to začalo dost obtěžovat a kurz jsem měl problém dokončit.
27.01.2021 11:22
6
* vyber si trochu niche, nebo se specializuj (ne obecné základy nebo common knowledge)
Chci to udělat v oboru sítí a bezpečnosti, konkrétně Fortinet, jde o to, že jsem x kurzů absolvoval a přišlo mi, že jsou dost zastaralé, technologie kolem Fortinetu jdou docela dost dopředu a přijde mi, že na trhu nějaký gab je.

* investuj do dobrého mikrofonu - základ! Nikdo nechce poslouchat šumění
Jelikož pracuju 100% z HO, tak mám docela dobře zařízenou pracovnu s tím, že jsem se inspiroval u různých youtuberů co se týče techniky. Takže koupím mikrofon, světla a kameru podle rady nějakou youtubera.

* měj to praktické (ne jen ppt)
Jelikož jsem absolvoval x kurzů a když bylo součástí kurzu jenom prezentace, tak kurz byl nudný, mě třeba vyhovuje, když si to můžu v labu vyzkoušet s tím, že na kurzu se dozvím ne jak to mám udělat, ale hlavně proč a jak to funguje.


* měj tam občas svůj ksicht - ne picture in picture v ppt, ale vždy nějaké intro k sekci kde jses vidět
Jo to docela dává smysl pro lepší interakci s publikem, tohle mě nenapadlo.

* zamysli se jak dělat engagement - aby to lidi bavilo (jsme opět u ppt vs nějak lépe)
Tento bod budu muset ještě promyslet.

S čím teď bojuju je moje hodně bídná angličtina, takže mě napadlo zaplatit nějakého studenta jazyků, aby mi s tím pomohl nebo se prostě zlepšit v angličtině a to v mluvené formě.
27.01.2021 11:24
7
Myslím, že když budeš mít super content, tak by to mohlo fungovat. Pokud budeš mít průměr angličtinu a průměr obsah, tak určitě bude existovat lepší kurz.

Udělej si swot analýzu toho co chceš dělat a sepis si to (v kontextu existující konkurence)

A poloz si otázku, proč by to měli lidé koupit.

Taky ber v potaz, že tam je hromada Indu - někteří mají fakt blbou angličtinu. Ale zase je tam hromada Indu jako studentů a tem to nevadí (já bych u toho umřel)

---------- Příspěvek doplněn 27.01.2021 v 12:32 ----------

Jo a ještě jedna poznámka co bych udělal jinak

* krátký úseky, víc to drolit. Zpětně ty moje 10min videa jsou straaaassneeee dlouhý. 3-5 min per video max. Občasná výjimka asi ok, ale ne standard.

Me osobně to tolik nevadí, ale pochopil jsem, že většina právě preferuje kratší.

A zase, je to mix všeho. Když budeš mít super content a super interakci tak delší video je menší problém. Když budeš těch mínusu mít moc a ještě dlouhý videa....
27.01.2021 11:55
8
Zajímavé téma. Taky plánuji...
27.01.2021 15:43
9
ještě když jsem přemýšlel, tak jsem si všiml, že na Udemy je jediný kurz česky, jaký je váš názor na kurzvy v češtině? ale kurzy pro CZ/SK by spíše dávali smysl pro nižší úrovně, protože kdo dneska neumí anglicky? :D

edit: koukal jsem a jediný český kurz si zakoupilo 40 studentů, kdy je kurz zaměřen na trading
27.01.2021 16:12
10
Cz a udemy ne. Stejně tak nedává smysl něco jiného (online). V cz mi dobře fungují klasické X denní kurzy v rámci školících středisek.

Je otázka co do budoucna (změny díky covid), ale tam je to kompletně o vymýšlení jiného způsobu delivery. Dělat školení formou teams meetingu 3 dny je na díru do hlavy jak pro školitel tak pro účastníka.

Respektive tak to vidím u tech skills. Možná v jiném oboru ano (vidím snahy různých lidí kolem více soft školení tyhle snahy), ale zase, je to hodně o vymýšlení konceptu, interakce, engagement...ne jedeme teams meeting.
27.01.2021 20:57
11
Během úvodního videa ukázat výsledek a/nebo vysvětlit, co se člověk naučí a kde to může využít.

Zajímavým nástrojem je Scrimba, určitě se hodí na výuku programování; je-li použitelná nějakým způsobem i pro tvou síťařinu, to nevím. Sám jsem ji viděl jen z rychlíku.

---------- Příspěvek doplněn 27.01.2021 v 21:28 ----------

S čím teď bojuju je moje hodně bídná angličtina, takže mě napadlo zaplatit nějakého studenta jazyků, aby mi s tím pomohl nebo se prostě zlepšit v angličtině a to v mluvené formě.
Angláni a amíci možná ohrnou nos, ale dle mýho to ostatním zas tak nevadí. Prostě na to upozorni hned na začátku; nejsem rodilý mluvčí.

Poslechni si třeba ; pro někoho je ta angličtina špatná; dle mýho se dá v pohodě poslouchat, je to srozumitelný. Autor vždy někdy v první minutě řekne "... with swiss accent" :-)
31.01.2021 12:05
12
Kup si hlavně kvalitní mikrofon, kameru a nějaký světla. Minimální investici bych viděl třeba na 25 tisíc. Kurzů je tam hodně a člověk musí trochu vylézt ven oproti ostatním.