logo
22.01.2021 23:49
1
Ráda bych si přečetla Vaše názory a zkušenosti se začátky podnikání - prodej zboží mimo ČR. 
Jsem malý podnikatel, neplátce DPH a chtěla bych zkusit štěstí s prodejem zboží v EU a ve světě. Na prodejních portálech, které berou provize z vystavení a prodejů.
Je možné, že nebudu úspěšná a  prodám za rok 1-2 ks, nicméně vím, že jakmile přijmu jedinou fakturu za vystavení zboží, za reklamu atd. i v řádu několika centů, stávám se osobou identifikovanou a čeká mě vedení evidence veškerých výdajů vztažených k daňovým povinnostem pro účely DPH a měsíční hlášení. Také asi to ovlivní nákupy a prodeje v ČR, kde jsem dosud DPH vůbec neřešila. Pokud ale celý pokus o prodej do zahraničí ztroskotá na nezájmu klientů, zůstanou mi jenom povinnosti kterých se už asi těžko zbavuje (zrušení registrace identifikované osoby má svá pravidla).  Jsem jediná komu to přijde nepříjemné a otravné pro tak malé živnostníky? Stěží něco vydělám v ČR a když chci zkusit štěstí, spadne na mě byrokratický balík "na doživotí" ještě dříve než mi přijde první platba zvenku. Napište mi prosím jak jste se s tím poprali. Děkuji za Vaše názory. 

Co se právě děje na Webtrhu?

22.01.2021 23:59
2
jako identifikovana osoba DPH v ČR vubec neresis, v ČR jsi porad neplatce.... A ty mesicni hlaseni a nejaka evidence kolem toho jsou fakt mnohem mensi problem nez to muze pro nezasveceneho vypadat a tykaji se jen tech zahranicnich transakci... Nejlepsi se poradit s ucetnim, nechat si to ukazat abys vedela co jakej pojem znamena, co musis, co nemusis, jak vyplnit tu byrokracii... to zvladnete za hodinu a pak uz to zvladnes sama. da se to i nastudovat sam, ale jestli se to vyplati... Ta konzultace nebude draha a usetri hodiny casu a nejistotu...
23.01.2021 05:20
3
Jak pise Ales, kdyz nebudes delat zahranicni transakce, kde je IS povinna, tak ji vubec neresis, nulovy prohlaseni se neposila a neni to na dozivoti.
23.01.2021 09:55
4
Je to otrava. Ale když daný měsíc není nic, hlášení se neposílá. Pokud má člověk datovou schránku, jednou měsíčně vyplní formulář a odešle. Bez datovky je to pakárna, kterou mi na finančáku nedokázali vysvětlit - pošle se hlášení a pak se vytiskne potvrzení o odeslání a donese se na finančák.
23.01.2021 12:50
5
Díky všem za názory a rady. Myslela jsem, že se podává i nulové hlášení - to si raději ověřím. Nosit nic na finančák nehodlám, takže mě čeká zřízení datovky. Ale to nepovažuji za problém, to se mi může hodit i v budoucnu. Pokud už nic dalšího není třeba, a žádná další podpásovka na mě nečeká, asi se teda k tomu prodeji ven odhodlám.
27.01.2021 20:58
6
Přidám ještě aktuální informace, co mám z FU, řeším podobnou situaci, budu pravidelně platit služby realizované v SK a nejsem plátce DPH. Jak už bylo řečeno registrace je poměrně v pohodě a hlášení se odevzdává jenom když za daný měsíc proběhne nějaká transakce. Co se týče té datovky od toho mě spíš odradili, v okamžiku kdy ji zřídím mi tam budou automaticky posílat vše i z dalších institucí a pokud něco přehlédnu nebo nevyberu, běží penále apod. Zároveň od okamžiku zřízení datovky, pokud něco podáte klasickým způsobem přes formulář osobně na úřad nebo poštou tak uhradíte pokutu 2 tis. Tak je třeba s tím počítat. Za mě zatím vyhrává spíš elektronický podpis, sice kolem 400 za rok na poště ale zas tam nejsou ty povinnosti spojené se schránkou.
27.01.2021 21:03
7
Tvl odrazovat nekoho od datovky a strasit penalema apod... to je uz vrchol...

A to s tmi podavanim osobne/postou je sice pravda, na druhou stranu kdo by probuh neco podaval osobne, kdyz ma datovku?

je cas prejit na trochu modernich metod a nebyt zas takova konzerva... I kdyz uznavam, ze moderni metody v provedeni statem nejsou zrovna idealni...
27.01.2021 21:26
8
Ale tak ta pokuta platí jen pro formuláře finančáku ne? (přiznání atd.) Není to plošné. Krom toho zatím mi vždycky někdo zavolal a upozornil na chybu bez pokuty.
27.01.2021 21:27
9
Právě nad tou datovkou uvažuji a nevidím zatím na tom nic co by mi mělo práci ztížit. Na sídle firmy střídavě jsem a nejsem, tudíž věčně otravuji rodinu s vybíráním poštovní schránky. Navíc můj FU sídlí v centru Prahy, kde nelze parkovat, mám to daleko atd. Lítání s papíry na úřad nemám ráda a co jde, řeším už dnes vzdáleně. Viděla jsem jak datovka vypadá, myslím že si zvyknu. A i když konzerva jsem, v mé situaci mi pomůže. O pokutě za papírové doručení jsem nevěděla, to se ale hodí vědět, děkuji.  Co se týká přehlédnutí doručené pošty - není to tak, že i když just nevybírám klasickou schránku u baráku, po 2 týdnech se dopis považuje za doručený?
27.01.2021 21:37
10
Původně odeslal u22
Co se týká přehlédnutí doručené pošty - není to tak, že i když just nevybírám klasickou schránku u baráku, po 2 týdnech se dopis považuje za doručený?
Ty opravdu dulezity dopisy od uradu chodi do vlastnich rukou, tam je ta lhuta delsi.
27.01.2021 21:40
11
Ano, fikce doručení platí (10 dní). A to i v případě, že to třeba někdo ze schránky ukradne nebo to pošťák hodí někam jinam a prohlásí že doručil správně, protože v naprosté většině případů není jak prokázat, že se s písemností člověk nemohl seznámit.