02.11.2020 19:20
1
Dobrý den,
konkurenční firma si nechala registrovat ochrannou známku na logo mé firmy, které obsahuje i její název a které používám již od roku 2014 a nyní mě vyzívá, abych stáhl z trhu všechny výrobky s tímto označením a zničil je. Má k tomuto konkurenční firma oprávnění a jaká další práva ve vztahu k mému logu má?

Děkuji za odpovědi!
02.11.2020 19:49
2
Pokud neuvedeš všechny podrobnosti včetně obou log a výzvy, ptáš se zbytečně a jen tu vyvoláš spekulace. Spíše se zamysli zda bude levnější jít za právníkem než likvidovat zboží.
02.11.2020 20:03
3
ak si znamku pouzival pred jej registraciou tak ju mozes pouzivat aj nadalej. ale samozrejme toto ries s pravnikom. duh.
02.11.2020 20:09
4
Jak si můžou udělat OZ na tvoje logo, wtf.
02.11.2020 20:15
5
a proč by nemohli s vědomím, že jim ji taky mohou zrušit:)
02.11.2020 20:23
6
no ono by tam tak ci onak malo byt stale pripomienkove obdobie, tusim 3 mesiace.
02.11.2020 20:33
7
Intuitivně by toto jít nemělo. Ještě bych věřil, co píše láďa1979, že úřad tu známku prostě zaregistroval bez nějaké větší kontroly, a případná námitka je na Vaší iniciativě.

Praktická stránka: Je levnější riskovat nějakou chybu (byť třeba jen formální), kvůli které budete muset zahodit svoji značku, nebo si zaplatit právníka? I kdyby tu šel kolem nějaký právník a napsal k tomu odstavec, že to můžete v pohodě vyhrát, vyplatí se Vám riskovat, že to prohrajete kvůli nějaké triviální formální chybě? Nezní to úplně jako spor o 10 000 CZK…
02.11.2020 21:16
8
úřad při registraci především řeší zda je to používané v obchodním styku, při slovní řeší zda nejde o obecný výraz, u grafické nebo kombinované asi řeší zda se nepodobá nějaké už zaregistrované, ale pochybuji, že by řešil nějaké neregistrované loga. Proto se všude doporučuje při budování brandu si zaregistrovat OZ a raději i domény, at se nemusí řešit tyto průšvihy. Je to rozhodně levnější než případné spory. Samozřejmě pokud je logo opravdu hodně hodně podobné a je tam jen vepsán název firmy, lze toto poměrně úspěšně napadnout, at jako zápis OZ, tak i nějaké neoprávněné užívání, ale rozhodně to bude dražší než registrace OZ. Všechno jsou ale jen spekulace vzhledem k minimu poskytnutých informací.
03.11.2020 08:15
9
pri ochranných známkach existuje právo prednostného používania, tzn. ak používam nejaké označenie skôr, než je zaregistrovaná ochranná známka, môžem ho používať aj naďalej... registráciu ochrannej známky by som napadol na súde, súd ju môže zrušiť
19.11.2020 09:27
10
§ 10 zákona o ochranných známkách
Omezení účinků ochranné známky
[justify](2) Vlastník ochranné známky je v obchodním styku povinen strpět užívání shodného či podobného označení, jestliže práva k tomuto označení vznikla před podáním přihlášky a užívání tohoto označení je v souladu s právem České republiky.[/justify]
[justify]A ještě bych mrkla, jestli byste jim tu známku nemohl prohlásit za neplatnou z důvodu existence práva nezapsaného označení případně firmy - viz § 32 ve spojení s § 7 zákona o ochranných známkách. Ale tam by se na to chtělo podívat blíž, nevím, zda se jedná o autorské dílo (logo), pak by mohli zasahovat i do jeho práva, jestli se jedná o firmu, tak do firemního apod.[/justify]