31.10.2020 14:25
1
Pre novu sluzbu na ktorej momentalne pracujem budem potrebovat odosielat emaily uzivatelom s emailami na potvrdenie registracie, faktury, a podobne veci.

Avsak chcem mat vlastny emailovy server, ziadnu sluzbu typu sendgrid, aws ses, mailgun a podobne veci.

Preto ma zaujima co je DNES nutne pre spravne nastavenia vlastneho emailoveho serveru? Uz som to neriesil dost dlho(roky) a vyuzival som skor vyssie uvedene sluzby takze potrebujem informacie od niekoho kto to nedavno riesil a ma PRAKTICKE skusenosti.

Eventuelne by ste to nechali na bezny email hosting a vyuzivali len normalne smtp?

PS: TomasX - mna nezaujima ze to nemam robit alebo ze to nejde a podobne veci. Na to sa nepytam takze uz dopredu si nechaj tieto poznamky pre seba a ked uz tak sem hod nejake konstruktivne riesenie :)
31.10.2020 14:40
2
Ono ne, že by to nešlo, ale ty potřebuješ taky v zádech nějakou mailovou autoritu, abys automaticky nepadal někam do spamu a tak. V tom tihle velcí hráči dobře fungují. Dělat vlastní řešení je strašná sebevražda podle mě.

Ale proč ne, tady máš celej seriál. Ať máš čím začít. https://www.root.cz/clanky/stavime-v...aveni-systemu/
31.10.2020 14:45
3
Původně odeslal Tomáš Maňhal
Ono ne, že by to nešlo, ale ty potřebuješ taky v zádech nějakou mailovou autoritu, abys automaticky nepadal někam do spamu a tak. V tom tihle velcí hráči dobře fungují.
To ja vsetko viem, preto sa pytam na presne kroky ako na to. Na ten serial mrknem, diky za tip.
31.10.2020 17:06
4
Postavit vlastní stroj a dobře ho nastavit, není technický problém.
Pak je potřeba dořešit jeho "reputaci" u seznamu, googlu apod.

Tomu se lze vcelku snadno vyhnout (výrazně pomoci), pokud použiješ https://www.zonercloud.cz/produkty/cloud-newsletter nebo https://sendgrid.com/

Vždy záleží co odesíláš a kolik toho odesíláš

Na vlastním SMTP řešení máš větší kontrolu nad zprávami - vidíš do logů doručování. Běžně stačí správně nastavená levná VPSka, nejlépe v CZ
31.10.2020 17:09
5
nedělej to, je to extrémně náročné na čas a znalosti :), čtou to tady ostatní, odpovědi nejsou jen pro tebe.

Kromě obligátního spf, dmarc, smtps, kdim, dnes i ipv6, musíš sledovat logy a zpomalovat podle bounce messages, které dostaneš. Jakmile budeš své emaily do protistrany bušit, dostaneš se rychle na block list, někteří poskytovatelé emailů zase omezují jak často a v kterou dobu jim můžeš emaily posílat, podle toho dostáváš score (např. český centrum.cz je velice agresivní, protože šetří na infrastruktuře, český Seznam zase moc nemá rád emaily ze zahraničí).

Jde vždy o množství, pokud toho posíláš příliš málo, nemáš ještě vybudovanou reputaci a doručování na velké free maily může být problematické, naopak na firemní schránky doručuješ většinou v pohodě. Příliš moc emailů zase rychle někoho vydráždí a bude tě nahlašovat do nezávislých databází a blokovat. To vede k tomu, že musíš databáze na svoji IP adresy pravidelně projíždět a žádat o výmaz. Každý email by měl mít v hlavičce buď reportovací url nebo odhlašovací odkaz.

Největší problém z praxe je ale zneužití nějaké schránky pro rozeslání spamu, buď tě někdo napadne nebo naopak uniknou nějakému uživateli přihlašovací údaje, je pak otázka skoro desítek minut, než schránka je zneužita ke spamu, pak trvá i týdny než vrátíš doručování zpátky na původní hodnotu a nebudou emaily končit ve spamu nebo úplně zablokované.

Jde to i na sdíleném hostingu, ale na rozesílku potřebuješ mít vlastní IP adresy a o ty se starat. Newslettery je potřeba posílat z jiných IP nebo si odřízneš běžné emaily.

Nebývá to bezúdržbové, takže nějaký čas na administraci tomu věnovat musíš, můj osobní emailový server mě stojí asi 2 hod týdně, pokud to nabízíme jako službu pro klienty, účtujeme asi 4 - 8 hod týdně, ale reálně je práce méně.
31.10.2020 17:15
6
nepojde o neweslettery takze ten objem sprav bude dost minimalny(samozrejme s poctom uzivatelov bude rast).
31.10.2020 17:27
7
modoboa