logo
29.10.2020 11:29
1
Ahoj,

opět mne vytočila jedna webová aplikace, která není stavěná podle tradiční WWW filozofie, tj. nepoužívá URL pro jednotlivé stránky/funkce/objekty (tím pádem nelze použít Back tlačítko, více podoken, bookmarky, apod.)

Jsem zvyklý v prohlížeči používat bookmarks, používat tlačítka back/forward, používat více záložek nebo oken. Používat vyhledávání ve stránce. Apod. (na většinu z toho existují pohodlné klávesové zkratky)
Vyjmenované funkce - to fakt není mnoho funkcí. Naopak, to je docela tragicky! málo funkcí - ale jsem na ně zvyklý a ve chvíli, kdy mi i toto minimum funkcionality někdo sebere, tak bych "zab*jel" ...

Jaký máte vy názor na tyto rádoby "Web2.0" aplikace, které nectí klasický Web, ač by snadno mohly?

A druhá důležitá otázka:
Existuje někde nějaký standard, nějaký vědecký výzkum, nějaká dobrá kniha nebo významný článek, které by toto chování moderních webových aplikací (tj. potlačení tlačítka Back, více podoken a podobnou funkcionalitu) hlásaly jako správné?

P.S. Sám vyvíjím a dobře vím, kde lze a kde nelze "URLizovaný " přístup použít.
29.10.2020 12:23
2
Já se naopak setkal s opačným přístupem – mobilní aplikace mají stavy mapované na URL. Třeba na Androidu může aplikace obsloužit i nějaké URL.
29.10.2020 14:34
3
Taky jsem se setkal spíš s opakem. Až teda na weby státní správy, tam lze najít bastly...
29.10.2020 14:45
4
nemám je rád, podle mě to je lajdáctví vývojářů a nezkušenost produkťáků, které práci s url nevyžadují. Setkal jsem se několikrát s názor, že to je zbytečné, že to nikdo nepoužívá, že to je kvůli bezpečnosti watd.

V posledních letech se tímhle směrem třeba zbláznili internetové bankovnictví, které tvoří webové aplikace, které jsou nekompatibilní s "zpět" v prohlížeči a za odměnu tě ještě odhlásí. Obhajují to bezpečností a nebyl jsem schopný jim vyargumentovat opak, např. případ KB nebo Airbank. Teda KB umí argumentovat i bezpečností, to, že musí být povolené cookies třetích stran pro bankovnictví, skoro to vypadá jako neochota cokoliv a dělat a snadný argument.
29.10.2020 16:16
5
Mě přijde, že KB musí přebírat výplody frantíků a všechny problémy teď řeší jako, že to nejde a nebo je to z důvodů bezpečnosti. Jako testovací subjekt jsem u nich od počátku elektronického bankovnictví, ale toto v minulosti nebývalo. Jen takovou blbůstku jako přesunutí tlačítka Odhlásit v Profibance/Business z levého dolního roku je už v plánu nejmíň pět let a to se pak diví, že se lidi neodhlašují. S novou verzí to samé při jejich tříkrokovém přihlášení, kde většina lidí si uloží název účtu v prohlížeči a poukazování na to, že to není bezpečné taky nikdo neslyší a raději otravují ještě heslem a sms kodem.
29.10.2020 17:12
6
U Airbank je krásná ukázka, jak mi webové rozhraní kazilo radost ze života. Od doby, co používám jen apku a na webovou verzi sáhnout nemusím, tak cajk. Ale tenhle přístup mě irituje jak blázen.
29.10.2020 18:10
7
KB rozbili češi i bez matky :). Reorganizace vnitřní struktury a odchod zkušených lidí z dlouhodobě podstavového oddělení postupně vede k rozpadu a neschopnosti web pozvednout. Noví lidé odcházejí rychleji než přijdou, vnitřní svázání procesy a pravidly postavenými na hlavu jim trochu brání, aby je ta práce bavila. Řekl bych, že jim dá dost práce se z toho nějak vymotat :). Řešil jsem tam právě s nimi to zabezpečení, to jsou projekty na roky a nikoliv týdny.
30.10.2020 15:46
8
Takovým aplikacím se snažím vyhývat pokud je to možné.

Ideální je když ještě navíc:
- blokuje kopírování
- blokuje pravé tlačítko
- přetěžuje ctrl+f
- nerespektuje middle click/ctrl+clik pro otevření v novém tabu
30.10.2020 21:27
9
Původně odeslal lukasik
- přetěžuje ctrl+f
Co si představit pod přetěžovat CTRL+F?
30.10.2020 22:11
10
Slovo „přetěžovat“ mi přijde dost přetěžované. Hádám, že tím bylo myšleno zpracování Ctrl+F po svém. Někdy to může vyvolat akci nesouvisející a hledáním, jindy vlastní implementaci hledání. Tím mě vytáčí třeba BitBucket při hledání ve zdrojovém kódu, kde se jejich dialog pro hledání chová trochu jinak než běžně Firefox. BitBucket to teda okořenil ještě tím, že pokud se mi podaří vyvolat nativní dialog (třeba ctrl+L; ctrl+F), hledá tak napůl – asi jako kdyby nezobrazená část zdrojového kódu neexistovala. Což je taky super, když se to podaří omylem, a člověk netuší, jak to funguje.
06.11.2020 22:15
11
Původně odeslal lukasik
Takovým aplikacím se snažím vyhývat pokud je to možné.

Ideální je když ještě navíc:
- blokuje kopírování
- blokuje pravé tlačítko
- přetěžuje ctrl+f
- nerespektuje middle click/ctrl+clik pro otevření v novém tabu
That's right! :-(

Od svého orig. postu jsem se bohužel se všemi vyjmenovanými problémy stihl setkat...

Tedy se znovu ptám: razí ty zmiňované úlety nějaký teoretik webu 2.0, bloger, firma, vědecký výzkum, univerzita, interní propozice nějaké korporace nebo jiný ufo?

A nebo to je fakt jen čistý šlendrián?
07.11.2020 04:41
12
Je to slendrian.