logo
24.09.2020 05:44
1
Dobré ráno,
mám v hlavě pár let už myšlenku, že bych rád moderoval v rádiu nějaký svůj pořad nebo v televizi, jen nevím, kde začít vůbec. Ve své současné práci budu teď brzy končit a napadlo mě využít toho k novému začátku. Eventuelně zda je to vůbec reálné bez školy s tímhle zaměřením?
Děkuji všem za rady :)
Petr
24.09.2020 08:12
2
Asi začni zasláním životopisu a tématu vlastního pořadu, jinak nejsi zrovna "skromný". Já bych třeba chtěl být ředitelem Microsoftu a taky nevím jak začít, no asi se budu muset doučit angličtinu aspoň na C2:)
24.09.2020 08:19
3
Stream na twitch.tv nebo youtube.
24.09.2020 08:36
4
Musíš bejt nejdřív něčím zajímavej a hlavně už známej (hlasem pro rádio, ksichtem pro televizi). Jinak nemáš nárok.
24.09.2020 09:00
5
bez skoly nie, normalne sa tam da dostat cez novinarcinu/masmedialnu komunikaciu. samozrejme musis mat talent(HLAS/artikulacia/vystupovanie/ksicht). ale dnes je to dost irelevantne. ak ti ide naozaj o moderovanie, tak rozbehni vlastnu show. platformy tu dnes su, nikdy to nebolo lahsie ani lacnejsie.

ja som mal chvilu podcast ale ti poviem ze to nie je ziadna sranda. ked nevies zabezpecit konstantne novych hosti tak prakticky nemas ziaden obsah a teda sa nemas kam pohnut. eventuelne sa mozes s niekym spojit kto ti bude robit producenta a bude riesit prave tieto veci. nemusi to byt nikto studovany, len schopny.
24.09.2020 09:50
6
Já jsem externě pro radio nějakou dobu dělal a tak dám do placu pár svých postřehu.

Do soukromého rádia se nejčastěji dostaneš přes známe. Je to relativně malý obor a tak se tam všichni moderátoři znají, protože je to prostě malý rybníček a až na žánrové speciality víceméně přes svůj profesní život rotují přes různá rádia. Takže nejčastějí se do rádia dostaneš protože tě někdo zná, někde slyšel etc... Proto bych já doporučil začít něco točit ať už YTB či podcast aby potencionální zaměstnavatel tě slyšel, viděl jak artikuluješ, jak jsi hodně nervozní v živém vysílání atd...

Je důležité si též uvědomit jak trh s rádii funguje. V podstatě jsou tu dvě dominantní skupiny co ovládají klíčová rádia. A to je: Radio United (Radio 1, Beat, Country ..) a Active Group (Evropa 2, Frekvence1....) a pak je tu Babišův Impluls, státní a pár solistů. A kolem toho se točí celý byznys, potřeba moderátorů či dalších profesí. Ostatně i to by mohla být cesta pro tebe. Nemusíš hned začít jako moderátor, ale klidně jako technik, obchodák, marketer či cokoliv co zrovna hledají. Ikdyž ty rádia (ze skupiny) sedí pohromadě, tak věsměs fungují samostatně. Takže je to takový mikrosvět sám pro sebe. A i jako např. ten marketák tam v podstatě potkává všechny z toho rádia a časem není problém se tam posunout na jinou pozici.

Další cesta co mě napadá je dabing. Jelikož vlastníš na to techniku tak asi s tím máš nějaké zkušenosti, a opět. Rádia na točení reklam mají zasmluvněná dabingová studia a uzce s nima spolupracují. Najdi si která to jsou a zkus to přes ně.

Prostě těch cest a možností je X, musíš akorát pro to něco udělat.
24.09.2020 10:02
7
Školu nepotřebuješ, znám lidi, co dělají v rádiu a maj třeba obchodku, nebo ekonomku, takže o škole to není, spíš o kontaktech a trochu schopnostech, jako ostatně všechno dneska.