logo
11.08.2020 08:42
31
Nevim, podle mě stačí aby bylo o něco víc lidí s rovnou páteří než s křivou, zbytek se jenom veze. Krom toho narovnat sám sobě páteř není na škodu, ani kdyby byl člověk jenom jeden. Pro toho, kdo by chtěl nějaké změny ve společnosti, je to skoro povinnost. Utopie je nutit někoho jiného a chtít po ostatních něco, co sám nejsem ochoten dělat, to se pak moc nikam, kde bych chtěl být, nedostanu.
Tak jako tak mám dojem, že takových lidí co něco dělají přibývá.
11.08.2020 08:48
32
Proc to porad opakujes? Nikdo tu nikoho do niceho nenuti, jen diskutujeme.
11.08.2020 08:51
33
To vůbec nebylo myšleno osobně, to je tak, když napíšu jen půlku myšlenky.
11.08.2020 08:56
34
To jo, ale ani nikdo nerikal, ze by se mel nekdo do neceho nutit, problem proste je, ze i kdyz lidi co jsou ochotni zacit u sebe pribyva, tak ten prostup prakticky nikdy nemuze byt 100%, bude velky uspech opkud se vubec podari presahnout 50%. Tak proste lidska povaha funguje a jeste dlouho fungovat bude. Vzdycky budou lidi co budou na druhy strane spektra proste protoze proto a strhnou ssebou masy dalsich. A nas politickej system to ve velkem podporuje, protoze idioti ala Trump jsou presne ti co strhavaji ty masy...
11.08.2020 09:21
35
Původně odeslal Aleš Jiříček
Ale zacit u sebe by muselo 7 miliard+ lidi, naraz, protoze kdyz ne, tak to neustale bude prostupovat novymi generacemi. A to je prave ta utopie...
To si nemyslim, staci zacit u sebe a plodit deti, ktery budou ctit stejnou myslenku a takhle porad dokola. Jelikoz jde o nejvyssi moznou myslenku, je proste jen otazka casu (muzou to byt tisice let samozrejme, i vic) kdy to lidi pochopi.

Ale mame na to celou vecnost, takze ja jsem optimista. No a kdyz se neponaucime, tak Zemi znicime a vsechno pojede odznova, no big deal.
11.08.2020 09:49
36
To si nemyslim, staci zacit u sebe a plodit deti, ktery budou ctit stejnou myslenku a takhle porad dokola.
A vlivu společnosti zabráníte jak? Budete držet děti mimo civilizaci? Navíc, přístup „vnucování myšlenky již od dětství“ mi nepříjde jako správná cesta. Spíše by to vedlo ke zkreslenému pohledu na svět.
11.08.2020 10:20
37
Co je na myslence "chovej se k druhym tak, jak chces aby se chovali druzi k tobe" vnucovani?

Nebavim se o zadny uzavreny skupine ani sekte, jde o to jit prikladem svym chovanim, ostatni se zacnou zajimat, kdyz uvidi stastnyho cloveka. Vetsina chce byt stastna, jen "nevi" jak na to. Takze klasickej dominovej, nebo spis retezovej efekt.
11.08.2020 11:38
38
Přísloví „Nečiň druhým to, co nechceš, aby bylo činěno tobě.“ je fajn, sám se jim snažím řídit již řadu let, k tomu ale, dle mého, musí člověk dospět sám. Nebude fungovat, když budu dítěti říkat: „to nedělej, protože pak ti to budou dělat druzí“. Nebo alespoň jsem se s tím zatím nesetkal. To je ale jen můj osobní názor a beru na vědomí, že se mohu mýlit.
11.08.2020 13:16
39
u dítěte se používá verze "jak by ti bylo, kdyby ti to někdo dělal taky".
11.08.2020 13:49
40
Původně odeslal Aveso
Přísloví „Nečiň druhým to, co nechceš, aby bylo činěno tobě.“ je fajn, sám se jim snažím řídit již řadu let, k tomu ale, dle mého, musí člověk dospět sám. Nebude fungovat, když budu dítěti říkat: „to nedělej, protože pak ti to budou dělat druzí“. Nebo alespoň jsem se s tím zatím nesetkal. To je ale jen můj osobní názor a beru na vědomí, že se mohu mýlit.
A proto jsem pouzil tu verzi, ktera nerika TOHLE NEDELEJ, ale spis vybizi k uvaze, jak by se mi libilo, kdyby to nekdo udelal mne.

Je to i o pochopeni celyho fungovani spolecnosti/vesmiru jako celku. Zijeme v kruhu, nase chovani se nam primo ci neprimo vraci, z toho se neda vypojit.

Jinak samozrejme, ze svoji zivotni cestu si kazdej vybere v urcitym veku sam, ale za hlavni ulohu rodice povazuju predani tech nejvyssich lidskych hodnot a vedeni k samostatnosti.

Pokud ma nekdy nizky hodnoty, tak svym detem nepreda nic vic, deti pak maj nahranej urcitej software a ten predavaj dalsim generacim a proto jsme ted tam, kde jsme.
11.08.2020 17:30
41
u dítěte se používá verze "jak by ti bylo, kdyby ti to někdo dělal taky".
To zní lépe, to je fakt. Ale nějak jsem se nesetkal, že by fungovalo (tím ale nechci tvrdit, že to nefunguje): „Proč nechceš Pavlíkovi půjčit tu hračku? Jak by ti bylo, kdyby ti také nechtěl půjčit hračku?“ Co jsem viděl, tak to dítě prostě ignorovalo a hračku stejně nepůjčilo. Týká se to především dětí, které se neznají. Pokud se znají, tak tam půjčování hraček probíhá OK… většinou.

Potkal jsem i jednu matku, co byla vyloženě nešťastná, že má hamižné dítě (5 let) a absolutně neví, co s ním, že zkoušela kde co, ale nic nezabírá. Také proto si myslím, že se každý musí k danému přísloví dopracovat sám. Někdo to pochopí rychle, jiný ne za celý život.

To už jsem ale hodně odběhli od původního tématu… :-D
12.08.2020 08:47
42
to máš sice pravdu, ale funguje to i naopak "neber mu hračky/ přece nechceš aby ti je brali taky". Osobně na naštvané klienty PPL co si vyskakují u nás na Parcel shopech a hlavně nejsou s to pochopit, že nejsme PPL a ani auta a řidiči nejsou naši používám variantu "pracujete taky tak jak chcete po jiných" a přál bych ti vidět ty reakce od těch jemnějších začínajících slovy "musíte mi vydat balík i mimo otvírací dobu" až po hysterické ječení a dupání nohama či do dveří.