07.08.2020 11:46
1
Zdravím, hledám nějaké podklady k vývoji/překlápění webů do mobilních aplikací pomocí Apache Cordova. Českých materiálů je poskrovnu.

Existují nějaké limity takových aplikací? Případně negativní vlivy, které by mě od Cordovy měly odradit? Předpokládám, že když je to založené na HTML/CSS/JS, tak asi nemůže aplikace využívat nějakých pokročilejších funkcí systému (Jde mi hlavně o android). Nebo se mýlím? Narazil jste někdo při práci s takovými aplikacemi na nějaký vážnější problém? Třeba bezpečnostní?
07.08.2020 11:57
2
Limity zde samozřejmě jsou, dané především technologií. Nativní API využívat lze, konkrétně jsou to tato: Battery Status, Camera, Device, Dialogs, File, Geolocation, Inappbrowser, Media, Media Capture, Network Information, Screen Orientation, Splashscreen, Statusbar, Vibration, Whitelist. Plus lze využít mnoho dalších pluginů nebo si napsat vlastní.

Co se bezpečnosti týká, APK soubor je ve skutečnosti ZIP, takže zdrojový kód je čitelný.
07.08.2020 12:10
3
Díky, to nezní tak špatně. Co se týče kódu, tak mi vlastně ani nevadí, že bude čitelný. U webu je taky vidět. Budu vlastně jen překlápět webovou verzi do mobilu, s osekanějším frontendem a moc tam nepočítám s pokročilejšími funkcemi. Spíš jen notifikace, jde o magazín. Takže Cordova by mohla být ideální volbou aniž bych se musel učit nějaký další programovací jazyk.
07.08.2020 12:16
4
No, ty neumis anglicky? Protoze bez toho budes mit s cordovou co delat :) je tam dost ruznejch pasti a prekazek co musis vyresit a cesky navody vskutku neexistuji... Ono je to docela mizerny i v anglictine, ale clovek se tam vetsinou nejak dogoogli...

Jinak presne an podobyn veci je cordova urcena, proc resit nativ vyvoj nekolikat an ruzny platformy, kdyz muzu proste pouzit html/js a pojede to na vsech moznych i nemoznych platformach... Vyvijime v tom i slozitejsi veci a zatim nebyl duvod odchazet, vykonove to zas o tolik horsi neni, takze dokud neresis neco narocnyho na vykon, ale spis jen zobrzaujes obsah co nekde stahnes, tak to je vyhodny delat takhle...
07.08.2020 12:19
5
Notifikace, myšleno Push notifikace zrovna v těch API nejsou. V rámci Dialogs jsou notifikace, které odpovídají Alert, Confirm, Prompt v javascriptu. Lze k tomu použít například plugin Firebase, u Androidu bez problémů, u iOS je to složitější (developerský účet, certifikát, ...).
07.08.2020 12:24
6
Původně odeslal Aleš Jiříček
No, ty neumis anglicky? Protoze bez toho budes mit s cordovou co delat :) je tam dost ruznejch pasti a prekazek co musis vyresit a cesky navody vskutku neexistuji... Ono je to docela mizerny i v anglictine, ale clovek se tam vetsinou nejak dogoogli...
Angličtina by asi takovej problém nebyla. Jen je pro mě čeština daleko víc stravitelnější a odborný výrazy jsou občas v cizím jazyce peklíčko :-D Já se do toho pustím, vypadá to celkem jednoduše a asi se toho naučím mnohem víc na nějakým reálným příkladu. Přesně o to mi jde, aby to fungovalo v podstatě jako prohlížeč v mobilu. Ale samozřejmě s možností procházet web v jednodušší verzi i offline z poslední stažené verze.
07.08.2020 12:28
7
Pokud to má být mobilní verze webu a nevyužijete systémové věci, pak je možnost to postavit jako PWA aplikaci.
07.08.2020 12:31
8
Původně odeslal Jan Stejskal
Pokud to má být mobilní verze webu a nevyužijete systémové věci, pak je možnost to postavit jako PWA aplikaci.
PWA aplikaci pak nějakým způsobem lze dostat na Google Play? Co jsem u PWA pochopil, tak je vlastně úprava stávajícího webu, nebo na to nahlížím špatně?
07.08.2020 12:46
9
Pokud vím nelze (jedině přes TWA, potřebujete Android studio), ale uživatel si ji může "nainstalovat" přímo z webu, bez Google play. Dá se k tomu i vyzvat zobrazením banneru (nativní věc). Ikona aplikace se mu objeví mezi ostatními nainstalovanými aplikacemi, případně na ploše.
07.08.2020 12:48
10
PWA je webovka co se chova jako apka, ale nedostanes ji do App Storu na iOS, jde to dostat do Google Play pres TWA... osobne vic preferuju udelat nakou JS kostru a pres Cordovu zkompilovat, prave kvuli tomu, ze to potrebuju vetsinou dostat i na App Store. Ale kdyby ses bez toho obesel, tak je PWA o dost jednodussi
07.08.2020 12:54
11
Jasně, rozumím. App Store neřeším no, necílím na jablíčkáře. Já nemám ani žádné zařízení od Apple, abych mohl testovat. Vím, že Cordova má nějaký cloud build systém, kde mi sestaví appku i pro iOS aniž bych musel mít fyzicky zařízení, ale stejně to je takový divný. Celkově je mi trochu cizí ta nepřístupnost iOS, ale já je chápu, je to asi cena za čistější a líp kontrolovanou platformu.

V tom případě se podívám i na možnost té PWA aplikace, dík.
07.08.2020 13:13
12
Doporucuji tento clanek ohledne PWA a moznosti umisteni appek na ofiko story. Nejake uzitecne info tam je.

Proč jsou progresivní webové aplikace (PWA) budoucností?
07.10.2020 22:31
13
Jsem tu s příspěvkem trochu pozdě, já vím.

Kromě Apache Cordova je možné použít i jejího konkurenta Capacitor. Vyvíjí ho tým, který dělá Ionic framework, takže dokumentace je na úrovni.

I tak bych ale zvážil (již zmíněnou) PWA.