27.07.2020 14:30
1
Ahoj,

rád bych opustil od placených automatických záloh VPS na websupport.sk
- rada, jak to řešit celým snapshotem ke stažení k sobě offline?

- má někdo udělané řešení pro zálohování na drive.google.com ?
27.07.2020 15:04
3
Ono hodně záleží jaké máš na vps služby (např. redis má data v paměti, u mysql musíš mít nastavený správně sync na disk atd.) a jaký filesystem používáš (ext3/4 je ok).

Nejjednodušší cesta je vzít celý disk jako blockové zařízení, zazipovat a někam si to poslat, ideálně např. přes ssh. dd if=/dev/sda | gzip -c | ssh jinyserver.cz "cat > ~/zaloha-vps-2020-07-27.gzip". Takovýhle soubor pak můžeš klidně dát na google drive, jen ho nesmíš ukládat na stejný disk, který zálohuješ. Obnovení je pak trochu složitější, musíš načíst nějaký linux z ramdisku (např. alpinelinux) a pak přepsat původní /dev/sda s tím ze zálohy nějak takhle "ssh jinyserver.cz "cat ~/zaloha-vps-2020-07-27.gzip" | gzip -d -c > /dev/sda". Tímhle způsobem jsem to dělal spousty let a ještě dnes takovéhle řešení někdy aplikuji.

Tip, které doporučuje node vyhledá pouze nové soubory a ty nahraje někam na ftp. Nechceš-li zálohovat vše, ale pouze konkrétní adresáře, můžeš použít podobné řešení, které doporučuje node.

Pokud máš filesystem jako zfs, brtfs nebo nadstavbu jako lvm, můžeš dělat rozdílový snapshot rovnou z filesystemu bez starostí. Existují pak hotové nástroje, ale jsou to opravdu jen takové utility, u kterých musíš vědět co dělají https://rsnapshot.org, https://clonezilla.org, http://www.partimage.org