logo
21.06.2020 23:54
1
Ahoj všem, přicházím s docela specifickým dotazem.

Jsem od loňského října na pracovní neschopnosti (vážnější problémy) a mám léčbu minimálně do poloviny září, která vyžaduje klid atd. Zaměstnavatel, u kterého jsem pracoval, ke konci roku prodal firmu (já smlouva do na dobu určitou do 31. 12. 2019) a nový majitel/zaměstnavatel si nás co měli smlouvu na dobu určitou nenechal. Takže lístky na peníze stále vozím k bývalému zaměstnavateli. Takže jakmile bude po léčbě (snad úspěšné :-D) a budu uschopněn, stávám se nezaměstnaným.

Mám pozastavené živnostenské oprávnění, které bych teď, díky nápadu, který bych chtěl realizovat, potřeboval obnovit (není to v rozporu s léčebným programem - práce z domova). Ale bohužel bych ho potřeboval realizovat hned.

No a teď jádro pudla - jde to vůbec v situaci, v jaké jsem? S tím, že bych na ty 2-3 měsíce jel na OSVČ jako vedlejší činnost? Nebo mi to neschopenku ukončí?

Sám jsem zvědav jestli někdy někdo něco podobného řešil.

Děkuji a přeji všem pěkný den

Co se právě děje na Webtrhu?

22.06.2020 08:28
2
trošku se zamysli, máš pracovní neschopnost na vážné problémy a chceš dělat práci byť z domova. V každém případě pokud bys do ukončení nemocenské měl nějaké příjmy, případně bys něco fakturoval, tak se dopouštíš podvodu. Neschopenku ukončí jedině lékař a nebo OSSZ, která zjistí, že nedodržuješ léčebný režim do kterého zcela jistě nespadá výdělečná činnost.
22.06.2020 09:51
3
Tohle bezne resi jeden telefonat na prislusnej urad.
22.06.2020 13:29
4
Původně odeslal láďa1979
trošku se zamysli, máš pracovní neschopnost na vážné problémy a chceš dělat práci byť z domova. V každém případě pokud bys do ukončení nemocenské měl nějaké příjmy, případně bys něco fakturoval, tak se dopouštíš podvodu. Neschopenku ukončí jedině lékař a nebo OSSZ, která zjistí, že nedodržuješ léčebný režim do kterého zcela jistě nespadá výdělečná činnost.
A cemu vadi, kdyz mam napr. zlomenou nohu, abych programovala, prekladala, apod. ... ? Cim nedodrzuju lecebny rezim?
Urcite muze podnikat, ptz nemocenskou cerpa z HP. Z vedlejsaku nelze cerpat.
22.06.2020 14:33
5
Může čerpat i z vedlejšího pokud si to platí. Jinak s tímto selským rozumem se ptejte přímo na OSSZ viz.

Základní informace
Nemocenské je jednou z šesti dávek českého systému nemocenského pojištění (vedle ošetřovného, dlouhodobého ošetřovného, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství).

Účelem nemocenského je finančně zabezpečit ekonomicky aktivní občany (přesněji pojištěnce) v období, kdy kvůli nemoci, tj. dočasné pracovní neschopnosti, nemohou vykonávat práci a ztratí dočasně výdělek.

Účast na nemocenském pojištění zpravidla u všech zaměstnanců vzniká ze zákona a je povinná. Nemocenské pojištění za ně odvádí zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné si mohou platit nemocenské pojištění dobrovolně.
22.06.2020 17:54
6
A co z toho, co jsi zkopiroval, vylucuje pracovat pri PN? Tezko muze cerpat pn z vedlejsi cinnosti, kdyz ji bude obnovovat a cerpat pn muzes az po 3 mesicich od prihlaseni.
Navic stat o nic neprichazi-on zaplati pn z hpp (stejne by ji platil) a tivan navic zaplati statu odvody -> stat vydela...
22.06.2020 18:15
7
selským rozumem na zákony nechoď.

Nemocenská se vždy vztahuje ke konkrétnímu pojištění a pokrývá celou činnost, u které jsem pojištěn. Činností se rozumí to co mám v pracovní smlouvě, tuhle činnost pak nesmím vykonávat v jakémkoliv jiném právním vztahu (či jako OSVČ). Rozhodnutí o pracovní neschopnosti od lékaře může omezit pracovní činnost.

Nejvíc toho řekne asi par. 55 ZNP https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-187#cast4

Máš-li více souběžných pojištění, každé se posuzuje samostatně a teoreticky můžeš pobírat i více nemocenských, nebo právě v druhé práci normálně pracovat, viz příklad se zlomenou nohou mi znemožní dělat řidiče, ale mohu z domu dělat třeba programátora.

Takže ano, při nemocenské můžeš podnikat, jen musíš dělat něco jiného než na co pobíráš nemocenskou a musíš dodržovat režim, který máš s nemocenskou nařízený (vycházky, pobyt na adrese atd.).
23.06.2020 09:11
8
Původně odeslal kejka
A co z toho, co jsi zkopiroval, vylucuje pracovat pri PN? Tezko muze cerpat pn z vedlejsi cinnosti, kdyz ji bude obnovovat a cerpat pn muzes az po 3 mesicich od prihlaseni.
Navic stat o nic neprichazi-on zaplati pn z hpp (stejne by ji platil) a tivan navic zaplati statu odvody -> stat vydela...
Podstatné je, že mu smlouva skončila 31.12.2019. Pokud obnoví ŽL bude to ihned hlavní a dá se předpokládat, že to OSSZ ihned zjistí a nemocenskou, kterou bere už jen díky ochranné době ukončí, jelikož je to náhrada ztráty příjmů, ale on bude považován, že má příjmy z OSVČ, práce neschopný může zůstat dál. Nebo znáš snad někoho kdo nastoupil do nového zaměstnání a dál pobíral nemocenskou z předchozího zaměstnání , já ne. I když chápu, že některým parazitům by se to líbilo, mát v práci nemocenskou a dělat si na vedlejší.
23.06.2020 09:53
9
ukončením zaměstnání se ukončuje i nemocenské pojištění, které se k němu povinně váže a tím i samotná nemocenská. Může nastoupit ale do nového zaměstnání a tam využít novou nemocenskou (nevím ale jestli jsou nějaké ochrané lhůty), ale platí, že během nemocenské nelze snadno ukončit zaměstnání, tak takové případy asi často nenastávájí a lidé nechají nemocenskou doběhnout.

Živnost při HPP je vždy jako vedlejší (tak mi to několikrát říkali na OSSZ) bez ohledu na výši příjmu z HPP/živnosti. Hlavní/vedlejší živnost snad určuje jen výši povinného pojištění, které platím, nebo tam jsou jiné rozdíly?

Aktuální případ teď kvůli karanténě, zaměstnanci nastoupili do karantény, byla jim vystavena neschopenka a dostávali náhradu mzdy, přitom z domu pracovali na živnostenský list a provozovali svůj eshop/konzultace. Stejné případy mám v rodině, manuální práce, úraz a práce jako obchodní zástupce na živnost z domu, opět to nepřerušilo nemocenskou a to proběhla konzultace s OSSZ a pojišťovnou. Nemocenské pojištění přece nahrazuje příjmy z činnosti, na kterou se pojištění vztahuje bez ohledu na moje celkové příjmy z jiných činností.
23.06.2020 09:57
10
trocha googlení, všude uvádějí, že je možná situace, kdy jsem na nemocenské a pracuji na živnost
- https://portal.pohoda.cz/dane-ucetni...a-neschopence/
- https://zpravy.aktualne.cz/finance/z...rticle:636177/
- https://socialni-poradna.eu/privydelek-u-neschopenky-2/
-
23.06.2020 10:45
11
to máš sice pravdu, ale tazatel už není zaměstnancem a navíc uvádí, že léčebný režim vyžaduje klid, takže ani programování nebo tlumočení.
23.06.2020 11:18
12
já z tohoto:
Původně odeslal Tivan
Takže lístky na peníze stále vozím k bývalému zaměstnavateli. Takže jakmile bude po léčbě (snad úspěšné :-D) a budu uschopněn, stávám se nezaměstnaným.
pochopil, že je pořád zaměstnaný, využívá ochranou dobu v případě nemoci a je oficiálně zaměstnaný a na nemocenský.
23.06.2020 11:54
13
ne píše:
(já smlouva do na dobu určitou do 31. 12. 2019)
23.06.2020 12:07
14
jo, už to vidím, to je loňský rok, máš pravdu, poměr tedy už je skončený, pak tedy nerozumím té následné větě, co jsem citoval. No nic, sami to nevyřešíme :), díky za opravení/upřesnění.