logo
19.06.2020 01:52
1
Se sestrou vlastníme bytový dům jako fyzické osoby (daníme dle §9) kde i bydlíme a nyní jsem převzal v rámci své činnosti jako OSVČ i obsluhu kotelny. (Tento náklad vstupuje do nákladů topení a TÚV a rozpočítává se na všechny nájemníky.) Můžu to ale vůbec na sebe a sestru fakturovat?

Co se právě děje na Webtrhu?

19.06.2020 08:34
2
Nějak nerozumím jaký to má smyl, když na jedné straně to budeš mít jako výdaj a na druhé jako příjem, navíc jako soukromá osoba jsi stejná jako OSVČ, takže si myslím, že u OSVČ fakturovat vlastní práci nelze. To chceš jako půlku vyfakturovat sobě a půlku sestře? A zkoušky na provozování kotelen máš?
19.06.2020 09:03
3
Postrádám smysl fakturace sám sobě.

Dělám weby, udělám si web, tak vezmu své jednou zdaněné peníze a zaplatím si vlastní fakturu, ze které zase odvedu daň.... jako proč?
19.06.2020 09:07
4
...nějaký dodatek... aby ten poplatek byl součástí nájemní smlouvy...?
*a se sestrou se nějak "domluvit" podepsat smlouvu..
19.06.2020 09:33
5
Áno, môžeš. Len si dávaj pozor, aby to bolo za cenu obvyklú.
19.06.2020 11:12
6
Podle mě zakladateli jde o to, že tam bydlí nájemníci a do vyúčtování TUV, topení jim potřebuje zahrnout položku "obsluha kotelny". A protože si tam majitel nemůže napsat jen tak co chce, sečte náklady od dodavatelů, z nichž jedním dodavatelem je on sám. Protože vyúčtování služeb jde mimo §9, měl by vlastně čisté peníze, které by nikde nezdanil. Takže asi bych to fakt řešil fakturací sám sobě, při kontrole to bude určitě průchodnější, než naúčtovat částku nájemníkům, jako majitel domu peníze příjmout a za obsluhu kotelny si je nechat bez zdanění.
19.06.2020 12:54
7
Původně odeslal láďa1979
Nějak nerozumím jaký to má smyl, když na jedné straně to budeš mít jako výdaj a na druhé jako příjem, navíc jako soukromá osoba jsi stejná jako OSVČ, takže si myslím, že u OSVČ fakturovat vlastní práci nelze. To chceš jako půlku vyfakturovat sobě a půlku sestře? A zkoušky na provozování kotelen máš?
Upřesňuji, že z hlediska mého účetnictví by to byl zdanitelný příjem ze 100%. Z hlediska účetnictví domu jiný (nedaňový) výdaj, který se pouze rozpočítá na nájemníky. Jejich platba je pak z hlediska domu nedaňový příjem. Já si zpět zaplatím třeba 5%, sestra 10% a zbylých 85% "cizí" nájemníci. (Takže se mi jedná o 95% ceny mé práce před zdaněním.) Nemůžu si totiž volně stanovit cenu za GJ, ze zákona "služby" mohu pouze rozúčtovat dle daného klíče. Pokud by nebyl účetní doklad na obsluhu kotelny (zkoušky na to mám vč. tlakových nádob), měli by všichni topení levnější a já bych pracoval zadarmo.

---------- Příspěvek doplněn 19.06.2020 v 13:22 ----------

Původně odeslal Hitman1
Podle mě zakladateli jde o to, že tam bydlí nájemníci a do vyúčtování TUV, topení jim potřebuje zahrnout položku "obsluha kotelny". A protože si tam majitel nemůže napsat jen tak co chce, sečte náklady od dodavatelů, z nichž jedním dodavatelem je on sám. Protože vyúčtování služeb jde mimo §9, měl by vlastně čisté peníze, které by nikde nezdanil. Takže asi bych to fakt řešil fakturací sám sobě, při kontrole to bude určitě průchodnější, než naúčtovat částku nájemníkům, jako majitel domu peníze příjmout a za obsluhu kotelny si je nechat bez zdanění.
Ano, přesně jsi vystihl jádro pudla. Já si sice mohu fakturovat obvyklou cenu, ale už hůř si umím představit smlouvu sám se sebou, na jejímž základě by to bylo...