logo
18.06.2020 10:40
1
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda někdo neví, jestli je možné využívat studentský účet ČSOB Plus Konto jako OSVČ. Živnost si budu zařizovat kvůli vysokým omezením DPP, které mě svazují čím dál více. Takže mé ambice nejsou v tom, abych začal budovat úspěšnou společnost s milionovými obraty. Beru to spíš jako přivýdělek k vysoké škole, kdy nebudu svazován tím pro koho a za kolik dělám (jako je tomu u DPP). Z toho důvodu si nechci zakládat podnikatelský účet, který by mi ČSOB samozřejmě velice rádo zřídilo.

Psal jsem na jejich helpdesk, ale tam dostávám samé vyhýbavé odpovědi typu "studentský účet není určen k podnikání". Mě až tak nezajímá jestli k tomu je nebo není určen. Mě zajímá, jestli je to zakázané. Koukal jsem se i do všeobecných obchodních podmínek, ale z toho taky nejsem dvakrát chytrý.

Děkuji.
18.06.2020 10:46
2
V ČSOB jsem teď minulý týden byl a ta jejich nabídka byla žalostná. Nechceš radši skočit do Equa Banky?
18.06.2020 10:50
3
Jsem na tyhle věci poměrně jednoduchej člověk, a nerad bych to měnil, pokud to není potřeba. Jinými slovy, když to funguje, a nechtějí za mě kopec poplatků, tak nemám důvod jít jinam. Spořící účet mám stejně u ING a na ČSOB držím jen minimum financí, takže mě nějaké úroky také moc nezajímají.

Samozřejmě můžu v budoucnu uvažovat o odchodu, ale aktuálně jsem mojí kapacitu vyčerpal na to jak si založit OSVČ, a co všechno to obnáší, takže bych k tomu nerad přidával ještě starosti s bankou.
18.06.2020 10:54
4
Z pohledu zákona: Ano, je možné ho využívat.
Z pohledu podmínek banky: Nevím, ale tipuji že ne, a bude nutné sjednat k tomu určený produkt.

A ač je "podnikatelský účet" jenom marketingový produkt, tak bych si ho určitě zřídil (u té banky kde je zdarma - já mám třeba Fio). Jak z důvodu, že nebudeš riskovat problémy s podmínkami banky, tak proto, že je dobré oddělit si osobní peníze od podnikatelských. I když opět, nutností to není.
18.06.2020 11:02
5
O tom oddělení financí všude čtu. Nicméně to není úplně to, co potřebuji. Budu dělat především programátorské práce. Tudíž pojedu na 60% paušál a nebudu mít prakticky žádný výdaje v souvislosti s podnikatelskou činností. Téměř 100% financí tedy půjde na mé soukromé účely.

Ještě se tedy zeptám. Když si založím podnikatelský účet, můžu si libovolně posílat finance na soukromý účet, nebo ty pohyby nějak zdůvodňovat? Vzhledem k tomu, že "podnikatelský" účet je jen marketingový tah bank, tak hádám, že ne. Ale raději se ptám.
18.06.2020 11:04
6
Studovat podmínky banky se mi opravdu nechce, ale v principu u studentského konta máš asi nějaké zvýhodnění, které bys k podnikatelskému kontu asi nedostal, takže pokud by na to banka přišla, tak ti ho může zrušit. A možná mohou mít nějaké sankce v podmínkách. Takže jak radí výše david zruš to tam rovnou celé a jdi do Fia nebo podobných.
18.06.2020 14:38
7
Tak tohle mi přišlo z ČSOB:
Podle Obchodních podmínek povinen se svým účtem nakládat v souladu s Předsmluvními informacemi, které k soukromému účtu podepsal a ty jsou určené pro osoby nepodnikající., viz úvodní odstavec Předsmluvních informací:

"Československá obchodní banka, a. s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ 150 57, IČO: 00001350, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B: XXXVI, vložka 46, BIC: CEKOCZPP, e-mailová adresa pro komunikaci: info@csob.cz, podnety.klientu@csob.cz (náměty na zlepšení) - dále jen "ČSOB", vydává v souladu s občanským zákoníkem a zákonem o platebním styku (dále jen "ZOPS") tyto Předsmluvní informace a Obchodní podmínky pro účty a platby - lidé (dále jen "Podmínky"). Předsmluvní informace a Podmínky jsou určeny pro fyzické osoby - nepodnikatele."

Jako banka však žádné kontroly v tomto smyslu neprovádíme.
Chápu to tedy tak, že bych to neměl dělat, ale nekontrolují to, takže ať si vlastně dělám co uznám za vhodné.
18.06.2020 15:16
8
Nechci malovat čerta na zeď, ale i když ti banka napíše že kontroly v tomto smyslu neprovádí, neznamená to, že je jí jedno co se na účtu děje. V souvislosti s bojem proti praní špinavých peněz může sledovat obraty a pohyby na účtu. A jako student máš určitý profil, který se nemusí shodovat s tím, co se na kontě reálně děje. A potom jim vlastně sám odhalíš (budeš muset odhalit), k čemu ten účet reálně používáš.

Zároveň si ale myslím, že pokud chceš živnost mít spíše jako brigádu, tak se na to pravděpodobně vážně nepřijde. Ale myslel bych i do budoucna, až dostuduješ a výhody studentského účtu budou pryč. V tu chvíli budeš bance buď sypat, nebo hledat jinou a měnit číslo účtu, což je zbytečný vopruz.
18.06.2020 15:56
9
Původně odeslal __Papi__
Tak tohle mi přišlo z ČSOB:


Chápu to tedy tak, že bych to neměl dělat, ale nekontrolují to, takže ať si vlastně dělám co uznám za vhodné.
Ale oni to kontrolují akorát o tom nevíš. Sleduje se průměrný zůstatek a obrat a jakmile dosáhneš určité částky, tak jim to vyskočí a začnou tě otravovat s úvěrem nebo jinými produkty. A při té příležitosti průměrný obchodník zjistí, že asi nejsi typický student. Už si to sice nepamatuji, ale třeba dětská konta byla kdysi omezena výší vkladu jelikož tam byly vyšší úroky není to i u tebe?
18.06.2020 19:03
10
Obrat se mi nijak zásadně nezvýší. Nebudou to nějak výrazně vyšší částky, než jsem dělal na DPP. Teď přes prázdniny to sice bude třeba na dvojnásobku až trojnásobku, ale neřekl bych, že je to něco, co nespadá do nějakého profilu studenta. Opravdu to beru spíš jako volnější způsob brigády, než jako začátek nějakého velkého podnikání.

O omezení výši vkladu nevím. Měl jsem i větší pohyby na účtě, a nikdy jsem s tím neměl problém.

Nechci tady zmiňovat konkrétní cifry, ale bavíme se tady o ročním příjmu, kdy mi prakticky stoprocentně bude vycházet nulová daň z příjmu. Takže si nemyslím, že bych někoho zajímal.
18.06.2020 19:33
11
Já nevím co řešíš, ve VOP a smlouvě bud nějaké sankce jsou a nebo nejsou.
18.06.2020 19:41
12
No v podstatě přesně to řeším.

---------- Příspěvek doplněn 18.06.2020 v 19:42 ----------

Jenom to opravdu není můj šálek kávy, a nejsem schopen z VOP usoudit, jestli mi za to něco hrozí nebo ne. A už vůbec ne co konkrétně.
18.06.2020 20:25
13
třeba najít odstavce Povinnosti a Sankce, Porušení:(
18.06.2020 20:33
14
To by tam nějaký takový musel být ;)

Ale kouknu ještě zítra do smlouvy. Každopádně ve VOP jsem nic takového nenašel.