Neomezený e-shopový systém s jednotnou administrací
Zobrazují se odpovědi 1 až 9 z 9

Diskuze na webu - komenty obvinující firmy

 1. Dobrý den,
  mám multijazyčný web hodnotící nějaké firmy, u každé recenze je pak diskuze, kde může firmu hodnotit každý návštěvník webu. Příspěvky jsou vkládány anonymně a nikde neukládám žádné údaje o uživatele, co je vložil (ani IP).

  Problém je, že některé ty společnosti jsou prostě podvodníci, okrádají lidi apod. Když tam pak někdo napíše komentář "hej tohle je zloděj", tak poškozuje "dobré" jméno té firmy, což je nelegální, pokud to není nějak podloženo, což není.

  Nesu za to odpovědnost já jako správce/majitel webu? Dá se nějak předejít právní odpovědnosti? Je to multi-jazyčný web, takže asi budu muset řešit pro každý jazyk právo zvlášť, ale kdybyste věděli v rámci ČR/EU jak to funguje, tak byste mi fakt pomohli. Případně pokud můžete někoho doporučit na mezinárodní právo, tak budu taky rád.

  Díky za váš čas.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. masterr: ...když tam pak někdo napíše komentář "hej tohle je zloděj", tak poškozuje "dobré" jméno té firmy, což je nelegální, pokud to není nějak podloženo, což není... - nikoliv, toto není tak jednoznačné. O tom, zda něco/je není pomluva musí případně rozhodovat soud, který by klidně mohl dospět k tomu, že podstata TČ pomluvy naplněna nebyla.

  Nesu za to odpovědnost já jako správce/majitel webu? - z toho, co se zatím dostalo až k soudu (a současně já o tom vím), plyne, že nejste. Jako správce/majitel jste povinen mazat "zjevně protiprávní" příspevky a vulgarity. Negativní hodnocení jako takové nemůže být důvodem ke smazání, protože vy jako majitel nemůžete objektivně hodnotit, zda jde či nejde o pravdu - to může udělat jen soud.

 4. Ano, neseš zodpovědnost jako provozovatel webovek. Měl bys dohlížet na obsah, který se na těch webovkách objeví. Takže bys měl proaktivně zjišťovat, zda ten komentář je relevantní, slušný a tak podobně. Nemůžeš sice vyhodnotit pravdivost, ale opřeš to o jiná pravidla, pokud máš pochybnosti. Stejně tak na žádost konkrétní firmy mažeš takové nerelevantní komentáře, pokud ti doloží, že to není pravda. Platformy jako Youtube také zodpovídají za obsah, který fanoušci nahrají a musí ho aktivně kontrolovat a mazat.

 5. masterr: problém je, že některé ty společnosti jsou prostě podvodníci, okrádají lidi apod - pro úplný začátek, pokud někdo dobrou pověst nemá, nelze do ní ani zasáhnout (poškodit ji).

  I pokud však dobrou pověst má, tak ani z toho automaticky neplyne, že jej nelze kritizovat, protože ústavní garance svobody projevu. Záleží jen na formě té kritiky (viz co píšu o vulgaritách).

 6. A proc tam mas firmy, ktery podvadej a okradaj lidi?

 7. dokazuje sa vždy vina a nie nevina... autor hodnotenia "tohle je zlodej" by mal dokazovať pravdivosť svojich tvrdení a nie výrokom dotknutý subjekt. Prevádzkovateľ by mal všetky anonymné a nepodložené obvinenia vymazávať a nie poskytovať platformu na šírenie nepodložených klebiet a potom hľadať spôsoby ako sa vykrútiť zo zodpovednosti...

 8. AK47: Prevádzkovateľ by mal všetky anonymné a nepodložené obvinenia vymazávať a nie poskytovať platformu na šírenie nepodložených klebiet a potom hľadať spôsoby ako sa vykrútiť zo zodpovednosti - to je úplně mimo, co píšete. Z jaké zodpovědnosti? Provozovatel není autorem těch hodnocení a nepřísluší mu řešit jejich pravdivost, o tom může rozhodovat jen soud. Už se to rozebíralo několikrát. A minimálně tady v ČR soudy svého času dospěly k tomu, co jsem již psal, tedy že "provozovatelé jsou povinni odstraňovat jen takový obsah, u něhož je protiprávnost zjevná" - to znamená například rasistické příspěvky atd.

 9. Citace Původně odeslal vodička Zobrazit příspěvek
  A proc tam mas firmy, ktery podvadej a okradaj lidi?
  To jsi špatně pochopil, de facto jde o přesný opak, cílem toho portálu je upozornovat na ty firmy, co jsou špatný na základě těch recenzí uživatelů. Já do toho chci zasahovat minimálně a jen mazat, to co je vidět jako jasný spam nebo nepravdivé. Na tohle se ptám, protože mi dříve již jednou přišel od jedné "špatné" firmy dopis, ať to smažu, že je to nepodložené a jinak mě poženou k soudu. Ale já nemám na základě čeho hodnotit jestli je něco pravda nebo ne. Tak chci primárně dostat sebe z rizika nějakých žalob.

 10. Celkom zjavne protiprávny nemusí byť iba rasizmus, môže nim byť aj ohováranie, poškodzovanie cudzích práv, neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi a ďalšie činy, namierené proti ľudskej dôstojnosti a dobrej povesti, ktoré nemajú so slobodou prejavu nič spoločné.
  Ale rozumiem, že až tak ďaleko niektorí prevádzkovatelia nerozmýšľajú a všetko ostatné, okrem obligatórneho boja proti rasizmu, im príde "mimo" a odmietajú sa tým zaoberať.

Spolupracujeme: Jooble.org, Aximum - profesionální překlady Hostujeme u Server powered by TELE3