logo
22.04.2020 17:28
1
Zdravím,
Přiznám se že se moc nevyznám v účetnictví a těchto právních věcech. Jsem OSVČ, neplátce DPH. Vždy začátkem roku akorát pošlu účetní FV a FP, ona mi udělá přehledy a DP a tím pro mě papírování končí.
Teď budu vytvářet s mým známým projekt. On je plátce DPH a je členem různých S.R.Oček. Pokud se nepletu, tak za předpokladu že bych s ním chtěl založit S.R.O ve kterém budem mít oba podíl 50%, tak se ze mě automaticky stává plátce DPH, když je jím i on? Jde mi o to že mám i své ostatní projekty a kdybych se stal plátcem tak by je to výrazně ovlivnilo. Nemám problém se stát plátcem DPH, až se budu věnovat našemu novému projektu na full time, ale aktuálně kdy je ve fázi náčrtů a byznys plánu, tak mi to přijde zatím zbytečné. Můj známý zase chce platit vývoj projektu raději na společné S.R.Očko, abychom si pak náklady na vývoj projektu mohli dát do nákladů (on bude financovat zhruba 90% nákladů). Jak situaci vyřešit? Nechat si vývoj projektu fakturovat na vlastní jméno a S.R.O založit až bude projekt připraven ke spuštění? Co vše by se tedy pro mě měnilo, kdybych s ním založil S.R.O už teď? Musel bych od té doby přičítat DPH k fakturám, které vystavuji jakožto živnostník už 3 roky? Omlouvám se že působím asi trochu laicky, mohl by mi v tom někdo stručně udělat pořádek a vysvětlit to jako laikovi, který zatím nepodnikal, spíše živnostničil?
22.04.2020 17:31
2
plátce dph bude dané založené sročko.

ty se plátcem kvůli tomu stát nemusíš - pokud nesplníš zákonné podmínky nebo pokud to není podmínka v rámci (podnikatelské) spolupráce mezi subjekty
22.04.2020 17:34
3
Původně odeslal dkisiwfs
plátce dph bude dané založené sročko.

ty se plátcem kvůli tomu stát nemusíš - pokud nesplníš zákonné podmínky nebo pokud to není podmínka v rámci (podnikatelské) spolupráce mezi subjekty
Díky za odpověď, takže já s ním mohu založit sro a zároveň pokračovat v mé vlastní činnosti aniž by to na ni mělo nějaký vliv?
22.04.2020 17:40
4
Původně odeslal RadekCZE
Díky za odpověď, takže já s ním mohu založit sro a zároveň pokračovat v mé vlastní činnosti aniž by to na ni mělo nějaký vliv?
Přesně.

Avšak jsou tam další aspekty - jak to máte právně ošetřené, ohledně dluhů sročka, jednaní za něj apd.

Osobně bych si udělal vlastní sročko a na něj napsal podíl(y). Ale to je čiště na tobě.
23.04.2020 08:39
5
Radku, trošku ti to narovnám. Mícháš jablka s hruškama :)

Skutečnost, že dvě osoby vstupují jako společníci do nové SRO neznamená, že na sebe vzájemně přenášejí povinnost být plátcem DPH. Nově vzniklé SRO je úplně odlišný subjekt od vás dvou jako podnikatelů. Ty určitě žádnou povinnost být plátcem DPH mít nebudeš. Stejně tak jako jí nebude mít nově vzniklé SRO. Stále platí to, že získat pro nově založené SRO plátcovství DPH není úplně snadné, takže spíše počítej s tím, že nové SRO bude neplátce.

Ty sám se rozhodně žádným plátcem DPH nestaneš. Naopak pokud to budeš dělat fulltime, tak se z tebe stane třeba i zaměstnanec v tom SRO. Třeba také ne a budeš občas něco fakturovat, ale to už opravdu věštím z koule. Tady Vám mnohem lépe poradí daňový poradce. Občas k jedné paní zajdu na hodinku na konzultaci a ta mi vysvětlí vše, co je třeba. Hodťe na papír nějaká čísla, sdělte jeden/dva scénáře jak to asi bude vypadat a nad těmito případdy podebatujte, jaké možnosti by byly nejlepší.

Je důležité jak si podíly ve firmě rozdělíte. Pokud budete mít každý 50/50, měli byste tomu přizpůsobit výši a podíly svých vkladů při složní základního kapitálu firmy. Navíc pokud on bude platit 90% nákladů, asi ti nedá polovinu podílu a budeš minoritním vlastníkem. Navíc si to trošku odporuje. Buďto bude náklady platit firma a je to náklad vašeho SRO, ale tam pak nesedí těch 90%, které bude platit on. Asi tedy bude klíčové opravdu rozdělení pravomocí a podílů.
Pivo Sněžka

Malý dar z Krkonoš

Pecký Pivovar vám přeje klidné prožití Vánočních svátků - jako malou pozornost si dovolujeme nabídnout všem uživatelům slevu 10% na nákup dárkové krabice "Na vrcholu".