Neomezený e-shopový systém s jednotnou administrací
Zobrazují se odpovědi 1 až 6 z 6

PHP a deployment

 1. Ahoj.
  Na internetu je sice hodně článků na téma php a deploymentu, ale vše poměrně starší a ne moc konzistentí. Můžete dát nějaké tipy, jak řešíte deployment u php projektů?
  Momentálně to řeším trochu postaru - na serveru si zkopíruji projekt na subdoménu a vzdáleně upravuji soubory přímo na serveru. Lokálně mi nic neběží. To mi docela vyhovuje, protože nemusím řešit rozdíly na lokálním a produkčním prostředí. Zatím jsem si dokonce vystačil s obyčejným notepad++. Ale chtělo by to alespoň verzovat, takže jsem si koupil Phpstorm a nějak ze zvyku se mu zatím vyhýbám.
  Máte pro mě nějaké tipy, na co kouknout a trochu se posunout do roku 2020?

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. mrkni na github.com a jejich CI (actions), privátní repositáře jsou zadarmo, může to za tebe řešit deployment.

  Praxi se všude možně přešlo na nějakou formu balíčkování (docker, rpm, tar.gz) nebo serverless (Amazon lambda, Oracle Functions, Azure serverless, Heroku), může ti to ušetřit práci i peníze. Migrace databáze a uživatelských dat je jiná písnička, ale nejjednodušší je udělat odstávku a změnit struktury, vše ostatní je složitější nebo můžeš jít do cloudu.

 4. Já dost používám http://beanstalkapp.com/. Dost mi to vyhovuje, maj všechno zařízený a vystačím si s tím u hromadu projektů.

 5. My používáme deployer.org. Vývoj se řeší lokálně, nahraje se to na server a pak se jen přehodí symlink na novou verzi. Tj. počas uploadu je to normálně dostupné. Ta stará pak zůstává uložena na serveru pro případ nutnosti se vrátit.

 6. Kdysi jsem to dělal jako ty, ale mě osobně to přivedlo jenom do problémů, které však později vyřešilo verzování (git) a vývoj na lokále.

  Pro jednoduchý deployment na webhosting, který ti většinou poskytne jen přístup na FTP se dá ve spojení s gitem využít PHPloy (https://github.com/banago/PHPloy) - spouští se to z příkazovky a umí to na FTP nahrávat jen soubory co je potřeba, což pozná právě podle gitu. Umí to i třeba mazat cache soubory dle nastavení, což je třeba v případě Nette dobrá funkce.
  Dále, myslím že na podobném principu pro FTP, existuje nějaký deployer od Davida Grudla (https://github.com/dg/ftp-deployment), s tím nemám žádnou zkušenost.

  Pro složitější deployment (a pokud máš SSH přístup na server) je zajímavý Gitlab a jeho CI/CD, ale to už vyžaduje trochu větší znalost správy a fungování linux serveru. Nicméně ve spojení s Ansible se tam dá nastavit vše co je třeba (prakticky jakékoli nastavení serveru - složky, práva, konfigurace apache, nginx, restart služeb, ... ) a nasazení na produkci/test/jiný server je pak na jedno kliknutí ve webovém rozhraní gitlabu.

 7. Tak zaprve zacni verzovat!

Spolupracujeme: Jooble.org, Aximum - profesionální překlady Hostujeme u Server powered by TELE3