Založení a design webu a eshopu taneční školy
Zobrazují se odpovědi 1 až 14 z 14

Daň z prodeje darované nemovitosti

 1. Dobrý den,
  prodal jsem nemovitost, kterou mi daroval rodič přes darovací smlouvu. Bohužel mojí neznalostí, jsem nevěděl, že bych měl nemovitost vlastnit 5 let, před prodejem a prodal jsem ji. Nedávno se mi ovšem ozval finanční úřad, s tím že musím zaplatit daň 15% z prodeje darované nemovitosti. Je ještě nějaká možnost se dani alespoň z části vyhnout? Děkuji mnohokrát
  Naposledy upravil ihitch : 31.03.2020 v 12:39

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. 15 % není daň z nemovitosti, ale z příjmu, jelikož ten prodej je tvůj příjem, kterej pokud si neuvedl, tak ho logicky musíš dodanit.

 4. Ja tam taky nevidim nic, co by vas melo od dane osvobodit. Tohle je podle me proste dan z prijmu.

 5. nevyhnes sa tomu. tych 5 rokov plati aj pri dedeni napriklad. skratka tak u nas funguju nehnutelnosti. stat skratka chce penaize vzdy ked nastava nejaka obchodna transakcia. aj ked ide o opakovane danenie. logiku v tom nehladaj.

 6. Děkuji za odpovědi. Někde jsem četl, že bych měl platit daň jen ze zisku, tj. 15% daň z rozdílu o kolik se prodá dráž než je tržní (odhadní) cena pozemku.. Ale nevím, jestli je možnost ještě dodat tenhle dodatek.. Paní na FU byla hodně nekompromisní. Musím prý platit daň z celé částky.

 7. Citace Původně odeslal ihitch Zobrazit příspěvek
  Dobrý den,
  minulý rok (2019) jsem prodal nemovitost (zahrada), kterou mi tentýž rok daroval otec přes darovací smlouvu. Bohužel mojí neznalostí, jsem nevěděl, že bych měl nemovitost vlastnit 5 let, před prodejem a prodal jsem ji. Můj zaměstnavatel za mě už podal daňové přiznání (prý termín do 1.2.), kde příjem z prodeje nemovitosti nebyl uveden. Nedávno se mi ovšem ozval finanční úřad, s tím že musím zaplatit daň 15% z prodeje darované nemovitosti. Je ještě nějaká možnost se dani alespoň z části vyhnout?Děkuji mnohokrát
  vyhnout jedině doživotní emigrací.

  ---------- Příspěvek doplněn 30.03.2020 v 19:30 ----------

  Citace Původně odeslal ihitch Zobrazit příspěvek
  Děkuji za odpovědi. Někde jsem četl, že bych měl platit daň jen ze zisku, tj. 15% daň z rozdílu o kolik se prodá dráž než je tržní (odhadní) cena pozemku.. Ale nevím, jestli je možnost ještě dodat tenhle dodatek.. Paní na FU byla hodně nekompromisní. Musím prý platit daň z celé částky.
  Ano musíš z celé částky, kdyby jsi koupil a prodal tak jen ze zisku. Možná by šlo prudit, že darujícící chce vrátit dar a nebo byl nesvéprávný.

 8. Jakou daň z prodeje nemovitosti v roce 2018 platíte? | Hestia Group| realitní…

  V jakém případě jste od daně osvobozeni?
  - Pokud onu nemovitost vlastníte nejméně 5 let, daň z příjmu při prodeji se vás netýká.
  - Nemovitost minimálně 2 roky slouží/la jako vaše bydliště? Také jste od daně osvobozeni. Dokonce zde nemusíte mít uvedený ani trvalý pobyt, stačí prokázat, že jste po dobu
  dvou let využívali nemovitost k bydlení.
  - Koupíte-li jinou nemovitost k bydlení. Osvobození od daně jste i v případě, že splníte dvojitou podmínku - využívali jste nemovitost k bydlení po dobu kratší než dvou let a částku
  odpovídající příjmu z prodeje jste vynaložili na řešení bytových potřeb.
  - Jedná-li se o převod členských práv družstva. U bytů v osobním vlastnictví pouze v případě, že doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem je delší než 5 let.
  - Při prodeji nemovitosti nabyté dědictvím po zůstaviteli příbuzném v přímě řadě (děti, rodiče, prarodiče, vnuci) nebo svazkem manželským. V takovém případě se časový test 5 let
  zkracuje o dobu, po kterou zůstavitel nemovitost vlastnil.

 9. Našel jsem tohle info:
  Pro výpočet daně z příjmu při prodeji darované nemovitosti lze prodejní cenu ponížit o výdaje, to je o hodnotu nemovitosti v době jejího darování. V tomto případě se stanoví znaleckým posudkem podle cenového předpisu administrativní cena bytu v době darování a základ daně se následně vypočítá jako rozdíl této ceny a ceny prodejní.

  Bohužel nevím, zda je možné vyjímku uplatnit, když už mám podané daňové přiznání. Děkuji

 10. A ona je darovaná nemovitost výdaj? Nevím, nejsem odborník na právo, ale nějak se mi to nezdá.

 11. Citace Původně odeslal Tomáš Maňhal Zobrazit příspěvek
  A ona je darovaná nemovitost výdaj? Nevím, nejsem odborník na právo, ale nějak se mi to nezdá.
  Našel jsem to same info tady: https://www.adol.cz/blog-dane-pri-pr...e-nemovitosti/
  Ale taky nevím, jestli se dá darovaná nemovitost považovat za výdaj..

 12. Vzhledem k tomu, že to začíná "Pro výpočet daně z příjmu při prodeji darované nemovitosti…" asi jo, ne?

  Můžeš podat opravný daňový přiznání.

 13. Dobře, zkusím tedy podat dodatečné DP, kde se pokusím uplatnit výjimku(zmíněnou v článku) a uvidím..

 14. Předpokládám, že otec to vlastnil víc jak 5 let. Proč to tedy neprodal rovnou otec? Ahá on by s tím prodejem nesouhlasil. Takový děti jsou nejlepší, otec mu něco daruje, on to vzápětí prodá, všechny prachy utratí, a teď má problém zaplatit 15% z příjmu.

  Díky nouzovému stavu státu se lhůta pro daňové přiznání posunula až do června, do té doby člověk může bez sankcí podat opravných přiznání kolik chce...

  Co mě akorát napadlo je doložit náklady na rekonstrukci, zvelebení, což u zahrady by to musela být faktura za terénní úpravy, půjčení bagru, atd... a o to ponížit základ pro výpočet daně.

  Doba vlastnictví se přesouvá pouze kdyby to zdědil.

 15. Citace Původně odeslal Macecha Zobrazit příspěvek
  Předpokládám, že otec to vlastnil víc jak 5 let. Proč to tedy neprodal rovnou otec? Ahá on by s tím prodejem nesouhlasil. Takový děti jsou nejlepší, otec mu něco daruje, on to vzápětí prodá, všechny prachy utratí, a teď má problém zaplatit 15% z příjmu.
  Podle sebe soudím tebe ?

  Nám se třeba stalo něco úplně stejného, prodávali jsme proto, že rodiče jsou staří a prostě jsme se báli, že je někdo s prominutím ojebe. Tak nám to darovali a my jsme to prodali v klidu. A ano, nevyhnuli jsme se zdanění toho "zisku", ovšem ten "zisk" byl skoro nulový, protože jako "náklad" tam funguje odhad nemovitosti...takže stačí šikovný odhadce, který ti to odhadne (aby to nevypadalo blbě tak jen "skoro" stejně) a pak jen podat daňové přiznání...státní aparát je spokojen, že si to může odškrtnout a že nic nedostali je jim jedno :-)

Spolupracujeme: Jooble.org, Aximum - profesionální překlady Hostujeme u Server powered by TELE3