21.03.2020 20:20
1
Připravujeme nový produkt, klasický test vody, kterým lze zjistit například obsah NO3 ve vodě. Funguje to tak, že se odebere pár ml vody, kterou chci otestovat, kápne se do ní roztok, voda se následně podle obsahu NO3 do několik minut zbarví.
Zbarvená voda se poté přiloží k barevné stupnici a porovnáním zjistím obsah NO3 ve vodě.

Mnoha lidí má problém správně porovnat barvu vody se stupnicí. Chtěli bychom proto udělat aplikaci, ideálně webovou stránku, kde by uživatel vyfotil zabarvenou vodu (je v malé zkumavce) na papíru se stupnicí a aplikace by mu vrátila jakou hodnotu NO3 ve vodě má.

Aplikace by porovnávala barvu vody a stupnice z fotografie, takže by nevadilo, že by různé telefony fotily jinak zabarvené fotografie (jednou by byla fotografie tmavší, jinde více v teplých barvách apod.), protože aplikace by si zjistila jakou má barvu voda (= nejčastější odstín v oblasti) a našla by na stupnici nejbližší odstín barvy k barvě vody. Když by byl nejbližší odstín například v 34% stupnice a stupnice by byla od 0 NO3 mg/l do 10 NO3 mg/l, tak by aplikace vypsala, že výsledek měření je 3,4 NO3 mg/l.

Dosud bych si s tím poradil i já, problém ale v mém případě je, že nemám zkušenosti s tím, jak přesně zaměřit na fotografii zabarvenou vodu a stupnici. Předpokládám, že by stupnice na vytištěném papíru obsahovala nějaké značky, ať může aplikace zaměřit, kde stupnice začíná, kde končí a v jaké oblasti je testovaná voda = v podstatě to stejné, jako hledání QR kódu na fotografii.

Aplikace je nyní pouze ve fázi plánovaní, je to něco co není nezbytně nutné, jen by to ulehčilo uživatelům používání. Ač programovat umím, tak vůbec nemám odhad jak časově a finančně náročné by to bylo. Vzhledem k tomu, že je to fázi zvažovaní, tak to zatím nechci dávat do poptávek, ať zbytečně nezdržuji někoho, kdo hledá výdělek.

Máte někdo, kdo by to zvládl, odhad jak je to časově a finančně náročné?
Díky.
21.03.2020 20:41
2
Moc pěkná myšlenka.

Detekce barev z obrázků je docela jednoduchá a dá se to napsat za pár hodin, max dnů - je to spíš otázka implementace a prostředí, kde to poběží. To zaměření v obraze bude těžší, protože může být různě deformovaný, v perspektivě, otočený atp. Někde na YT byla pěkná prezentace (ve spojení s ML), kde popisují, jak zpracovávají obraz, tvary a podobné. Bohužel už si nepamatuju, kdo to prezentoval, abych na to odkázal, ale asi stačí trochu pohledat ve videích. Možná už na to bude i nějaká cloud služba, která by se dala využít, netuším.
21.03.2020 21:10
3
Té deformace jsem si vědom a proto se do toho nechci pouštět osobně. Předpokládám, že se bude jednat o https://www.tensorflow.org/
Zkoušel jsem i různé techniky s ImageMagick, ale chce to více zkušeností.
21.03.2020 21:44
4
Původně odeslal uzivatel1
Té deformace jsem si vědom a proto se do toho nechci pouštět osobně. Předpokládám, že se bude jednat o https://www.tensorflow.org/
Zkoušel jsem i různé techniky s ImageMagick, ale chce to více zkušeností.
To nedokážu tensorflow potvrdit, je to už dost dlouho, co jsem tu přednášku viděl.

Úvaha: dalo by se to zjednodušit v uživatelském rozhraní (appce), kde by měl člověk možnost zvětšit, nebo otočit obrázkem a udělat výřez. Tím by zajistil potřebnou pozici, ze které by se už jen udělal strojový výřez, detekovaly by se barvy a namapovaly se na určitou škálu. Bylo by dobré mít na tom "papírku" komparační barvy (škálu z tisku), podle kterých by bylo možné upravit kontrast, světelnost, saturaci atp.
21.03.2020 21:57
5
Poptal bych se v Praze na CVUTu. Jestli si dobre vzpominam, tak v rozlisovani obrazu byli dobri. Ev. Te nasmeruji jinam.
21.03.2020 22:02
6
rozpoznávat teplotu osvětlení z fotografie se dělá vytištěním standardizovaných barevných ploch, nejspíš ti bude stačit neutrální šedá nebo bílá, ta je ale problematická kvůli přeexpozici.

Na zaměření objektu na fotografii je spousta hotových nástrojů, používat k tomu ML je za mě nesmysl. Postup je relativně snadný, obrázek se zmenší, buď se použije analýza kontrastů nebo jasů, zůstane ti čárový obraz a v něm pak hledáš souřadnice bodů s určitým vektorem (vzájemnou polohou) - dopředu totiž víš jak budou jednotlivé hrany relativně vzdálené a v jaké poloze vůči sobě. pozici budou vůči sobě. Ukázkových kódu je všude spousta, tohle je běžná úloha pro 3., 4., ročník ing. na programování. Nebo použiješ tensorflow, ten ti rovnou rozdělí obraz na jednotlivé objekty, opravíš teplotu barev podle referenčního štítku a odhadneš odstín.

Každý člověk vidí jinak, stejně tak barvy jsou rozdílné při různém osvětlení a mozek to odhaduje různě. Porovnávání odstínu byl vždy problém :).
25.03.2020 00:17
7
@uzivatel1: Zajímavá úloha.
Chápu správně, že všichni uživatelé, kteří si chtějí vodu otestovat, musejí fyzicky přijet někam k vám, kde dostanou roztok a ve zkumavce si vodu s roztokem vyfotí?
Nebo jim roztok se zkumavkou a papírem se stupnicí posíláte?

Kamarád dělal něco vzdáleně podobného (prográmek, který hodnotil checkboxy z vyfocených papírových formulářů). Dost mu pomohlo, když na formuláře mohl dát značky (třeba tlusté černé puntíky v rozích, jeden větší pro orientaci), které program musel nejdřív identifikovat.
V kontextu tvého úkolu by - myslím si - pomohlo, kdybys pro fotku definoval pravidla, která by zjednodušila proces (a současně nebyla příliš striktní pro zákazníky).
Pokud by to bylo možné a mohl by sis papír (nebo bílou podložku) s barevnou stupnicí vyrobit/vytisknout, co třeba ji také opatřit značkami v rozích, které by algoritmus mohl identifikovat. A jedním konkrétním místem na papíře, kam by se musela dát zkumavka (opět zjednodušení pro program, aby nemusel příliš myslet, odhadovat). Vlastnosti papíru by byly známé a byla by na něm i bílá plocha, z níž by program mohl přečíst barevné zkreslení, které by použil na kompenzaci.
A když přemýšlím nahlas, tak jako další potenciální problémy vidím:
-focení v protisvětle (to by šlo eliminovat, pokud by papír byl úplně neprůsvitný),
-vržené stíny zkumavky na papír (snad by šlo zákazníky instruovat, že to tak nemají fotit),
-lesk a vlastní stín vody ve zkumavce,
-odlesk/zrcadlení popředí ve skle zkumavky. Říkám si, že toto může docela problém, který dokáže dost hnout s výslednou "barvou" vody (napadá mě: musí to nezbytně být zkumavka? nebyla by lepší Petriho miska?)
25.03.2020 00:32
8
Kdyz uz resime technikalie - nechat odběrčího delat dve nebo tri fotky (treba s tim, se se ma (on) pritom pokazde pootocit jinak ke svetlu)?
22.04.2020 19:31
9
nechcem zlahcovat, ale nie je riesenim vytlaceny pasik so stupnicou, ktory sa nalepi na skumavku a takto si clovek / mobil lahko porovna farbu tekutiny s farbou na stupnici