logo
09.03.2020 10:09
1
Dobrý den, rád bych požádal o pomoc s vyplněním přiznání k DPH. Nákupem softwaru z App storu od Apple se sídlem v Irsku jsem se stal identifikovanou osobou a řádně provedl registraci na FÚ. Nyní si nevím rady s vyplněním přiznáním k DPH a souhrnném hlášení, do kterých řádků mám co vypsat. Na netu jsem dohledal pouze návody k vyplnění pro Google Adsense, ale tento případ nikoliv. Fakturu od Apple mám v CZK, kde je částka rozepsaná a zaplacená včetně DPH. Protože se jedná o jednorázovou akci, nechci si brát účetní. Co všechno mám na FÚ odeslat a do kterých řádek kterou položku vyplnit? Předem děkuji za informaci a radu.
09.03.2020 10:19
2
Sluzby s mistem plneni v tuzemsku od firmy z jineho clenskeho statu se pisou do radku 5/6 priznani k DPH, rad bych podotknul ze jsi mel zaplatit bez DPH (identifikovat se applu se svym VAT pridelenym od CZ uradu a vyzadat platbu bez VAT), tak i tak totiz ceske DPH zaplatit musis a takhle ho budes lpatit dvakrat, jednou v platbe Applu a podruhe ceskemu statu... Pokud si to nedas do nakladu, zvazoval bych jestli ten nakup nenechat jako soukromy (dph jsi zalpatil zkrz apple takze o danovy unik se jednat nebude), jeste bych zkusil jednat s applem o vraceni dph zpetne, adobe mi takhle dph taky vratilo kyz jsem prechazel na dph a prvni mesic v prechodu se mi jeste vyuctoval spatne s dph tak sem si s nima chvili psal a dph vratili, fakturu upravili a dph sem odvedl sam tady

edit: sry radek 5/6 - puvodne jsem napsal 12 omylem ,spatne sem koukal do priznani
09.03.2020 10:49
3
Děkuji za radu, u Apple jsem v registraci bohužel nikde nenašel možnost vložení svého českého DIČ, proto mi chodí faktury včetně DPH. Pokusím se napsat na jejich podporu, zda existuje nějaká jiná cesta k získání faktury bez DPH. Podávám své daňové přiznání, kde uplatňuji paušální výdaje a nevím přesně jak to je, když chci rozdělit tamní nákupy na firemní a soukromé, to bych musel do budoucna zřejmě u každé platby řešit asi individuálně.
Potom musím ještě tuším podat souhrnné hlášení, zaplatit daň a to je vše? V dalších měsících, kdy nebudu mít žádné nákupy a zahraniční platby, nemusím tak podávat nulové přiznání k DPH, ani souhrnné hlášení, nastudoval jsem si to správně?
09.03.2020 12:57
4
souhrnne hlaseni podavas pokud jsi ty poskytl sluzbu mimo ČR, to tady tedy podavat nebudes. a ano, pokud nemas co priznavat, tak jako identifikovana osoba nepodavas nic.
09.03.2020 13:48
5
Mnohokrát děkuji za informace. Myslím, že jsem se dozvěděl vše potřebné. Děkuji!

---------- Příspěvek doplněn 10.03.2020 v 09:20 ----------

Na telefonické podpoře Apple mě bylo právě řečeno, že není způsob jak vystavovat faktury pro firmu za aplikace bez DPH.
Jako identifikovaná osoba tedy asi budu muset odvádět DPH 2x nebo existuje i jiná cesta?
10.03.2020 14:35
6
To je teda dost zajimavy, Apple, takova firma a neumi to co delaj svechyn SW firmy od kterych kupuju :)) by me teda zajimalo, jakej je ten duvod a jak se s tmi vyporadavaji ostatni, co kupuji neco od applu pro ucely podnikani...
10.03.2020 15:13
7
Na HW prý není problém nakoupit na firmu, ale SW z app storu bohužel ne. Ještě tam zkusím zavolat v týdnu znovu, třeba jsem neměl zrovna kliku na slovensky hovořící oprátorku.
10.03.2020 15:36
8
Tak jasne, myslel jsem ten SW no. Musi prece existovat spousta firem, co nakoupi appky pro zamestnance pro poreby podnikani a resi stejny problem jako ty... Tak mi prijde divne ez kdyz to jede z irska, ze neumi, stejen jako kazda jina SW firma fakturovat bez VAT abys mohl DPH odvest sam, kdyz ty tu povinnost mas at uz platis s dph nebo ne... To je fakt zvlastni, kdybys to vyresil nebo vyzjistil aspon nejake detaily, tak sem urcite napis
13.03.2020 12:57
9
I další dva operátoři mě ubezpečili o tom, že nákupy na firmu bez DPH z App Store nejsou v tuto chvíli možné. Volal jsem i na FÚ, kde asi paní ani netušila o čem mluvím a odkázala mě na daňového poradce.
Nyní mám tedy dvě možnosti, když nemá identifikovaná osoba možnost vrácení DPH: buď platit daň 2x nebo zůstat jen registrovaná IO a případné kontrole z FÚ doložit fakturu, kde je platba vyčíslena včetně daně. Uzná to finančák?