logo
04.02.2020 21:54
1
Dobrý den,
chci se poradit, mohu psát web, kdy text budu opisovat z knihy? Obrázky z knihy bych si také nafotil.
Je to prosím legální - možné? Nemůže mě někdo popotahovat za přepsání textu a ofocení obrázků na svůj web?
Knih bylo vydáno více.
Děkuju
05.02.2020 07:02
2
Jakýkoliv "sedlák by použil vlastní rozum"

Ze své knihy si kopíruj a dávej co chceš a kam chceš.
Pokud to není tvoje kniha a budeš dělat viz výše. Jsi zloděj a vychcánek. Kradeš a používáš to co dalo někomu práci a je jeho majetkem.
Možná ti to bude nějaká čas procházet, ale doufám, že ne dlouho.
Můj názor.

Jiná situace by byla, kdybys jen citoval a uváděl pravdivě zdroj odkud čerpáš, což z tvého dotazu vychází jako nepravděpodobné.
05.02.2020 08:32
3
Dobře, tak to protiprávně určitě nechci.
Teď mě napadají dvě možnosti,
a.) Formulovat obsah svými slovy, ale ofocené obrázky použít mohu?

b.) Druhá možnost opsat popis a ofotit obrázky a pod každý článek napsat (čerpáno z knihy ....)

Co je legální?

Děkuju
05.02.2020 13:12
4
Nic nemůžeš použít, vždy budeš kopírovat, i když vlastními slovy a žít z cizí práce.
Nic není legální jen citace/výcuc/

Požádej o svolení k publikaci fotky, textů, zaplať za to a jsi v pohodě.

Neber cizí nápady, vymysli svůj
05.02.2020 16:27
5
Pokud se bavíme o osobním blogu, kde odcituješ pár vět či maximálně odstavců a řekneš, odkud čerpáš, tak by neměl být problém. Nafocení obrázku už je problémovější, sice ho můžeš taky ocitovat, ale obrázky jsou obecně v knihách hodnotnější než text. Takže to, že nějakej obrázek "vyžvaníš", může autora dost naštvat. Plus, i když i text je autorské dílo, tak je to stejně trochu jiná liga než obrázek a doporučuju odnikud obrázky nefotit a nesdílet. :) Když už, tak fakt férově ocitovat, dát proklik na zakoupení knihy atd.

Ale to se bavíme o článku na osobním bloku. Pokud to budeš mít někde, kde nabízíš byznys a už by se to dalo vnímat jako komerční použití, tak je to přižování (zákon na to má přímo nějaké označení , teď nevím jestli je to free-ride, nebo ne). Jednoduše pokud zákazníka přesvědčíš právě díky tomu cizímu textu a tudíž bys bez toho původního autora byznys neměl, tak jseš příživník a můžeš mít problémy. Možná to bude spadat i pod nekalou soutěž, kdo ví. Každopádně bych to nedělal.
06.02.2020 21:56
6
Dobře, tak takto to dělat nechci, chci férově.
Poradili by jste mi při tvorbě webu o motorkách kde čerpat informace, aby to nebylo odzicení textu?
Napadá mě třeba přečíst si nějaký článek a ten napsat svými slovy?
A pak odkud čerpat obrázky které bych mohl legálně zveřejňovat na svém webu? Své nedokážu pořídit.
Děkuju
07.02.2020 17:34
7
Kolem motorek se bohužel nepohybuji. Každopádně takhle – informace ohledě motorek nejsou žádné tajemství. Pokud se bavíme třeba o přepisu parametrů atd., tak to je v pohodě. Problém nastává jen když jde o originální text, tedy nějaký osobní popis, o osobní příběh atd. Ale jinak je normální, že na internetu lidé sdílejí názory / informace a ostatní je parafrázují.

Tohle se mi špatně popisuje, je to intuitivní věc. Ale já taky při článcích dělám rešerši a přečtu třeba 100 jiných článků, nějak je vyhodnotím, srovnám s mým pohledem a pak napíšu článek, který je z většiny můj, ale průběžně zmiňuji něco, co jsem viděl jinde.. Tohle vzájemné přejímání a sdílení je víceméně základ vývoje lidských znalostí, takže mi to přijde ok. Ale existuje nějaká hranice, za kterou už to mně (ani zákonu) nepřijde ok.

Zkrátka pokud je to něco, co je unikátního a nikde jinde než v té knize (o které jste mluvil) není, tak je to problém. Jestli je to ale něco, o čem se mluví v X knihách, tak je to něco obecně známého a je tudíž v pohodě to přeformulovat svými slovy (protože to očividně dělají i ti autoři).

Pokud jde o obrázky, tak to je horší. Pokud se bavíme o článku na blog, tak jednoduše oslovte autory fotek a zeptejte se, jestli byste mohl obrázek v článku ukázat. Nabídněte třeba prokliknutí na jejich web, anebo že pod fotku napíšete kdo to fotil + kontakt na tu osobu. Pokud to bude někdo ze zahraničí, nebo zkrátka někdo, ke komu se e-mailově ani jinak nedostanete, tak bych tu fotku co nejférověji ocitoval (tady je nějaký generátor: http://citace.dumy.cz/) a snad se nic nestane.

Stále se ale bavíme o článcích. To je taková šedá zóna. Jestli to bude třeba e-shop s motorkama, tak to ne-e, tam nic jiného než zakoupené či vlastní fotky neukazovat.

Anebo možná najdete nějakou fotku ve fotobance. Napište název motorky do googlu a k tomu "stock photo", třeba to někde bude k prodeji (menší fotky kupuji kolem 70–100 Kč na 123rf.cz).

Každopádně hodně štěstí. :)