logo
30.01.2020 04:19
1
Ahoj. Jsem tu prvně a chtěl bych se informovat o kladech a záporech živnosti.
Začnu tak nějak od začátku.
Kupují na zahraničních serverech (ebay, Ali, gearbest, apod.) ptákoviny na auto pro svou potřebu. Sem tam jsem něco přiobjednat kamarádům a ani nevím jak se to rozkriklo a zalo mi psát dost lidí,ze by ty věci chtěli taky. Samozřejmě sem si pár kaček přihodil, i tak jsem to dával třeba 3x pod cenou jako by to koupili na marketplace, bazosi atd.
Udělal jsem si na fb stránku, kde Radim lidem co a jak si udělat aby to nemuseli někomu dávat za nehorázně peníze. Během 2 dnů jsem mel kolem 200 odběratelů a najednou prostě všichni něco chtějí.
Má otázka zní:
Chci tohle dělat poctivě, mám staly příjem a smlouvu v práci na dobu neurčitou. Jak je to tedy, když z podobných serveru budu něco kupovat a preprodavat tady s nějakým ziskem. Je pravda, že třeba jeden týden mám z toho bokem 1000,- a někdy je to 1000,- za jeden den...
Chci se zeptat. Jak je to s daněním téhle věci? Celkové co mám pro to udělát aby to bylo legální a já z toho neměl případný problém. Je mi jasné že 99% lidi co tohle ne fb to dělá nelegálně (asi ví proč).
Za další, vyplatí se to dělat legálně? Ať po zdanění nemám třeba jen 2-300 Kč za měsíc atp.
Děkuji za info

Co se právě děje na Webtrhu?

30.01.2020 05:23
2
Pri litru denne se to vyplatit muze, pri litru tydne spis ne. Ani 30k mesicne ti nemusi stacit, pokud mas malou marzi.

Na druhou stranu pri praci nebudes platit velky zalohy pri takovym obratu, takze to proste zkus, zaloz zivnost a uvidis.

Pocitej samozrejme s tim, ze od ty chcile budes oficialne poskytovat 24 mesicu zaruku, odstoupeni do 14 dnu, eet, identifikovana osoba atd atd., je raodst podnikat u nas v malym.
30.01.2020 10:37
3
Pokud začínáš tak počítej s novou právní úpravou.

- Za 11 měsíců vstoupí v platnost nová právní úprava, která výrazně prodraží nákupy ze 3 zemí. Zatímco nyní je zboží v hodnotě do 22 eur od DPH osvobozeno, od 1. ledna 2021 se bude daň platit ze všech zásilek pocházejících ze zemí mimo Evropskou unii.

Za nařízením stojí Evropská komise, která konec osvobození zdůvodňuje masivním zneužíváním stávajících pravidel.

Poplatek poště může až desetkrát převyšovat cenu zboží

Ještě výrazněji se do ceny zboží promítne poplatek České poště za předložení zásilky celnímu úřadu a za vyhotovení deklarace.

Částku 200 Kč si pošta nechá zaplatit za každou jednotlivou zásilku ( 100,- Kč na místě), největší dopad tak bude změna mít na levné příslušenství k telefonům nebo na drobnou elektroniku.

“Příkladem je jednoduchý stativ na telefon, který lze na ebay, Ali, gearbest, apod. koupit díky osvobození od DPH za 38 Kč včetně poštovného do ČR. Pokud by nová pravidla vstoupila v platnost dnes, cena v důsledku daně a poplatku poště vzroste na 246 Kč,”
30.01.2020 13:51
4
Tohle nikdy realne neprojde, na to by se musely najmout tisice lidi a to by ty poplatky nezaplatily.
30.01.2020 14:00
5
Navic od roku 2021 minimalni zalohy na OSSZ a VZP dohromady presahnou 5300,- coz je megalni mazec.
30.01.2020 15:21
6
Původně odeslal vodička
Tohle nikdy realne neprojde, na to by se musely najmout tisice lidi a to by ty poplatky nezaplatily.
Obávám se, že ti, kdo o tom rozhodují, se neřídí touto logikou.
30.01.2020 15:32
7
Děkuji za informace. Záruku dávám už teďka, sice jen 12 měsíců ale jako z mála na marketplace dávám. O těch poplatcích jsem něco zaslechl. Popravdě si myslím, že to se nějak ošefuje, když by se to trošku ,,rozjelo" byly by zásilky kupované v řádech 8-10000 (možná i více) měsíčně.
Pár článků jsem na internetu přečetl a na tenhle prodej bych eet neměl potřebovat, max fakturu a to ještě na vyžádání.
Jde mi spíše o to, o kolik mě poté stát z toho oholí po DPH a zda se DPH počítá z vydělané částky, nebo z nakoupené věci.
30.01.2020 15:55
8
nejsi platce DPH a ze zacatku nebudes, takze DPH resis akorat abys ho mel zaplaceny za dovezeny zbozi (a clo). a pozdeji si zaplatis ucetni...

Musis mit zalozenou zivnost, asi jako vedlejsi kdyz mas HPP a resis dane z prijmu a soc/zdrav... a samozrejme to, aby jsi mel vsechno v poradku co se cla/dph pri dovozu tyka, aby ty vyrobky meli vsechny nalezitosti co stanovzuje zakon (cesky navody, dovozce, certifikace pokud se na zbozi vztahuji apod.)
30.01.2020 15:58
9
Původně odeslal Aleš Jiříček
a samozrejme to, aby jsi mel vsechno v poradku co se cla/dph pri dovozu tyka, aby ty vyrobky meli vsechny nalezitosti co stanovzuje zakon (cesky navody, dovozce, certifikace pokud se na zbozi vztahuji apod.)
No, nevím zda jsou na tyhle věci zrovna třeba návody, např světýlka do auta, led pásky apod...
30.01.2020 15:59
10
No, jsou.
31.01.2020 14:47
11
Tak to zkusím jinak, jaký obrat bych musel minimálně mít, abych z toho aspoň něco měl, kromě lítání po úřadech a vypisovani daní apod.?
31.01.2020 14:51
12
mel bys asi vydelat tolik cisteho aby se ti to vyplatilo.
obrat muzes mit 200k a zisk z toho, po zdaneni a odectu nakladu, jen 40k
01.02.2020 10:51
13
Původně odeslal Martin.B
Tak to zkusím jinak, jaký obrat bych musel minimálně mít, abych z toho aspoň něco měl, kromě lítání po úřadech a vypisovani daní apod.?
To záleží co od toho očekáváš. Někdo chce mít maso v neděli na oběd, někdo si chce vydělat na cigarety, někdy si chce vydělat 3000 na splátku půjčky a někdo to dělá úplně zadarmo a hladí si své ego, že má eshop nebo podniká. U všech uvedených se jedná o ekonomické analfabety, kdy si neumí ani spočítat, že kdyby si našli druhou práci, tak by si možná vydělali více a neztráceli tolik svůj volný čas neefektivní činností. Ale někdo se tímto učí a sní svůj americký sen.
02.02.2020 11:31
14
Původně odeslal láďa1979
To záleží co od toho očekáváš. Někdo chce mít maso v neděli na oběd, někdo si chce vydělat na cigarety, někdy si chce vydělat 3000 na splátku půjčky a někdo to dělá úplně zadarmo a hladí si své ego, že má eshop nebo podniká. U všech uvedených se jedná o ekonomické analfabety, kdy si neumí ani spočítat, že kdyby si našli druhou práci, tak by si možná vydělali více a neztráceli tolik svůj volný čas neefektivní činností. Ale někdo se tímto učí a sní svůj americký sen.
Hehe... Takové věci fakt nepotřebuji, co jsem v soukromé korespondecni počítali, tak cca už tedka po zdanění bych měl mít kolem 4000 a přijde mi to dost slabé. Chtěl bych to zvýšit aspoň na těch 10 a více měsíčně, když už bych to dělal takto.
Ještě to tedy závažím a uvidím v nadcházejícím měsíci, kdy mi má přijít nové zboží a jaký o něj bude zájem. Chtěl bych to dělat legálně, už jen kvůli čistého svědomí, ale aby mi (zatím) půlku čistého výdělku vzal stát to se na to můžu rovnou vykašlat 😏
02.02.2020 15:43
15
tento názor taky není zrovna OK, stát musí z něčeho žít a každý jeho služby využívá. Nelze jen brát!
11.03.2020 23:55
16
Ahoj. Tak jsem tu zase 😊
Stále zvažuji tu živnost a budu na ní muset jít. Při propočítani, rozšíření sortimentu a drobném zvednutí cen (na radu jednoho uživatele odsud). Se z objednávek z 200-400, - místy zvedají i na 1400-2000 (to jsou ale výjimečně tak jednou za týden). Co evidují od začátku března do dnešního dne, tak hrubý příjem je cca 7500,- (ještě pár stovek přijde na dobírku). Počítám, že cca 2000-2500 byla nákupní cena těchto výrobků (musím ještě pořádně spočítat). Co mě zajímá, stačí jen přijít na živnostenský úřad a jen se zaregistrovat?
Co se týče následnému odvodu daní, je třeba nechávat všechny faktury kolik jsem zaplatil za zboží, nebo jen kolik jsem vydělal za daný měsíc? Když si někdo přijede osobně a dá peníze do ruky, je třeba to také někde uvádět?
(jinak si peníze nechávám posílat na druhý účet).
Zatím v tom chci mít ještě úplně jasno, než do toho spadnou a posléze vemu účetní.
Šídlo firmy nebude, jelikož se jedná o internetový prodej, v tomhle problém asi nebude že?

Kdybych se jakkoliv pletl, prosím opravte mne 😊
Děkuji Martin
12.03.2020 22:19
17
Co mě zajímá, stačí jen přijít na živnostenský úřad a jen se zaregistrovat?
Založit živnostenský list, registraci na finančním úřadě a zdravotní a sociální, myslím že už přihlašuje živnostenský úřad. Ale to vám tam potvrdí úředníci na žú
Zaregistrovat se na celním úřadě o dovozu zboží a zažádat o EORI
Pokud to neuděláte a nebudete mít JSD tak při budoucí kontrole vašeho subjektu správce daně z finančního úřadu Vás dodatečně dodaní, protože dovezené zboží používáte k podnikání a ne pro osobní potřebu.
Pokud nebudete mít vše v pořádku tak ještě pokutečka
Co se týče následnému odvodu daní, je třeba nechávat všechny faktury kolik jsem zaplatil za zboží, nebo jen kolik jsem vydělal za daný měsíc.
Záleží na přiznání buď přímé výdaje a nebo 60% paušál
Příjmové faktury musí OSVČ neplátce bez zaměstnanců archivovat tři roky zpětně.
Při přímých výdajích fakturu za zboží s JSD z celního úřadu a ostatní výdajové faktury.
Dobírkou? pokud nemáte smlouvu s dopravcem a dobírka Vám nechodí na účet ale složenkou musíte mít EET
Když si někdo přijede osobně a dá peníze do ruky, je třeba to také někde uvádět?
Ano musíte mu dát účtenku EET protože přijmete peníze v hotovosti.
Sídlo firmy nebude, jelikož se jedná o internetový prodej
Je úplně jedno jaký prodej, sídlo bude vaše trvalé bydliště pokud budete OSVČ

---------- Příspěvek doplněn 12.03.2020 v 22:37 ----------

A ještě dodatek
Stalo se to mé známé
Taky nakupovala a prodávala tak jako ty zhruba 2 roky
Pak ji přišel dopis o kontrole od živnostenského úřadu a stálo ji to 120000,- na dodanění (Ještě nebylo EET)
A to si nevymýšlím, to se doopravdy stalo!
13.03.2020 00:44
18
Děkuji za příspěvek. Co se týče toho sociálního a zdravotního, tak mám hpp. Tohle mám spíše jako přivýdělek, musím i sám odvádět?
Je toho docela dost na vyřizování koukám, existuje někdo, koho bych si třeba nájmu aby tohle o lítal za mě? Ono při práci na tři směnný provoz to není taky žádný med, hlavně když vlastně začínám. Dekuji
13.03.2020 00:44
19
Děkuji za příspěvek. Co se týče toho sociálního a zdravotního, tak mám hpp. Tohle mám spíše jako přivýdělek, musím i sám odvádět?
Je toho docela dost na vyřizování koukám, existuje někdo, koho bych si třeba nájmu aby tohle o lítal za mě? Ono při práci na tři směnný provoz to není taky žádný med, hlavně když vlastně začínám. Dekuji

---------- Příspěvek doplněn 13.03.2020 v 00:53 ----------

Děkuji za příspěvek. Co se týče toho sociálního a zdravotního, tak mám hpp. Tohle mám spíše jako přivýdělek, musím i sám odvádět?
Je toho docela dost na vyřizování koukám, existuje někdo, koho bych si třeba nájmu aby tohle o lítal za mě? Ono při práci na tři směnný provoz to není taky žádný med, hlavně když vlastně začínám. Dekuji