Neomezený e-shopový systém s jednotnou administrací
Zobrazují se odpovědi 1 až 6 z 6

Danenie zisku z predaja akcii do 1 roku v SR, FO

  1. V SR plati ze ak sa akcie predaju, ako FO, po 1 roku od ich kupy tak sa z predaja neplati ziadna dan. Pripadne ak suma nepresiahne 500€. Na obrazku je oficialny vyklad tohto zakona priamo od financnej spravy.

    Moja otazka je, ak kupim a predam akcie za dobu kratsiu nez jeden rok a zisk z tohto predaja je vecsi nez 500€ a ja zase nakupim akcie, cize na ucte mam 0€, tak neplatim dan z tohto uskutocneneho obchodu, spravne? Nakolko mi vznikol znovu naklad, cize prakticy nemam znovu ziaden zisk a teda nemam z coho platit dan. Nakolko zakon hovori ze dan sa plati zo zisku minus vydaje a ja mam teda novy vydaj. Dan by som platil az ak by mi na ucte zostala hotovost, pocas zdanovacieho obdobia, ktora by prevysovala hotovost ktora na ucte bola pred zacatim zdanovacieho obdobia a tato suma by presahovala 500€. Chapem to spravne?

    Název:  akcie-dane.png
Zobrazení: 127
Velikost:  123,1 KB

  2. Co se právě děje na Webtrhu?
  3. ten druhý nákup se samozřejmě neodečítá. Pokud máte jen rok budte rádi v CZ jsou to roky 3.

  4. Presne ako píše Láďa. A dokonca aj ako cituješ ty, výdavok je kúpna cena zaplatená za cenný papier (tj. nie iný, ale ten ktorého sa týka predaj)

  5. pytam sa preto lebo ta prva veta jasne hovori ze ide o uhrn prijmov z predaja(cize vsetky predaje kde bol predaj so ziskom), ponizeny o naklady(cize povodna kupna cena a poplatky broekrovi), inak povedane cisty zisk, v zdanovacom obdobi. Ak by som parafrazoval tak ani firma alebo zivnostnik neplati dane z prijmov ale zo zisku, inak by asi krachal cela ekonomika...

  6. Citace Původně odeslal node Zobrazit příspěvek
    pytam sa preto lebo ta prva veta jasne hovori ze ide o uhrn prijmov z predaja(cize vsetky predaje kde bol predaj so ziskom), ponizeny o naklady(cize povodna kupna cena a poplatky broekrovi), inak povedane cisty zisk, v zdanovacom obdobi. Ak by som parafrazoval tak ani firma alebo zivnostnik neplati dane z prijmov ale zo zisku, inak by asi krachal cela ekonomika...
    Áno, ide o úhrn príjmov - náklady ako píšeš. Ale náklady (výdavok) sa jednoznačne vzťahujú len k danému predávanému cennému papieru. Takže daníš čistý zisk. Otvorené obchody sa ti nijako nepriemetajú, pretože výdavkom sa stávajú až v okamihu predaja. Pozor na to, že ako FO si na rozdiel od firmy nedokážeš prenášať stratu naprieč rokmi.

    Daň z obratu (nie zo zisku) tu už bola, a napr. posledné dane mierené na Google/Facebook/... sú práve takouto daňou. Náklady sa neberú do úvahy.

  7. ok, aj som myslel ze to tak bude ... ale clovek moze dufat :D

    ---


    tu je nezavezne(cisto informativne)vyjadrenie z financnej spravy:

    Dobrý deň,

    za príjem z prevodu cenných papierov sa považuje aj príjem z predaja CP, ktorý je následne použitý na ďalšiu kúpu cenných papierov, samozrejme za predpokladu, že príjem nie je úplne oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. ) zákona o dani z príjmov ( ak v čase predaja boli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu na území SR, a obdobnom v zahraničí, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok).

    Obstarávacia cena vynaložená pri nákupe akcii sa považuje za výdavok, ale len v prípade, že ste v príslušnom zdaňovacom období dosiahli aj príjem z ich predaja. Takže ak ste príjmy z predaja cenných papierov nadobudnuté v roku 2019 následne investovali na kúpu ďalších cenných papierov, kúpnu cenu na obstaranie týchto ďalších cenných papierov vynaloženú v roku 2019 môžete zahrnú do daňových výdavkov len v tom zdaňovacom období, v ktorom dosiahnete príjem z predaja týchto cenných, teda ak ich predáte ešte v roku 2019, tak ich do výdavkov roku 2019 môžete zahrnúť, ale ak ich predáte až v roku 2020, potom ich nemôžete zahrnúť do výdavkov roku 2019, ale len do výdavkov v roku 2020. Základ dane vypočítate tak, že od úhrnu príjmov z predaja CP dosiahnutých v roku 2019 uplatníte úhrn výdavkov vynaložených na kúpu týchto predaných CP. Takto vykázaný základ dane sa zdaňuje ako príjem z predaja CP v sume presahujúcej 500 eur.

    Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe údajov uvedených v podaní.
    S pozdravom...
    Naposledy upravil node : 28.02.2020 v 12:49

Spolupracujeme: Jooble.org, Aximum - profesionální překlady Hostujeme u Server powered by TELE3