Python / Django Developer
Zobrazují se odpovědi 1 až 27 z 27

Eshop za 400M


 1. Co se právě děje na Webtrhu?
 2. Tohle je zase neuvěřitelnej tunel... Už vidím, jaká to bude holomajzna zase, plno věcí nefunkčních atd... Opravdu jsem "rád", že vím, kam jdou moje peníze....

 3. tak podle zákona to být může, co by ne. Cena stejně tak může odpovídat, netušíme co je její součástí. Za mě je ale nereálné za tu dobu realizace mít takové náklady, aby se mohlo říct, že cena není nadhodnocená.

  Michal Bláha se o to začal zajímat a dneska by měl jít na ministerstvo pro více informací, třeba pak k tomu napíše nějaké podrobnosti, dokud vše budou tajit, může nám to připadat pouze podezřelé.

 4. Ježiš přejte jim to, kdo nekrade, okrádá rodinu, tak maj asi velký rodiny.

 5. Tohle mi přijde zajímavé ->

  Server Hlídač státu také připomněl, že na sousedním Slovensku funguje systém zvaný eznamka, který stál v přepočtu zhruba 75 milionů korun a roční provoz je kolem 7,5 milionu.

 6. tady je pak z dnešních schůzky nějaké info, https://twitter.com/HlidacStatu/stat...36780629364737, zatím toho moc ven nešlo.

  On se takhle chová celý ten státní IT sektor, když se něco dostane na povrch, je to extrémně okaté. Dostat ale na podání nabídky několik týdnů času přes svátky zrovna také není košér a rozsahem jsou ty zadávací dokumentace ne zrovna malé.

 7. Vždyť drtivá většina státních zakázek je takových, tak přece nebudu dohazovat kámošovi nic za normální cenu. :-) Více zajímavé mi přišly brněnské schody za 5 milionů. :-)

 8. Za odkaz na novinky jsem rád, alespoň jsem si přečetl názory odborníků :D

  Dovolte mi citovat:
  1) tomu uveri tak mozna jen ty nezabednenejsi koblihy a i ty jen se skripenim svych pocukrovanych zubu :D
  2) kvalitni e.shop se da udelat za par desitek tisic. Pokud je nejaky vyssi pozadavek na zabezpeceni, tak dejme tomu ze za par set tisic, a uz to mi prijde dost za hranou. Zvlaste kdyz prihledneme k tomu, ze je to e.shop jen na jeden produkt = rok
  3) proste a jednoduse, jde o dalsi megatunel z dilny STBvlady, ANO bude lip, pro nekoho :D
  Ikdyby byla cena adekvátní, v řádu milionů, tak stejně nekdo bude brečet. Takhle z toho aspoň někdo vyleze vítězně...

 9. Citace Původně odeslal beraniste Zobrazit příspěvek
  Tohle mi přijde zajímavé ->

  Server Hlídač státu také připomněl, že na sousedním Slovensku funguje systém zvaný eznamka, který stál v přepočtu zhruba 75 milionů korun a roční provoz je kolem 7,5 milionu.
  Na twitteru se pod tímto rozvedla diskuze, že provozovatel má ještě necelé 3% provizi z každé prodané známky, takže ve výsledku se na těch 400 mil. Kč taky na Slovensku dostanou.

 10. Někdo umí a někdo jenom čumí :-)

 11. Myslím, že ministr Babišovi doložil, že oslovili 7 firem a dvě daly nabídku, tak vybrali jednu. Jinak asi je to správně bez výběrového řízení, jelikož by se jenon odvolávali a nebylo by to asi za 5 let. A to nemluvím o tom , že to je snad 6 let co slibovali, že místo známky bude přenositelná krabička.

 12. Někdo udělá eshop za 400mega a někdo koupí web za miliony a nasere tam ads. Každej děláme to, co umíme ne?

 13. Citace Původně odeslal láďa1979 Zobrazit příspěvek
  Myslím, že ministr Babišovi doložil, že oslovili 7 firem a dvě daly nabídku, tak vybrali jednu. Jinak asi je to správně bez výběrového řízení, jelikož by se jenon odvolávali a nebylo by to asi za 5 let. A to nemluvím o tom , že to je snad 6 let co slibovali, že místo známky bude přenositelná krabička.
  To oslovení ale bylo nejspíš jen na oko, na prostudování zadání a poslání nabídky dali jen několik týdnů během svátků, bez předchozího seznámení s obsahem nebylo reálné na to reagovat, byly tam i značné pokuty za nedodržení termínů.

  Se státem probíhá ročně stovky, tisíce výběrových řízení, které jsou za desítky milionů a více, odvolání není takový problém. Tady je spíše tlačil čas, eshop podle původních plánů měl fungovat od 1.1.2020, což byl mimochodem i datum uvedený v podkladech.

 14. Mě spíše přijde, že veřejně to asi nemělo být, jelikož tak bude značné množství utajovaných dat a osobních údajů. Na druhou stranu je ta firma co to dostala schopná nebo neschopná, myslím tím ve vztahu k vytvoření toho eshopu.

 15. Co je na dálničních známkách utajovaného? Podle MS to je několik desítek aut tajných služeb. Na práci s osobními daty (zpracováním i vznikem) není nic zvláštního, to je běžná agenda a stát si to jistí povinností mít osvědčení od NBÚ, při vážném provinění či jiných deliktech pak společnost osvědčení ztratí. Většina projektů by se pak musela dělat v utajovaném režimu, což výrazně sníží transparentnost a tržní konkurenci.

  Soukromý sektor má zase certifikace typu ISO 9001, ISO 27 001, bez kterých je pak těžké třeba dodávat bankám.

  Stejně tak by bylo krásné, kdyby se postupně oddělil vývoj a provoz, jen zatím stát vyžaduje oboje najednou, pak se nemůže divit, že z toho vznikají vendor locky.

 16. Podívej nikdo tady z nás s tím nic nenadělá, za 30 let demokracie se ničemu nedivím, takže mě primárně zajímá kdy to bude a zda to bude fungovat. Jinak včera Venezuela u Jílkové nám vylíčila světlé zítřky, tak proč se rozčilovat.

  Mnohem více mi vadí, že Ostrava dala do veřejných zakázek dopravu nízkoemisními vozidly a tak čekám, kdo první z konkurence si pořídí elektromobil nebo koloběžku:)

 17. to si právě nemyslím, že s tím nikdo nemůže nic dělat, naopak se snažím v tom angažovat, pokud se podaří zvrátit jedna okatá zakázka, třeba se to podaří i u jiné, u téhle to vypadá nadějně.

  Pohybuji se v tomhle prostředí v komerční sféře a mám za kariéru pěknou řádku podobných projektů a mrzí mě, že dveře do státní správy jsou neprodyšně uzavřené a IT zakázky jsou za absurdní ceny než za kolik dodáváme do korporátní sféry, kde už jsou také ceny absurdně vysoko, ale pořád o řád níže než třeba tohle.

 18. Já se stejně těším na to, až lidi zjistí, že si ji pak stejně budou muset koupit na každý auto, protože s přenositelností se tam nepočítá...

 19. Citace Původně odeslal TomášX Zobrazit příspěvek
  to si právě nemyslím, že s tím nikdo nemůže nic dělat, naopak se snažím v tom angažovat, pokud se podaří zvrátit jedna okatá zakázka, třeba se to podaří i u jiné, u téhle to vypadá nadějně.

  Pohybuji se v tomhle prostředí v komerční sféře a mám za kariéru pěknou řádku podobných projektů a mrzí mě, že dveře do státní správy jsou neprodyšně uzavřené a IT zakázky jsou za absurdní ceny než za kolik dodáváme do korporátní sféry, kde už jsou také ceny absurdně vysoko, ale pořád o řád níže než třeba tohle.
  Jediné čím jde něco změnit je trestní oznámení a to se taky může obrátit proti tobě. Dveře vůbec nejsou uzavřené stačí si počíst v registru smluv. Navíc zrovna ted je ideální příležitost jelikož letos i příští rok budou volby. Dám ti jednoduchý návod u nás v Ostravě a nejen v ní je sponzor obecního plesu shodný s uchazečem o veřejnou zakázku s nejvýhodnější nabídkou.

 20. Když to vezmu z praktického hlediska, má obyčejný člověk (mezi námi se mi těžko hledá příklad, jsme tu samí nadaní, talentovaní jedinci s mimořádnými možnostmi) možnost nějak prudit stát a dělat něco víc, než na podobné frajeřiny nadávat v diskuzích? Pokud se tu najde někdo, kdo se tomu věnuje blíž, jsou nějaké organizace, které má cenu sledovat, stane se někdy, že je podobný očividný tunel zavalen? Čistě ze zájmu, protože se v tomhle vůbec neorientuji a jen občas slyším o tom, jak se za nějakou banalitu dají podobně hezké peníze.

  // Ne že bych měl něco vůči nadávání, je to mnohem příjemnější než neříct nic a dusit to v sobě.

  Citace Původně odeslal Wladass Zobrazit příspěvek
  Každej děláme to, co umíme ne?
  S tvým dovolením musím nesouhlasit. Sám jsi příkladem opaku.

 21. @Petr Široký Neumím trollit? Nebo jak to mám chápat? :D

 22. Citace Původně odeslal láďa1979 Zobrazit příspěvek
  Jediné čím jde něco změnit je trestní oznámení a to se taky může obrátit proti tobě. Dveře vůbec nejsou uzavřené stačí si počíst v registru smluv. Navíc zrovna ted je ideální příležitost jelikož letos i příští rok budou volby. Dám ti jednoduchý návod u nás v Ostravě a nejen v ní je sponzor obecního plesu shodný s uchazečem o veřejnou zakázku s nejvýhodnější nabídkou.
  S tím nesouhlasím, cest jak něco změnit je hodně, začínat to může věcnou diskuzí, upozorňováním, navrhováním a realizací levnějších projektů. Dveře jsou uzavřené formou jako takové zakázky jdou, jejich obrovským rozsahem a podmínkami, které stanovují. K řadě systémů je nutná technická dokumentace, kterou ale nevlastní zadavatel, ale třetí strana, která je tím zvýhodněna, protože to je zároveň i konkurenční uchazeč. V tomhle případě třeba Asseco dostalo zadání několik měsíců dříve než ostatní, aspoň je šlechtí, že nebyl požadavek na nákup specializovaného HW od IBM, ale stačilo bý

 23. Jak jako vůbec fungují ony cenově přestřelené zakázky? Moc se v tom nevyznám. Kdo určuje zdali je cena přestřelená nebo ne. Dodavatel může vždy obhájit jakoukoliv cenu si vymyslí. Vždy může říct, že to dělá kvalitněji za pomoci kvalitnějších vývojových procesů oproti konkurenci a proto je cena vyšší.

  Když bude mít poptávající dejme tomu 400 mio na realizaci, bude výběrko, kde 9 dodavatelů nabídne řešení za 100mio, 1 dodavatel za 400 mio a poptávající se rozhodne pro řešení za 400 mio, tak mi přijde absurdní vůbec řešit nějakou přestřelenou cenu. Nejsem právník a nevím podle jakých kritérií se to hodnotí, ale čistě logicky si myslím, že by neměla existovat jakákoliv forma právního sporu proti cenově přestřelené zakázce. Může se bojovat proti poptávajícímu (stát), který měl na realizaci 100 mio, ale poptal řešení za 400 mio. Může se napadnout korupce nebo nějaké dohození kamarádovi a ignorování soutěže (výběrového řízení). Ale přímo, že by se mohla napadnout příliš vysoká cena realizace mi přijde absurdní. Ten dodavatel si to vždy může nějak obhájit a neexistuje páka, která by řekla ne nemáte pravdu. Protože nikdo neví jak programují, jaké mají lidi, co garantují, atd...

 24. O přestřelené ceně rozhoduje soud na základě vyšetřování policie, která někde najde mrtvého Maďara nebo švýcarské konto, viz. Rath nebo Eltodo. Zvláštní třeba je, že třeba u spotřebního materiálu rozhoduje většinou nejnižší cena, kdy zadavatele ani moc nezajímá kvalita a řekne, že by nic jiného než nejnižší cenu neobhájil a třese se pod ním křeslo a u staveb či služeb zase nejvyšší s tím, že přece požadují kvalitu a třese se pod ním křeslo, kdyby to nefungovalo. No a jelikož tady v absurdistánu neexistuje až na malé výjimky odpovědnost úředníka za rozhodnutí natož za jeho kompetentnost jsme tam, kde jsme.

 25. struktura cenové nabídky má svoje pravidla a není možné si tam přiklepnout miliony jen za kvalitu, teda musí se to správně maskovat.

  Pokud všichni dodávají za podobné ceny, nikdo nemůže říct, že to je přestřelené. Z nějakého důvodu se v tomhle oboru ustálila sazba 20 - 30 tis. za odpracovaný den pro programátora, analytika. Cenová kalkulace na vývoj pak vychází z odhadnuté pracnosti vynásobené sazbou plus normativ pro studování dokumentace (cca 20 stran na 1 pracovní den). Stejně tak je ustálený odhad náročnosti pro základní kroky, např. běžná náročnost pro vytvoření/přidání/zpracování jedné tabulky v databázi je jeden pracovní den a takhle absurdní jsou všechny další položky.

  Nikdo z venku nedokáže rozporovat jednoduše ty odhady, firmy si drží podobnou úroveň a stát má peníze jim to platit. Paradoxně tyhle ceny se ještě drží z dob, kdy se vše dělalo ručně často pouze na psacím stroji, kde ty náročnosti byly reálné, dnes již nejsou, ale nikdo neměl potřebu to změnit.

  Řešením může být státu ukázat, že to jde mnohem levněji, ale právě je těžké se pro řadu společností tam vůbec dostat, stát tomu moc naproti nejde, spíše naopak.

 26. Prosímtě a jakou váhu v hodnocení má cena? Ty výzvy co jsem viděl spíše preferovali u podobných projektů záruku a podporu, takže je otázkou kam co jde schovat.

 27. je to poprvé v historii lidstva co stát něco poptává? Státní zakázky byly i za tatíčka T.G. Masaryka a v dost velkých objemech a specializacích v tehdejší době také dost těžko odhadnutelné na finanční náročnost. Normálně to fungovalo což potvrzuje růst hospodářství Československa za I. republiky.

Hostujeme u Server powered by TELE3