Koronavirus.eu - 242 000 návštěv za 18 dní
Zobrazují se odpovědi 1 až 12 z 12

Stále zmatek v DPH

  1. Dobrý den,
    prosím Vás mám dotaz ohledně DPH. Objednal jsem si IT služby (web, SEO, atd.) a dodavatel mi napsal odhad ceny 25000 bez DPH (je neplátce) a já mám možnost je koupit buď na firmu, která je plátcem nebo která je neplátcem. Co je pro mě tedy lepší? Děkuji moc za rady, snad se mi podaří už se v tom vyznat.

  2. Co se právě děje na Webtrhu?
  3. Celkova cena bude v obou tvych pripadech 25000.
    Spravne by ti o dph nemel nic psat, kdyz je neplatce. Kdyz neni platce, zadne dph tam neni.

  4. Děkuji, mně se právě zdálo divné, že mi píše o DPH. Takže, mi vystaví jako neplátci jen Fakturu na 25000Kč a nikde žádné DPH dopočítávat nebude?

  5. Přesně, podle mě to psal, aby bylo jasné, že jde o konečnou cenu. Pro platce je jasně konečná cena bez DPH.

  6. Potvrzuji, at v tom mate opravdu jasno. To, jestli vy jste nebo nejste platce DPH vubec neovlivnuje to, jak on cenu vystavuje. On je neplatce, takze jeho cena je 25.000 Kc a je konecna.

    Spravne by na te fakture vubec o DPH nemela byt ani zminka. Zadne 0% DPH, apod. Proste cena 25.000,-

  7. Děkuji moc všem za velmi rychlé rady!!!

  8. Ono taky záleží třeba, jestli jste z jednoho členského státu EU nebo ne...

  9. Ano, je to v ČR, děkuji

  10. já mám možnost je koupit buď na firmu, která je plátcem nebo která je neplátcem.

    účetně by vám to mělo sedět kvůli daňovému základu té dané firmy, čili to nění o tom jak vy se rozhodnete:)

  11. Citace Původně odeslal musil.david Zobrazit příspěvek
    Potvrzuji, at v tom mate opravdu jasno. To, jestli vy jste nebo nejste platce DPH vubec neovlivnuje to, jak on cenu vystavuje. On je neplatce, takze jeho cena je 25.000 Kc a je konecna.

    Spravne by na te fakture vubec o DPH nemela byt ani zminka. Zadne 0% DPH, apod. Proste cena 25.000,-
    Ta formulace "správně by neměl o dph nic psát" je zavádějící.
    Povinnosti co uvádět na faktuře upravuje Občanský zákoník, Zákon č. 89/2012 Sb. § 435 (autor zákona ovšem llidem pochopení neusnadnil, když píše o přiděleném identifikačním čísle, protože by bylo třeba dalšího pátrání, aby byla vidět explicitní definice pojmu "identifikační číslo" a pomocné slovo "daňové" nepůsobilo zmatek..., konec konců je také přiděleným ientifikátorem.

    Zmatky nastávají hodně proto, že každá PODNIKAJÍCÍ osoba (fyzická i právní) registrovaná pro platbu DANĚ Z PŘÍJMŮ dostává IČ, což má hodně lidí spojeno právě s odvodem DPH. Takže IČ (a při použití prvého písmene ze slova daňový tedy DIČ) má každá z nich, ale neplátce by jej neměl uvádět (ale může třeba v patičce), a současně JE UMOŽNĚNO, a daňovými poradci doporučováno podle odstavce 2 téhož paragrafu (formulací "Na listině podle odstavce 1 lze uvést i další údaje, nejsou-li způsobilé vyvolat klamavý dojem") uvádět explicitně, že není plátcem DPH. (Což bych hodnotil jako "o něco víc správně než se nijak nezmínit" ;)

  12. Neplátce může uvádět DIČ na faktuře, jen nesmí zapomenout na větu "Nejsme plátci DPH", navíc neplátce vystavuje pouze Fakturu, kde je uvedená pouze cena, jednotková cena a souhrn. Není tam nikde nic o základu DPH + DPH.
    Takže takový doklad je hned rozeznatelný už podle názvu - nemá označení daňový doklad, pouze Faktura číslo xxxxxx
    Naopak plátce je povinen vystavovat Fakturu označenou slovy "daňový doklad", kde je vše detailně rozepsáno podle položek, tedy cena bez daně, počet kusů, sazba konkrétní položky a celkový úhrn (následně je vždy dole uvedena rekapitulace z celkové ceny co je základ daně + DPH dle sazby).
    Vyjímkou může být zjeddušený daňový doklad, kde stačí uvést celkovou cenu, cenu bez daně a daň. Není třeba rozepisovat každou položku zvlášť.
    Takže základem je vždy označení dokladu.
    !!!!!
    Takže zmatek z toho, že je na dokladu uvedeno DIČ neplátce je pouze nepochopení základní struktury a pojmenování dokladu, to nemá s označením DIČ nic společného.
    !!!!!

  13. Neplátce nemá cenu bez DPH, ale konečnou cenu. O DPH by se neměl vůbec zmiňovat, jedině jako spojení "Neplátce DPH".

    Jinak to, že neplátce uvádí na faktuře DIČ je v pořádku, to zas někdo vymýšlí nějaké blbosti. Neplátce DPH DIČ má a také ho využívá například pokud je identifikovaná osoba.

Spolupracujeme: Jooble.org Hostujeme u Server powered by TELE3