logo

Legalita získání Trumpova výroku o ženách z roku 2005 ('Access Hollywood' tape)

29.12.2019 04:05
1
Následující dotaz nesouvisí s e-komercí apod., za to pardon, ale přesto by mě zajímal názor právníka.

kontext: V září 2005 Donald Trump (v té době "pouze" byznysman a hvězda reality show The Apprentice) natáčel epizodu pořadu Access Hollywood, při příležitosti, kdy jel do nějakého studia zahrát si epizodní čurdu do nějakého seriálu (Days of Our Lives). Na začátku (předpokládám) podepsal nějaký release jak bývá zvykem, pak mu připnuli na klopu mikrofon, nabrali ho do autobusu a jeli na místo natáčení a Trump při tom povídal a spolu s redaktorem měli nezávazný pokec (small talk), mj. o ženách. Když dojeli na místo, členové štábu vystoupili, aby mohli natočit, jak vystupuje Trump spolu s redaktorem a vítají se s herečkou z toho seriálu. Když byl kameraman venku, Trump řekl o Nancy O'Dell, ženě z televize a novinářce:

Jel jsem po ní, ale selhal jsem. To přiznávám. Snažil jsem se ji ošukat; byla vdaná. A to jsem po ní šel dost silně. (…) Vyjížděl jsem po ní jak mrcha, ale bez úspěchu. Byla vdaná. A pak ji najednou vidím, teď má velké falešné cecky a kdesi cosi. Úplně změnila svůj vzhled.
Později Trump řekl o modelce a herečce Arianne Zucker:
Páni, vezmu si nějaký Tic Tacs, pro případ, že bych ji začal líbat. Víš, já jsem automaticky přitahován ke kráse. Prostě je začnu líbat. Je to jak magnet – prostě polibek. Na nic nečekám. (…) Chytit je za frndu. Můžeš udělat cokoli.
Jeho slova byla zaznamenána na audiorekordér. Epizoda pořadu byla nakonec natočena (bez výše uvedené poznámky). Redaktor krátce se poté o tomto zmínil dalším lidem z produkce a zjistili, že Trumpovy poznámky byly natočeny. V říjnu 2016, kdy NBC, které pořad patřil, pátrala v archivech, záznam vyplaval na povrch, právníci zkoumali, zda-li to mohou zveřejnit, a dospěli k závěru, že je to 'hodno zveřejnění'. A jen jako dodatek, Trump na to reagoval tak, že 1) se za to omluvil; použil slova: „(…)Řekl jsem to, bylo to špatné a omlouvám se.(…)“ 2) indikoval, že to není on, kdo ta slova řekl 3) řekl, že toto nahrávání bylo nezákonné a že zváží, zda-li NBC nezažaluje, ale jen v případě, pokud prohraje volby.

Moje otázky:
Před nějakým časem se výše zmíněná Trumpova slova vyskytovala na české Wikipedii, ale jeden uživatel je smazal a jako důvod udal, že „záznam výroku byl pořízen nezákonně“. (Při nejlepší snaze jsem nedokázal najít nic, co by to potvrzovalo a mimochodem, na anglické Wikipedii citát je.)
* Domníváte se, že Trumpův citát byl pořízen nezákonně? Proč? (je-li možno, odkazy, prosím)
* Domníváte se, že Trumpův citát je 'hodný zveřejnění' (newsworthy), jinými slovy: i kdyby byl pořízen nezákonně, je nějaká výjimka sledující nějaký "vyšší zájem" pro tento případ? (ať už v českém nebo americkém právu)
* Je obecně správné mazat (nebo cenzurovat, skrývat před zraky ostatních jako v případě Wikipedie) výroky, které - i kdyby byly pořízeny nezákonně - již unikly (v tomto případě doslova obletěly svět, byly ve své době diskutovány všude možně)?

Díky moc.

Zdroje:
* https://nypost.com/2016/10/08/how-ac...-vulgar-video/
* https://www.washingtonpost.com/lifes...b66_story.html
* https://variety.com/2016/tv/news/don...pe-1201902920/
29.12.2019 10:56
2
problém je pouze to že jde o Trumpa, jiní politici nebo osoby říkají daleko horší věci a nikdo to neřeší...Chtěl bych mít vaše starosti.
29.12.2019 18:17
3
Původně odeslal rooibosman
problém je pouze to že jde o Trumpa, jiní politici nebo osoby říkají daleko horší věci a nikdo to neřeší...Chtěl bych mít vaše starosti.
Poprosil bych, aby příspěvky obsahovaly odpověď na kladené otázky.