logo
10.12.2019 16:46
1
Zdravíčko borci,

1 web, 4 jazyky.

Na různých doménách? (a jestli jo, jak je spravovat?)
web.com
web.cz
web.de
web.fr

Na jedné doméně?
web.com/com/
web.com/cz/
web.com/de/
web.com/fr/

URL přípony (či jak se tomu přesně říká) stejné či různé?

web.com/en/article
web.com/cz/article
web.com/de/article
web.com/fr/article

či

web.com/article
web.cz/clanek
web.de/artikel
web.fr/larticle

či (což moc smysl nedává)

web.com/article
web.cz/article
web.de/article
web.fr/article


A když v galerii budou ke stejným článkům stejné obrázky, jen popsané v jiných jazycích, jde to nějak snadno udělat a nemuset mít pro každou verzi zkopírovanou galerii (v čem se pak nejde vyznat, když se cokoli mění)?Jak to pořešit s administrací, dá se udělat něco jako master admin, odkud se clánky "rozešlou"?A jak se v tom všem vyznat?A co na to Jan Tleskač?
10.12.2019 17:24
2
Obecně:

1) Pokud máš dobrý název typu apple.com tak moc nechceš .cz apod, prostě to necháš /cz/ ... jednodušší správa z mého pohledu a orientace ... tzn, vždy je to .com a mění se jen jazyk za tím
2) Pokud máš název typu damejidlo.cz tak pak asi v DE nebudeš mít to samé, takže tam ti logicky vyplyne jiný název včetně koncovky

Já doporučuji klientům domena.cz/jazyk/ a slug v URL je pak dle názvu stránky / články (logicky tedy v daném jazyce). A obecně nemít na hlavní jazykové mutaci v URL ten defaultní jazyk. Pokud je to .cz není důvod mít ještě .cz/cz/ ... a to samé u .com (zbytečně budeš mít .com/en/ ale nevadí to).

Z mého pohledu vývojáře na WordPressu:

Ani jedno není problém, ale obecně domena.cz/jazyk/ je snazší a automatická. Při změně domen (jiná koncovka je prostě jiná domena) to taky jde, ale je to zbytečný vojeb. S tím, že pak máš administraci přehlednou a vidíš, co je a co není přeložený ihned.

Obsah se dá okopírovat popřípadě zrcadlit, ale to je blbost, protože bys pak měl i stejný text v jiném jazyku. Takže jen okopíruješ obsah a přepíšeš texty.

Shrnutí:

- web.com/article popřípadě web.com/en/article
- web.com/fr/artikle
- web.com/cz/clanek
- ...
10.12.2019 17:29
3
U klienta provozujeme toto:

lacnedrziaky.sk
televiznidrzaky.cz
drzaknamonitor.cz
holders.ro
tartok.hu
dovody.cz
dovody.sk

Vše běží pod jednou administrací a domény jsou nasměrovány pomocí aliasů.
Díky tomu dovedeme udělat rozdílné eshopy, klidně s rozdílným designem.

Díky dobrému API od Netio.cz umíme tvořit aliasy automaticky a také automaticky buildovat nový klon na jedno kliknutí.

Statické texty si klient mění v administraci dle své potřeby a díky dobrému deploy procesu si vše vyladí na stage verzi eshopu ještě před tím, než to uvolníme do produkce.
10.12.2019 18:13
4
díky kluci!

slug předpokládám, že je URL po /, že? Jinak doména stejného jména jen s jinou koncovkou do budoucna bude. Samozřejmě to celý vzniklo postupně, takže nejdřív v CZ, pak v EN a teď chci přidat další jazyky, a až to bude mít smysl, tak to přehodím na sjednocující doménu (teď mi to ale zas tak nepřekáží). Ale především s tou administrací mi to dělá velkou hlavu, protože už takhle něco měnit je oser a je to hlavně nepřehledný. Vůbec si nedovedu pak představit, mít to ve vícero jazycích.

@ Shopimo: prosímtě mohl bys nějak nastínit, jak to je s administrací, kdy potřebuju pak mít přehled, co se třeba kde mění, abych to změnil všude? (a třeba s obrázkama je to úplně divoký, tam do nich vlastně ani nehrabu, protože v tom se člověk rychle zamotá).
na netiu to mám taky (ale shodou okolností).

teda jestli mi rozumíte.
10.12.2019 18:40
5
Tady je detail produktu:


Pro větší rozlišení zde: https://www.shopimo.cz/admin.png

Vpravo dole vidíš na jakých eshopech se má zobrazovat.
Nahoře pak vidíš záložky jazyků pro jednotlivé překlady. Obrázky u tohoto klienta řešíme jednotné, ale je možné tam mít checkboxy pro jednotlivé aliasy.

Stejně tak řešíme textové stránky.

Kdyby cokoli, klidně se ptej.