Automotive magazín Vehiklo Ventil + Facebook Vehiklo Ventil (8700 likes)
Zobrazují se odpovědi 1 až 4 z 4

ARM je buducnost cloudu?

 1. Dobry blog od tvorcov ScyllaDB:
  Is Arm ready for server dominance? - ScyllaDB

  V druhej casti porovnava AWS EC2 M5.4xlarge a armovy EC2 M6g.4xlarge. Vykonovo su na tom rovnako, avsak armovy server je o 20% lacnejsi.

  ARM sledujem uz nejaky ten piatok a i ked som sa nesparal v jeho vnutornostiach a teda neviem ci z hladiska instrukcii ma nejake nedostatky voci x86(arm bol vzdy o pocte jadier a nie o hrubej vypocetnej sile na jedno jadro), tak cena -20% je skratka neskutocne vysoke cislo a firmy ktore platia miliony dolarov mesacne za cloud po tom pojdu ako babky v nedelu rano na teple rozky.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Já osobně si myslím, že budoucnost je spíše RISC-V. Ale to asi ještě nějakou dobu potrvá.

 4. IOPS může bejt pěkný, ale pokud to bude muset i něco vypočítat, tak může pohořet. By se muselo testovat na dané aplikaci. Výkon o 20% může zvednout lepší jednotka na výpočty float apod..

 5. Také se těším na RISC-V. ARM se nám na velké výpočetní clustery zatím nevyplácí, je tam špatný sandobxing, spousty bugů se musí řešit kompilátorem, branch preduction moc nefunguje, chybí spousty vektorových instrukcí atd.

  Pro komplexní aplikace s vertikálním škálováním jako jsou databáze, analytické platformy, in-memory databáze to je zatím nevhodné. Na ale spousty malých aplikací (ala php workers) nebo na IO operace (např. storage nodes) vypadají dobře.

  Provoz přináší ale dost komplikací s kompilací, problematické jsou binární balíčky, díky jinému zarovnání instrukcí je potřeba pro každý arm upravit a změnit debugery, jiné chování Ly cache zase vede k nutnosti upravit aplikace a jejich monitoring (je-li prioritou nízká latence).

  Celý ARM trh je dost diverzifikovaný, primárně zaměřený na horizontální škálování s nízkou spotřebou a nízkou frekvencí (takže velice nízké IPC), úlohý náročné na paměťovou propustnost tady selhávají. Teď jsme třeba 3 měsíce testovali AMD Navy a díky polovičními IPC proti 5 let starémi ivy bridge na ML úlohy to byla dost katastrofa.

  Cloudy berou ARM útokem, protože jim to snižuje náklady, zvyšuje výnos na jednotki výkon (na jeden 4U box nacpou i dvojnásobek zákazníků, viz teď AWS re:invent).

  Klienti to chtějí, ale výnosné to je asi jen pro mě jako implementátora a DC jako poskytovatele nových pro něj levnějších služeb :).

Hostujeme u Server powered by TELE3