Instagram.cz prodej domény
Zobrazují se odpovědi 1 až 19 z 19

Plátce DPH - tipy a tripy pro nováčka?

 1. Ahoj všem, překročil jsem míč a musel se regnout k DPHčku. Naštěstí to proběhlo docela rychle. Mám vystavit svojí první fakturu v novém režimu a já nějak netuším jak.

  Mám vystavit svojí klasickou MD sazbu s tím, že k tomu připočtu 21%, které poté odvedu státu? Jak na tom bude můj klient, když vlastně platí v reálu o těch 21% víc? Odvede si také něco on?

  Jak využít plátcovství DPHčka co nejvíce? Nákladově jedu přes 60% paušál. Lze si něco kupovat bez daně a dát si to do majetku? Má to smysl? Třeba mobil, ntb, apod...?

  Díky za tipy a triky :)

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Pokud je klient plátce DPH, tak se pro něj finální cena nemění, pokud je neplátce, budeš pro něj o 21 % dražší.

  Pokud jedeš na paušál, tak je ti plátcovství k ničemu.

 4. Proc by mu bylo k nicemu? :) Porad si muze z nakladovych faktur odecitat DPH...

 5. Zákazník je plátce, je to velká firma... Takže když jsem mu fakturoval jako neplátce třeba 1.000 Kč / MD, budu mu nyní fakturovat 1.210?
  Takže když koupím noťas za 35 tisíc, koupím jej defacto za cenu s DPH, ale tu si pak odečtu?

 6. Citace Původně odeslal Aleš Jiříček Zobrazit příspěvek
  Proc by mu bylo k nicemu? :) Porad si muze z nakladovych faktur odecitat DPH...
  Asi proto, že když jedeš paušál, tak žádný nákladový faktury nemáš?

 7. Citace Původně odeslal Wladass Zobrazit příspěvek
  Asi proto, že když jedeš paušál, tak žádný nákladový faktury nemáš?
  Jakmile je plátce tak musí vést evidenci pro DPH a tam už je má. Pro účely daně z příjmu může pořád jet na paušál.

  Nevím jak je to s dáváním věcí do majetku když jsi na paušálu, ale tyhle věci jako mobil a ntb, co píšeš budou asi do 40 tis. takže se stejně do majetku nedávají. Takže ano, kupuješ je za cenu s DPH ale na DPH uplatníš odpočet a prakticky jsi je koupil za cenu bez DPH.

 8. Citace Původně odeslal Sisyphus Zobrazit příspěvek
  Nevím jak je to s dáváním věcí do majetku když jsi na paušálu, ale tyhle věci jako mobil a ntb, co píšeš budou asi do 40 tis. takže se stejně do majetku nedávají. Takže ano, kupuješ je za cenu s DPH ale na DPH uplatníš odpočet a prakticky jsi je koupil za cenu bez DPH.
  Aha, tak to jsem nevěděl, já měl za to, že když je paušál, tak není možný si odečíst nic z výdajový faktury, jelikož "nemáš" výdaje.

 9. Jo a není to tak, že pokud jsi plátce DPH, tak nemáš paušál, ale reálné výdaje?

 10. Ne, dph a dan z prijmu spolu vicemene nijak nesouvisi... Obe si opcitate naprosto nezavisle na sobe...

 11. Ale je to divny, kdyz se ta faktura danove neeviduje, ale odecte se dph. To jsou ti vypocitavi zivnostnici!

 12. Citace Původně odeslal vodička Zobrazit příspěvek
  Ale je to divny, kdyz se ta faktura danove neeviduje, ale odecte se dph. To jsou ti vypocitavi zivnostnici!
  ale ty ji evidujes, akorat en pro ucely dane z prijmu, ale pro ucely DPH...

 13. No právě, takže využívám paušál, kterej mi uměle vytvoří náklady (který nemám), ale přitom si odečtu DPH z věcí pro firemní potřeby, takže vlastně využívám oba systémy.

 14. DPH a Daň z příjmu FO jsou rozdílné věci. Jak už zaznělo, při vystavení faktury k ní připočítáváš sazbu DPH, pokut je odběratel také plátce, stát mu zaplacené DPH vrátí, pokud není plátce, budeš pro něj o DPH dražší. Zpřísňují se ti pravidla pro vydávání faktur, fakturu časově řadíš podle DUZP, což je zjednodušeně datum, kdy byla dodána služba/zboží nebo provedena platba, záleží co nastalo dříve. Vydanou fakturu (podle DUZP) musíš nejpozději do 25. následujícího měsíce uvést do kontrolního hlášení, které musíš každý měsíc posílat, do stejného data musíš také státu zaplatit DPH, které jsis ke fakturám připočítal bez ohledu na to, jestli faktura byla už proplacena. Za tyhle prohřešky dostáváš automaticky pokuty.

  Paušál a daně řešíš úplně stejně jako doposud (jako příjem počítáš částku na fakturách bez DPH k datu vydání faktury, tj. klidně s jiným datem než u DPH). U nákupů od plátců DPH si můžeš zaplacené DPH nárokovat u státu v kontrolním hlášení (u zboží na to máš 2 roky). Jen pozor, FÚ řeší, jestli daná věc byla opravdu využita pro potřeby podnikání nebo nikoliv. U věcí, které používáš i pro soukromé účely existuje v zákoně koeficient podle kterého snižuješ odpočitatelnou částku na DPH, to bych ale bez daňového poradce sám neřešil. FÚ ti může odpočty rozporovat, zpětně (až 3 roky) neuznávat. Pokud daníš nákladově, u přijatých fakturu pracuješ s částkou bez DPH, nakupuješ-li od plátce. U paušálu neplatí nic jako DHM s hranicí 40 000 a rovnou jde vše "do spotřeby" vč. vysokých nákladů jako auto nebo nemovitost, neuplatňují se odpisy (tady došlo před pár lety ke změně, dříve jsem i u paušálu odepisoval DHM postupně, ale před pár lety za to dostal pokutu od FÚ poté co si změnili interní směrnice a výklad zákona).

  Pokud budeš chtít odbornou pomoc, hledej "daňový poradce", což je osoba ze zákona pojištěná proti svým pochybení a odpovědná právě za tuhle činnost, u které tě umí před úřady oficiálně zastupovat. Účetní na tohle není vhodná, tu hledej až opravdu budeš vést účetnictví či aspoň nákladové danění.

 15. Citace Původně odeslal vodička Zobrazit příspěvek
  No právě, takže využívám paušál, kterej mi uměle vytvoří náklady (který nemám), ale přitom si odečtu DPH z věcí pro firemní potřeby, takže vlastně využívám oba systémy.
  nevyuzivas, protoze ty dve dane jsou uplne jine na sobe nezavisle dane a maji na sobe nezavisle zakony, takze nevyuzivas oba systemy, protoze ten system o kterym mluvis je jen pro dan z prijmu, pro dph zadnej takovej system neexistuje, tak to proste nemotej dohromady :)

 16. Ale ano, vybíráš si to nejlepší z obou, uplatňuješ paušál, kterej je výhodnej pro lidi, který nemaj náklady, ale zároveň si i uplatníš DPH z nákladů, který by sis jako neplátce do nákladů nikdy nedal. Takže ano, využíváš oba.

 17. no, uplatnis si DPH protoze jsi platce DPH, ale nema to zadnou souvislost s pausalem ani nicim jinym z dane z prijmu jako jste tu do toho s Wladassem motali...

 18. No jasně, ale je to takový vybrání si toho nejlepšího z obou systémů.

 19. Kdyz mas zakazniky jenom platce tak se ti to vyplati prakticvky vzdycky vic nez byt neplatce - prave kvuli tem odectum, proto sem byl driv platce dobrovolne, ted uz hold na vyber stejne nemam :)

 20. Jo, to rozhodne, ja jsem prave nevedel, ze to jde kombinovat.

Hostujeme u Server powered by TELE3