logo

Jak organizujete webové projekty, jak je verzujete, jak nejrychleji nahrávat na webhosting?

25.11.2019 15:47
1
Dobrý den,
velice by mne zajímalo, jak si udržujete pořádek a verzování v projektech, jestli používáte třeba git, případně jiné pomůcky.

Problém je opravdu pomalý upload na webhosting tak samo stahování ( internetem to není ten mám rychlý a jsem zapojen kabelem ) ( WinSCP - Wedos )

Nebaví mě už verzovat složku po složce, jak verzujete vy ? Jak potom nahráváte ? Děkuji za tipy.

Co se právě děje na Webtrhu?

25.11.2019 15:51
2
Git, naprosto bez debat... I pro vydavani na ostry servery. Nechapu ze nekdo jeste v dnesni dobe vyviji tak, ze to kopiruje rucne na FTP, nedej boze upravuje ostry kody primo na FTP...
Jeste starsi projekty byly na vlastnim SVN, ale to uz je dneska taky pravek.
25.11.2019 16:46
3
vyvoj lokalni gitnasazeni podle situace, na neco https://phpfashion.com/ftp-deploymen...res-ftp-chytre na neco ciste upload pres sftp, na neco vlastni generujici scripty, na nejaky mini wp projekty bokem ted chci vyzkouset deploy co umi mamp pro.
25.11.2019 16:59
4
Provozujeme a také se nejvíce osvědčilo:
1) Git pull
2) Potřebná úprava
3) Otestování vývojářem lokálně
4) Git push na testovací verzi (projekt.test.nasedomena.cz), tvorba MR na produkční verzi
5) Otestování PM nebo Testerem
6) Návrat do bodu 2 nebo Merge od PM

Máme skvělé api od hostingu, kde máme automatizovaného workera provádějící pipeline (nepoužíváme sdílené workery, jsou pomalé) a také od gitu, takže vše si PM/ tester ovládá v našem interním systému, kde vidí commity a co se provádělo.

Omezili jsme tímto množství bugů na minimum, především je o chyby lidského faktoru PM a nedorozumění s klientem. Navíc, je možné testovací verzi ukázat klientům, ať si také novou funkcionalitu vyzkouší, než se dostane na produkční prostředí.
25.11.2019 17:01
5
weby nerobim uz nejaky ten piatok. ale naposledy som presiel z php(drupal) skor na vue a popravde keby som mal ostat robit weby tak uz ich robim len cisto cez nejaky generator ako je hugo a podobne. 99.9999% klientov na web v zivote nesiahne a kto chce nejake zmeny tak ide o take drobnosti co radsej spravim sam, namiesto toho aby som robil komplikovane CMS s administraciou. takze ak ide o nahravanie na hosting tak sa to neda porovnat s drupalom alebo wordpresom kde su desiatky tisice suborov ktore treba nahrat na ftp. na verzovanie git ak to ide, avsak ak ide o spominane cmska, tak vecsina veci je aj tak v konfiguracii ktora je v db a nie v suboroch ako takych, takze tam sa to riesilo iba pre velmi velke projekty(drupal ma(l) features modul a podobne).
25.11.2019 17:28
6
git a nějaký CI/CD nástroj (github actions, gitlab ci, travis atd.). Pokud máš jen ftp, asi ti nic jiného než nahrávat soubory nezbyde, vždy je ale lepší to nahrávat z jiného serveru, který je poblíž (Re4DeR odkazuje fantastický nástroj od Davida G. na rychlé nahrávání přes ftp).

Pokud už je větší projekt, verzování striktně v gitu (v současnosti asi nic méně problémového není). Na nasazování jsem si oblíbil dělání yum (či obdobných) balíčků, sice to je s výpadek, to ale řeší více serverů v clusteru, ale dá se snadno spravovat, je jednoduše zjistitelné jaká verze na serveru je, lze předgenerovat celý OS už s konkrétní verzí webu (a tím dělat deployment vyloženě jen spuštěním iso ze sítě).

Použití cloudu začíná vycházet už také dobře, tak je napojení na git (většinu github.com) poměrně samozřejmé, cenově to je dostupné a nemusíš řešit příliš low level věci, pokud jim nerozumíš.
26.11.2019 15:23
7
Git určitě, můžeš použít i nadstavbu GIT LFS, kde se dají dávat i binární data, není to levné, ale je to pak na jednom úložišti.
Pokud se ptáš kvůli nutnosti odzkoušet věci mimo domov, tak navíc třeba phpStorm s automatickým uploadem přes FTP, tj. transparentně to nahrává, kam je třeba kvůli testu, verzování samozřejmě zůstává na Gitu.