logo
17.11.2019 18:45
1
Dobrý den, jsem nováček a chtěl bych se zeptat na 2 otázky.

1. Když vlastním web, musím mít živnostenské oprávnění když nevydělávám nic? Reklamy od googlu na něm jsou, ale je to na účet kamarádá, který mi to jednou za rok vyplácí na účet.

2. Zvažoval jsem na web vložit nějaké affiliate odkazy místo googlu reklam, můsím na to mít živnostenské oprávnění nebo ne?
Díky

Co se právě děje na Webtrhu?

17.11.2019 18:49
2
1) Pokud to vyplácí na DPP, tak jde samozřejmě o (skoro) legit jednání.)

2) Vzhledem k tomu, že provozovatelem webu je tvůj kamarád, který ŽL už má - jemu jde zisk - adsense/affil ... na tom nezáleží.
17.11.2019 19:12
3
Kdyby mi zaplatili částku za affilliate pomocí DPP, tak by to bylo fajn, stačilo by aby mi připravili smlouvu o DPP až jakmile by mi vystavili platbu?

Za to že mám web a doménu nemusím vlastnit živnostenské oprávnění?
Díky
17.11.2019 19:37
4
ne, na vlastnění domény a webu není potřeba žádné oprávnění, firma, ŽL či cokoliv od státu.

Pokud ale web vykazuje znaky soustavného podnikání, slouží buď jako prezentace či rovnou z něho plynou příjmy (eshop, affiliate, reklamy), již to musí někdo danit a příjmy z toho přiznávat. Taková osoba by ideálně měla být i na daném webu uvedena.
17.11.2019 20:36
5
Původně odeslal PavelPol
Kdyby mi zaplatili částku za affilliate pomocí DPP, tak by to bylo fajn, stačilo by aby mi připravili smlouvu o DPP až jakmile by mi vystavili platbu?

Za to že mám web a doménu nemusím vlastnit živnostenské oprávnění?
Díky
To je stejná otázka jako kdybyste se ptal, zda když vlastníte byt, musíte mít i ŽL (potencionálně ho můžete pronajímat za účelem výdělku).

Pokud web dáváte zdarma kamarádovi a ten vám zadává práci v rámci DPP, (práce) která není soustavná, je vše ok.

Asi každému je jasné, že to tak (asi) není... Ale kdyby to tak bylo, je to ok.

Nezáleží na tom, z čeho plyne zisk. Pokud vykonáváte jakkoukoliv soustavnou činnost, musíte mít ŽL, ať už máte zisk jen 1 Kč / rok anebo jste v mínusu...
17.11.2019 20:59
6
Díky za všecny psané informace.
Když to shrnu, když budu vlastnit web + doménu a reklamy ať už od adsense nebo jakýkoliv affil bude veden na kamaráda, nemusím vlastnit ŽL ?
Když mi kamarád zašle vydělané peníze z webu 1x za rok na můj účet, musíme uzavírat spolu DPP? Jsem totiž zaměstnanec firmy a daňové přiznání bych si pak musel podávat sám a nemohla by mi to podávat firma u které jsem zaměstnán?
Díky
18.11.2019 09:29
7
DPP nebude nikdy legální ohnout na soustavnout činnost za účelem zisku, což trvalé zobrazování reklamních prvků rozhodně je. A k trvalému zobrazování reklamních prvků jako affil, adsense a jiné, musíš mít oprávnění, tedy ŽL/SRO. ŽL stojí tisíc korun! Kašli na ty kličky. Pokud jsi zaměstnanec, budeš mít ŽL na vedlejší činnost a jednou za rok vyplázneš někomu pětistovku nebo talíř za to, aby ti udělal přiznání.
18.11.2019 09:46
8
Původně odeslal PavelPol
Jsem totiž zaměstnanec firmy a daňové přiznání bych si pak musel podávat sám a nemohla by mi to podávat firma u které jsem zaměstnán?
Díky
Pokud máš rozumnou firmu, tak většinou nemají problém s tím, že jim podonášíš nějaké papíry a příjmy na víc a oni to i tak udělají za tebe. To se musíš zeptat jich. ;)
18.11.2019 21:20
9
vše podstatné už bylo řešeno. Doporučuju ze začátku fakturovat třeba na známého, ale pokud ti to začne sypat trochu víc peněz, zvaž vlastní IČ. Stojí to litr a pokud budeš mít jako vedlejšák, tak poplatky skoro nic. A přiznání buď ve firmě nebo přinejhorším zvládneš i sám online třeba na https://onlinepriznani.cz
19.11.2019 08:27
10
Díky za informace, nechám to zatím na kamaráda, pokud by to stálo za to, zvážil bych ŽL.
Jaký je podle vás představitelný minimální roční zisk aby stálo za to si zřídil ŽL?
V případě použití reklam Adsense nebo Affilu bych musel každý měsíc posílat souhrnné hlášení? ( Nevím co to obnáší)?