Instagram.cz prodej domény
Zobrazují se odpovědi 1 až 11 z 11

OSVČ na vedlejší činnost a vyšší výdělek než z hlavní činnosti

 1. Dobrý den,
  před měsícem jsem začal podnikat na vedlejší činnost (eshop), prodoje jdou lépe než jsem čekal a zajímalo by mě zda je problém když činností kterou mám na vedlejší činnost vydělám víc než v zaměstnání která je jako hlavní.
  Bude stále platit že povinné odvody za mě bude platit zaměstnavatel? Nebo případně mění se něco tím že vydělám víc?
  Děkuji

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. I z vedlejší činnost odvádíš....

 4. ale až když překročíš nějakou částku za rok, nějak přes 70k je to teďka?

 5. Ano to vím že odvádím i z vedlejší činnosti a to podle výdělku. Spíše mě jde o to zda se něco mění nebo ne? Třeba právě ty povinné měsíční zálohy, jelikož ty teď za mě odvádí zaměstnavatel

 6. dokud sociálka a nebo zdrav. poj. nepřevede na hlavní nemění se nic. Pokud však podnikání převedou na hlavní budeš muset platit zálohy u ZP měsíčně.

 7. Socialka ani zdravotni pojistovna ti nemuzou prevest zivnost na hlavni. Pokud budes mit vyssi vydelek, tak pristi rok platis vyssi mesicni zalohy podle vydelku a v breznu si to vyuctujes. Je uplne jedno, kolik si vydelas na vedlejsak...

 8. Za hlavní činnost se ZP považuje:
  1) Pracovní poměr.
  2) Ta činnost, kde se dosahuje vyšších příjmů.

 9. Citace Původně odeslal láďa1979 Zobrazit příspěvek
  Za hlavní činnost se ZP považuje:
  1) Pracovní poměr.
  2) Ta činnost, kde se dosahuje vyšších příjmů.
  Tohle jsi se dočetl kde? To je blbost... Za vedlejší činnost se považuje když:
  - když jsi zaměstnanec a odvádíš zdravotní a sociální (stačí z minimální mzdy)
  - pobíráš invalidní důchod
  - jsi na rodičáku
  - pečuješ o osobu závislou na péči jiné osoby II až IV stupně
  - studuješ do 26-ti let

  Já třeba osobně jsem skoro vždy měla z podnikání víc, než z HPP a nikdy mě zdravotní pojišťovna, ani sociálka nic nepředělala na hlavní činnost-ani nemůžou. Ty akorát zajímá, jestli jsi byl dotyčný měsíc zaměstnaný a povinné odvody za tebe zaplatil zaměstnavatel. Jinak v dalších letech, pokud vyděláváš, se to vůbec neliší, ptž stejně odvádíš zálohy z výdělku, který jsi měl předcházející rok... Jediné, v čem je rozdíl, je v záloze na daň z příjmu - tam se počítá i s příjmem z HPP a pak máš menší čtvrtletní zálohy.

 10. Tak "jak podnikat" neví vše, to co píšeš, je ze zákona o důchodovém. Zdravotní pojištovny aspoň tedy VZP to považuje dle výše příjmu aby z tebe vytáhly měsíční zálohy, sociálka prudí taky. Dle mé osobní zkušenosti co poslední roky prodávám aktiva OSVČ, kdy zisk výrazně převýšil mou mzdu, vždy převedli na hlavní i přes upozornění, že to nejsou trvalé, ale nahodilé příjmy z prodeje majetku.

 11. Nevím, jestli si nerozumíme, ale že ti nastavili měsíční zálohy, neznamená, že tě přehlásili v podnikání na HPP-kdo podniká na vedlejšák a má příjmy nad rozhodnou částku (2019 78476), tak platí zálohy u SP. To by jsi přece musel podepsat novou smlouvu u zaměstnavatele a přejít z HPP na vedlejšák. Pojišťovna tě sama od sebe nemůže přehlásit.
  Můj osobní příklad - jeden rok jsem zapomněla před koncem roku zaplatit velmi vysokou fakturu (DE) a naráz jsem měla o hodně vyšší příjmy. Tím pádem jsem každý měsíc platila velmi vysokou sociálku i zdravotní. V dubnu následujícího roku mě ale sociálka a zdravotní pojišťovna všechno vrátila.... Ale neznamená to, že když platím víc, než z HPP, tak že mě převedou podnikání na HPP.

 12. Hlavní činností je ta, která je hlavním zdrojem příjmu, takže se dá říci, že ta vyšší. Problém, je že u hlavní činnosti musíš platit zálohy, u vedlejší u ZP nemusíš. A jaký je rozdíl při vedlejším poměru, žádný, záleží kde podepíšeš prohlášení, pojistné se odvádí tak jako tak.

Hostujeme u Server powered by TELE3