logo
01.11.2019 07:08
1
Zdravím, poslední dobou přemýšlím nad rozšířením kvalifikace. Bohužel mám vystudovaný poměrně úzký obor a pokud bych se chtěl stěhovat tak najít uplatnění bude náročnější. Napadlo mě si rozšířit znalosti buďto směrem řemesla (bohužel je to časově náročnější na docházení na praxi atp.) a nebo naučit se programovat. Je mi 35 a matematika mi moc nikdy nešla, respektive nebavila mě..už tohle beru jako handicap, je to tak? Jak je vlastně reálné se naučit na nějakou aspoň průměrnou úroveň v mém věku, při zaměstnání? a jakou by jste se vydali cestou? Zaměřit se na nějakou konkrétní oblast, jazyk nebo jak by jste se vy zkušení rozhodovali? Jak dlouho vlastně může trvat to aspoň trochu dostat do hlavy? Chápu, že tohle je otázka špatně položená, ale řekněme, že budu studovat na denní bázi hoďku dvě+... a případně kam by jste pro vzdělání šli? Kurz, škola, knihy, něco jiného? díky za všechny názory, rady a tipy

Co se právě děje na Webtrhu?

01.11.2019 08:43
2
Stačí když tě baví programovat, asi to nakonec jde i bez toho, ale bylo by to těžké.
Javascript není špatný, běží v prohlížeči, takže vytváříš věci, na které si můžeš rychle "sáhnout" a je po něm poptávka
pěkně zpracované kurzy jsou na https://www.freecodecamp.org/learn
určitě nemusíš jít postupně vše. Třeba z Responsive Web Design stačí basic HTML
01.11.2019 08:50
3
Na programování musíš mít náturu a tu evidentně nemáš. Mě každý programátor připadá divnej a odtržený od reality.
Peníze se dají vydělat i specializací...Citrix, Oracle, VMware.
01.11.2019 09:29
4
Pokud nehodláš programovat engine pro 3D grafiku, tak nepotřebuješ vysokoškolskou matiku...
01.11.2019 09:51
5
Nejde tolik přímo o teoretickou matematiku, jako o logické myšlení. Při programování musíš v hlavě držet několik abstrakcí a aplikovat do nich konkrétní kód, který píšeš.

Například v aplikaci, kterou zrovna píšu, tečou data přes nějakých ~10 vrstev (příjem dat z externího zdroje; validace; transformace do našeho formátu; uložení do centrálního úložiště; vyzvednutí z úložiště; výběr zpracovatele podle typu a obsahu těch dat; ...) a když přidávám novou funkcionalitu, musím už automaticky vědět, do které z těch vrstev to mám přidat, abych nenarušil celkovou strukturu aplikace. Zároveň téměř každá z těch vrstev má svoje podvrstvy a hlavně hromadu rozhodovací logiky (co se stane v případě, že X; co se stane v jiném případě).

Jestli tě tohle bude bavit a zajímat, tak směle do toho... Učit s programovat jen kvůli penězům, je podle mě blbost. Jestli tě ta aplikovaná logika nebude bavit, tak to stejně do pár měsíců vzdáš.

Doporučil bych v kombinaci se samostudiem nějaké kurzy - těch lektorů se můžeš zeptat na doplňující otázky a můžou tě nasměrovat při studiu správným směrem. A ta zpětná vazba je rychlejší, než když to dohledáváš někde v tutoriálech nebo na fórech - a hlavně ze začátku studia budeš potřebovat hodně zpětné vazby... Koukám, že můj spolužák ze školy teď učí pro Czechitas, ale nevím jestli berou chlapy - účastníky. :) Další známé kurzy jsou třeba od Green fox. Případně zkus pohledat nějaké lektory programování ve svém okolí, pokud ti nevyhovují lokace těch velkých.
01.11.2019 09:53
6
a něco takového má smysl absolvovat? https://www.learn2code.cz/kurzy/online/programovani
01.11.2019 10:05
7
Původně odeslal alfastar
a něco takového má smysl absolvovat? https://www.learn2code.cz/kurzy/online/programovani
Neznám je a tak nemůžu zhodnotit, jak moc ta výuka bude odpovídat současným trendům (aby tě neučili 10 let staré postupy, které se už nepoužívají) a jak moc to bude kvalitní. Ale popis kurzů mají zpracovaný dobře, seznam kapitol dává smysl... Takže proč ne.
01.11.2019 11:29
8
Čau, mrkni na novej cz projekt pro lidi jako ty(i já) junior.guru
01.11.2019 11:49
9
Původně odeslal jamalino
Čau, mrkni na novej cz projekt pro lidi jako ty(i já) junior.guru
Kouknul jsem a jsem zvedav, co se bude dit dal :)
01.11.2019 12:07
10
Ja se pred nejakymi temi mesici taky zacal zajimat o javascript od nuly, tak to vidim asi takto:

Spousta zdroju je dnes uplne zdarma, to je sakra vyhoda - skola, kniha, nebo kurz ma podle mne smysl, pokud odpravdu vite, ze jsou kvalitni, uci to profesionalove, a je to aktualni a k veci - to pak ale zase nemusi byt zrovna nejlevnejsi :-)
Urcite je dulezite mit vice zdroju informaci a hlavne delat na nejakych vlastnich projektech - na tom se naucite nejvice - najdete si neco, co chcete automatizovat, upravit, vytvorit...
Poslete nekam lidi, co vam rikaji, ze na to nemate, ze chcete delat neco, cemu vubec nerozumite, jste moc stary, atp, nebo nejake povysene programatory profiky", to jsou vetsinou spatni programatori, a bavit se s nimi je ztrata casu...
Zkuste najit nekoho, kdo je na tom stejne a taky zacina, pak se muzete podporovat v tom to nevzdat...

- Je spousta webu, ktera se venuje gamifikaci uceni programovani, od reseni algoritmu, budovani projektu, pripravu na pohovory, az po kdovico. (napr codefights.com, codewars.com, https://leetcode.com/, apod...) codefights doporucuju, ted prejmenovani na https://codesignal.com/...
- youtube - webdev kanalu je taky spousta (coding tech, fun fun function, traversy media, ...), live streamy...
- twitter - tam je skoro kazdy, spousta odkazu na aktualni clanky, projekty, prednasky, problemy, novinky, atd.
- free edukativni weby freecodecamp, codecademy, ...
- weby s video-kurzy, ktere maji hodnoceni (udemy, scrimba, ...), to stoji nejake penize, nemam odzkouseno, ale znam nejake lidi, co tam publikovali
- delejte nejake freelance prace
- vlastni projekty, to je mozna nejdulezitejsi...
- ctete dokumentaci- pokud jde o JS, tak ecma script, mdn web docs, dokumentaci k ruznym api, ...
- ruzne blogovaci weby - medium.com, hackernoon.com, ...
- bar campy, hackatony, linuxdays, konference, video prednasky, apod...
- https://stackoverflow.com/
- twitch.tv - tam roste slusna komunita streamujicich koderu, muzete se ptat a resit veci jako treba na youtube live streamech...
- pokud jdete do JS, tak si otevrete konzoli v prohlizeci, tam se toho naucite spoustu
- divat se, jak vypadaji poptavky - ne vzdycky to odpovida realite, ale nejaky otisk reality tam je
- ctete cizi kod, zkoumejte, upravujte, prepisujte
- piste vlastni kod, jinak se to nenaucite

No a delejte to tak, aby vas to bavilo, jinak vas to bavit nebude a vzdate to :D
01.11.2019 12:42
11
Kdyz to tak ctu, asi bych zacal s cestinou...
01.11.2019 20:59
12
Původně odeslal alfastar
a něco takového má smysl absolvovat? https://www.learn2code.cz/kurzy/online/programovani
jde hlavně o to, jak to pojmeš. Jestli zkoukneš video a budeš si u toho zkoušet, tak ti to určitě něco dá, ale pouhým sledováním videí se moc neposuneš..
02.11.2019 18:07
13
Původně odeslal alfastar
Jak dlouho vlastně může trvat to aspoň trochu dostat do hlavy? řekněme, že budu studovat na denní bázi hoďku dvě+... a případně kam by jste pro vzdělání šli? Kurz, škola, knihy, něco jiného? díky za všechny názory, rady a tipy
tak ono taky záleží jestli umíš anglicky, nebo ne.,
pokud jo, tak jen z internetu se prý dá naučit programovat do dvou týdnů., Vortex #95 a pokud english neovládáš, tak pak netuším za kolik a jestli vůbec někdy..
02.11.2019 18:49
14
Původně odeslal PSwork
tak ono taky záleží jestli umíš anglicky, nebo ne.,
pokud jo, tak jen z internetu se prý dá naučit programovat do dvou týdnů., Vortex #95 a pokud english neovládáš, tak pak netuším za kolik a jestli vůbec někdy..
Do dvou týdnů je samozřejmě nesmysl. Naučíš se maximálně základy toho jazyka. Aby člověk dokázal samostatně psát kód, tak jsou to minimálně měsíce. A aby ten kód za něco stál, tak roky, protože to se nedá nikde načíst - to je prostě praxe.

Pravda je, že bez minimálně pasivní znalosti angličtiny to ani nemá smysl zkoušet. Veškerý relevantní informace jsou totiž výhradně v angličtině.
13.12.2019 19:48
15
Ahoj, vyrobil jsem web, kde se snažím ukázat lidem přesně jako ty cestu k programování. Dokonce vidím, že je tady už i zmíněný, což je super :D V tématu se pohybuju dlouho a všechno, co bych ti poradil, je sepsané na téhle stránce. Víc než matiku budeš potřebovat umět dobře anglicky. Můžeš se začít učit česky, materiály jsou, ale brzy narazíš na strop a budeš potřebovat umět anglicky aspoň číst. Začni se učit česky programovat a vedle toho si pouštěj Broňu na YouTube nebo nějak jinak věnuj čas i angličtině. Když na sobě budeš dost makat, po večerech můžeš udělat změnu kariéry nejdřív tak za třičtvrtě roku, ale spíš za déle. Urychlit by se to dalo snad nějakým intenzivním bootcampem, ale to se většinou vylučuje s prací. Ale jde to. Viděl jsem hodně lidí, kteří to dokázali. Není to jednoduché, ale jde to.