Prodej eshopu vč. technologií na potisk textilu
Zobrazují se odpovědi 1 až 8 z 8

Platba bez faktury

 1. Snažil jsem se to někde najít, ale nenašel jsem pořádnou odpověď, tak se ptám:


  Najmete si copywritera a udělá pro vás nějakou práci za jednotky tisíc. Jenže nemůže fakturovat. Jak to řešit? Jsem OCVČ a používám paušální zdanění. Účtenky/faktury nemusím nikde ukládat a jsou mi na nic. Lze mu ty peníze legálně jentak bez dokladu poslat a ať si to řeší dále sám dle svého uvážení? Nebo mám nějakou povinnost zjišťovat, kdo to je, zda má žl atd.?


  Zatím jsem to nikdy nedělal a tyhle lidi odmítal, protože jsem to nechtěl řešit, ale na druhou stranu bych asi do budoucna chtěl najmout i lidi co nemůžou fakturovat.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Jestli uplatňuješ paušál, tak proč to řešíš? To je spíš jeho problém, pokud mu tyhle příjmy udělají víc, než je částka příležitostného příjmu/ročně, tak je to jeho problém.

 4. Ano, lze mu je legálně poslat bez dokladu. Není tvou chybou že nevíš, že nemá živnost, nebo že nefakturuje dle autorského zákona. Ty fakturu nepotřebuješ a tím pro tebe veškerá starost končí.

 5. částečně se to teď řešilo ve vlákně s DPH.

  Zákon jasně stanovuje, kdy a jaké doklady potřebuješ, v ostatních případech žádný doklad mít nemusíš nebo může mít jakoukoliv formu.

  V tvém případě nepotřebuješ nic, prostě se domluvíš ústně a pošleš peníze. Vždy je ale lepší mít nějaké hmatatelné důkazy.

 6. Citace Původně odeslal TomášX Zobrazit příspěvek
  V tvém případě nepotřebuješ nic, prostě se domluvíš ústně a pošleš peníze. Vždy je ale lepší mít nějaké hmatatelné důkazy.
  Díky všem za rady, cením si toho. Jinak proč by to bylo lepší, když to nemusím řešit?

  ---------- Příspěvek doplněn 29.10.2019 v 22:26 ----------

  Ještě by mě zajímalo, jestli je to stejné, ať už platím někomu v ČR nebo zahraničí. Víte, prosím?

 7. v případě copywritingu se občas hodí mít licenci či smlouvu, aby šlo dokázat, že na text máš právo, ústní dohoda nemusí stačit v případě sporu. Pro evidenci nákladů na projekt je opět dobré vědět kolik co stálo. O tom, jestli použiješ paušál nebo spočítáš náklady se rozhoduješ zpětně, je dobré pro tyhle případy doklady mít. Občas tě úřady vyzvou ke kontrole, je dobré mít věci podložené a udržet důkazní břemeno.

  Při nákupu ze/do zahraničí se musíš stát identifikovanou osobou (vyhledej si) a platit DPH. Tady již daňové doklady potřebuješ a řídí se to přesnými pravidly.

 8. Tomáš dle mého zbytečně straší. A pokud naráží na toto vlákno, tak tam se to řeší z druhého pohledu - z pohledu dodavatele služeb, nikoliv jejich příjemce.

 9. Citace Původně odeslal TomášX Zobrazit příspěvek
  v případě copywritingu se občas hodí mít licenci či smlouvu, aby šlo dokázat, že na text máš právo, ústní dohoda nemusí stačit v případě sporu. Pro evidenci nákladů na projekt je opět dobré vědět kolik co stálo. O tom, jestli použiješ paušál nebo spočítáš náklady se rozhoduješ zpětně, je dobré pro tyhle případy doklady mít. Občas tě úřady vyzvou ke kontrole, je dobré mít věci podložené a udržet důkazní břemeno.
  - To bych měl případně komunikaci na mailu jako důkaz. Já prakticky vždycky vím, že budu využívat ten paušál.

  Citace Původně odeslal TomášX Zobrazit příspěvek
  Při nákupu ze/do zahraničí se musíš stát identifikovanou osobou (vyhledej si) a platit DPH. Tady již daňové doklady potřebuješ a řídí se to přesnými pravidly.
  To jsem identifikovaná osoba. Zkusím dohledat detaily, ale vypadá to, že tady bych to měl řešit, protože je tam obrácená daňová povinnost.

  Díky

Hostujeme u Server powered by TELE3