logo
24.10.2019 20:31
1
Ahoj všem,

najde se někdo, kdo využívá OCR pro automatické čtení údajů z občanských prukazů?

Díky

Co se právě děje na Webtrhu?

25.10.2019 11:35
2
Ahoj,

nikde to neaplikujeme, ale není to úplně triviální disciplína. Záleží co si od toho slibuješ a jak bude vypadat vstupní obrázek? Speciální skener nebo fotka mobilem atd...
Jinak existuje pár aplikací, ale není to zadarmo a výsledky jsou jak kdy. Moje zkušenost je docela problematická diakritia.

Trochu víc se rozpovídej :)
25.10.2019 11:44
3
Ahoj,

díky za reply. Ve stručnosti. Vyvyjíme podnikový systém, kde proteče denně obrovské množství dat, mimo jiné se v něm kontrolují údaje oproti občanskému průkazu. Z důvodu efektivity bychom chtěli připravit jednoduchou mobilní aplikaci, kde by uživatel oskenoval občanský průkaz a data by se automaticky odeslala na lokální síť, kde už se informace samy porovnají. Samozřejmě je ideální mít nějaké SDK, které bude využívat OCR přímo na daném zařízení, ale nejsme omezení technologií a zvažujeme i třeba možnost parsování až na serveru (tedy na zařízení pouze fotografie).

Nepředpokládám, že najdu řešení zdarma, samozřejmě počítám s nějakým feečkem.
Služeb a obzvlášť těch s nějakými referencemi je velmi poskromnu, takže se těžko hledá.

Máš přímo ty zkušenost s nějakou konkrétní službou?

Děkuji!
25.10.2019 11:45
4
Dá se docela dobře pracovat s MRZ (machine readable zone), jsou to ty tři řádky písmen, čísel a znaků < vzadu dole. Obsahuje to i kontrolní součty, takže víš, zda jsou načtená data korektní.
Bohužel z toho dostaneš jenom stát, datum narození, jméno a příjmení a číslo a konec platnosti dokladu - vše bez diakritiky, ale spolehlivé. V jednom projektu využívám tuto knihovnu: https://pypi.org/project/PassportEye/
Nevýhoda je že to není napsané úplně efektivně a je to pomalé (na i5 6. generace cca 3 sekundy, soubor 300 dpi).

V případě mobilní appky bych poptal SDK od https://smartengines.com/, funguje to docela rychle a dost dobře, cena ale není nejnižší.

Plus pokud bys chtěl řešit vlastní OCR, výrazné zlepšení přesnosti přineslo natrénování modelu na font OCR-B, který se na dokladech používá.
25.10.2019 11:59
5
Díky, parsování MRZ jsme zvažovali, potřebujeme však diakritiku.

Smartengines vypadá super, zkusím poslat požadavek a uvidíme. Nevíš kolik se tam ty ceny cca pohybují?

Díky
25.10.2019 12:28
6
Cenu sdělit bohužel nemůžu, protože NDA, ale závisí na typu projektu, který realizuješ.

Kdybych dneska řešil něco podobného, dám raději peníze lidem, ať si vymění občanku za eObčanku, v mém use-case by to vyšlo levněji a díky hackathonu, který na toto téma proběhl jsou aplikace co vrátí z eObčanky JSON s kompletními údaji.
25.10.2019 12:32
7
jsou aplikace co vrátí z eObčanky JSON s kompletními údaji
O nějaké konkrétní takové aplikaci víš? Děkuji!
25.10.2019 13:27
9
Ad MZR) taky byl problém, že na spoustě dokladech není...

Zkoušeli jsme Mitek - mají ID Mobile, což je docela jak píšeš, aplikace do mobilu, kde si to vyfotíš (je to docela pěkně udělané - rámeček navádí abys dal občanku rovně atd) a jejich cloud vrátí info. Moc se nám ale nelíbilo, že je to přes jejich server a chvíli to trvá. Cenu kvuli NDA taky nemůžu, ale přišlo mi to hodně... účtuje se to za každý doklad. Myslím, že mají i demo na vyzkoušení. Pak mají variantu ID_Fast, kde to řeší přes jejich desktop aplikaci. Tam už ta cena nebyla tolik a roční fee se taky dalo zvládnout. Hlavně se nám nepodařilo moc zjistit jakou mají podporu pro azbuku a podobná písma..
Nicméně - řešili jsme to loni, tak předpokládám, že se třeba zlepšili :)

smartengines.com neznám vůbec - to děkuju za tip :)

Jinak ohledně samotného OCR, tak za předpokladu, že nějak v obrázku najdeš zóny, kde je napsané co, tak na samotné OCR pěkně funguje opensource Tesseract.

Ještě přidám odkaz na stackoverflow, kde se řešila podobná problematika, ale už to je nad moji kapacitu :)
opencv - Detecting the National ID card and getting the details - Stack Overflow
25.10.2019 21:20
10
Jak moc rychle to potřebuješ? Dělám si soukromně projekt, který chci následně pustit jako opensource právě na čtení dokladů. Mám to kvůli funkci do CRM.