logo
11.10.2019 21:19
1
Dobrý večer,

pro spoustu zběhlejších asi hloupý dotaz... ale... vytvořila jsem na Prestashopu šablonu, kterou jsem využívala pro náš e-shop. Nyní mne oslovil klient s tím, že se mu šablona líbí a zda by ji ode mne mohl "odkoupit" pro svůj projekt.

Jelikož je to ovšem člověk zběhlý v PS provozu a v šabloně jsou obsaženy také moduly, které jsme si nechali individuálně upravovat, nerada bych pak svou šablonu viděla na x jeho shopech. Dá se proti tomuto bránit jiným způsobem než smlouvou, která mi toho moc nevyřeší? Např. vložením nějakých "indikátorů" do kódu? Jak to řeší třeba tvůrci šablon na addons apod.?

Díky,


Martina

Co se právě děje na Webtrhu?

11.10.2019 21:58
2
Prodej mu licenci na jeden eshop?
11.10.2019 22:00
3
Pokud se nic nestane, když z prodeje nakonec sejde, řekl bych si o takovou cenu, která mi vynahradí případ, kdy se šablona i s moduly začne neomezeně šířit (tedy dal bych tak k tomu rovnou svolení). Smlouva ono šíření možná zakáže, ale nic moc nezaručí.
11.10.2019 22:00
4
Původně odeslal vodička
Prodej mu licenci na jeden eshop?
Chápu, smluvně to zvládnu... ale hlodá ve mně otázka "co když?" Jak zabráním tomu, aby si šablonu rozkopíroval dále? Příp. jak to zjistím, pokud ne náhodou či neustálým hlídáním, na které nemám chuť ani čas?

---------- Příspěvek doplněn 11.10.2019 v 22:10 ----------

Původně odeslal sobik
Pokud se nic nestane, když z prodeje nakonec sejde, řekl bych si o takovou cenu, která mi vynahradí případ, kdy se šablona i s moduly začne neomezeně šířit (tedy dal bych tak k tomu rovnou svolení). Smlouva ono šíření možná zakáže, ale nic moc nezaručí.
A právě zde narážím... dostala jsem nabídku, která pokryje jeden shop, větší částku nepožaduji a myslím, že pro tuto variantu je dostatečná. Nechci přijít jak o možný výdělek za věc, která je hotová, stejně tak se však nechci dostat do výše zmíněné copy situace. Proto se snažím spíše najít řešení, které by mi i do budoucna mohlo pomoci.
11.10.2019 22:16
5
Nezjistis to jinak, nez tak, ze to budes hlidat, to je jasny. Pripadnej spor by pak ale nemusel byt velka veda, proste ma sablonu na danou domenu a pouziva ji na jiny, zdanlive hotova vec.
11.10.2019 22:18
6
Nie som si isty aky pohlad na to je z legislativnej strany, no odstranit akykolvek ochranny kus kodu zvladne zaciatocnik, pripadne mierne pokrocili v tejto oblasti, z mojho pohladu teda nema vobec ziadny zmysel.
12.10.2019 10:16
7
Kdyz nevis, kde to je, co to je a mas tam tisice radku kodu? To asi nebude jen tak.
12.10.2019 10:31
8
Já mohu mluvit jen za tvůrce pluginů pro WordPress a tam to vlastně funguje tak, že PRO verze pluginu ti funguje. Ono to vlastně ani moc nějak nejde, aby to případě nefungovalo. A pokud nezadáš licenci do pluginu, tak nemáš aktualizace. Což je pro řadu lidí velký podnět. Ale přo řadu ne.

Oni o tom samozřejmě ví, mají kod, který odesílá informace o tom, kde se daný plugin používá. A zda je aktivovanej (má licenci) je pak snadný zjistit, když máš data. Zároveň pak jedou na tom, že si to kupuje mnohem víc uživatelů a že prostě chceš aktualizace.

Nikdy jsem pak neměl právní spor nebo byť jen informaci, že s tím mají problém, běžně mám PRO verze bez licence na localhostu, protože klient má jen jednu licenci na produkci a pro test webu nepotřebuji aktualizace.
12.10.2019 13:30
9
To neošetříš... jestliže máš vlastní šablonu a od počátku jsi jí programovala pro svoje použití, tak hádám tam nemáš zabudovanou vlastní ochranu. Je otázka zda se ti pro jednoho potencionálního klienta vyplatí toto zpětně dodělávat. Na druhou stranu tu máš Shoptet na kterém funguje možná až půlka eshopu a vesměs všechny vypadají podobně. Takže o vlastním vzhledu to až tak není. Přidá ti to z hlediska brandu pár bodíků, ale určitě bych to nestavěl jako core výhodu. Jestliže se jedná o jednorázový obchod, tak bych to moc neřešil. Řekl bych si o férovou cenu a dál tím neztrácel čas. Ikdyby to náhodou dál šířil, tak na kolik e-shopu se to rozšíří? 10,20 kolik z toho bude úspěšných, kolik bude přímo konkurenčních....Máme tu 40k eshopu, nepřeceňoval bych to.... Já jsem též přešel u vlastních a zákaznických webu na vlastní administraci, vlastní šablonu, ale neberu to tak jako že by to zcela zásadně něco měnilo, je to prostě přidaná hodnota pro zákazníka, nicméně ten svůj úspěch, ten svůj succes story si stejně musí odpracovat sám, já mu na to dávám jen ty nejlepší nástroje co jsou v danou chvilku dostupné.