02.10.2019 09:34
1
Ahoj,

Proč mám v HTML kódu článek takto?

Kód:
Tato tradiční látka je zřejmě nejlevnější dezinfekcí a proti
Místo abych měl klasický text, jako všechny ostatní stránky?

"Tato tradiční látka je zřejmě nejlevnější dezinfekcí"

Na webu je to vidět dobře, dohledatelné to je přes Google OK, ale bojím se, aby to nebyl problém z hlediska SEO.

Co to způsobuje?
02.10.2019 09:45
2
nejedná se o chybu, je to tak správně. Tenhle zápis hledej pod označení "html entity" a je to běžný způsob jak zapsat bezpečně znaky do html. Rozumí tomu všechny nástroje, které pracují s html, je to jeho nedílnou součástí přes 20 let.

Chceš-li o tom vědět víc, mrkni na https://www.jakpsatweb.cz/html/entity.html
02.10.2019 09:51
3
Původně odeslal TomášX
nejedná se o chybu, je to tak správně. Tenhle zápis hledej pod označení "html entity" a je to běžný způsob jak zapsat bezpečně znaky do html. Rozumí tomu všechny nástroje, které pracují s html, je to jeho nedílnou součástí přes 20 let.

Chceš-li o tom vědět víc, mrkni na https://www.jakpsatweb.cz/html/entity.html
Dobře, díky za info. Píšou tam ale také toto:

"Nahrazování českých znaků entitami je nepraktické a působí chyby. České znaky je mnohem lepší normálně vpisovat do HTML kódu."

Když se podívám na 10 jiných webů, tak všech 10 má klasický text bez entit. Navíc mi právě tyhle entity způsobují například komolené URL v kotvách u pluginu TOC apod., což je viditelný problém, možná budou i další neviditelné.

Třeba odkaz: web.cz#Odvaacutepnenie_kaacutevovaru_ndash_babskea cute_rady místo aby to udělalo web.cz#odvapneni-kavovaru


Dá se s tím něco dělat?
02.10.2019 10:35
4
subor uloz v kodovani UTF-8, a do hlavicky (teda medzi <head> .. </head> ) uved:

Kód:
<meta charset="utf-8">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
prip. ak to pohana napr. PHP tak na uplny zaciatok posli hlavicku:

Kód:
header('Content-Type: text/html; charset=utf-8');
02.10.2019 10:39
5
A můžeš dát url webu? Ono záleží i na kódování stránky, jestli tam můžeš zapsat jiné znaky. Pokud jde o ty odkazy, problém je ještě úplně jiný, v atributu "id" nebo "name" by entity být neměly, pak je o dost složitější na to udělat odkaz, tohle ale záleží na redakční systému, který používáš.

I tyhle entity jsou tvořeny nejspíš editorem, kterým tvoříš obsah a v něm to půjde nejspíš nastavit, odkazy a kotvy bys měl mít pod kontrolou ty a to si nejspíš můžeš změnit sám.
02.10.2019 10:40
6
Původně odeslal ne
subor uloz v kodovani UTF-8
přeuložením souboru se ale nezbaví entity, ne?

Krom toho netušíme co má za redakční systém, předpokládám, že text s entitami nepíše sám ale generuje mu to nějaký wysiwyg.
02.10.2019 10:53
7
predpokladam ze to pise v nejakom editore, kde ma nastavene kodovanie ktore neobsahuje stredo - vychodo europske znaky (napr. iso8859-1) a program mu to tak "inteligentne" ulozi..

ale tazko povedat bez dalsich detailov
02.10.2019 10:57
8
Běží to na Wordpressu s pár pluginy. Články jsou psané klasicky přes Wysiwyg editor, patrně to však po publikaci něco změní na entity. Pokud přepnu z Wysiwyg do HTML editoru, také je vše v pořádku. Editor je stále ještě klasický, tedy nikoliv Gutenberg.

Mohla by pomoci aktualizace, případně něco s php? (vyšší verze?)

Kotvy (tedy "id" nebo "name" dělá automaticky plugin TOC na základě h2, h3 ..., ale právě jsou ty entity i tam, kde by být neměli. Oni by asi neměli být nikde.

Zajímavé je, že na jiném webu se stejnou šablonou i pluginy je vše v pořádku.

URL mohu případně zaslat do PM, pokud by měl někdo zájem se v tom pošťourat.

---------- Příspěvek doplněn 02.10.2019 v 11:10 ----------

Problém je zdá se vyřešen. Porovnal jsem nastavení webu, kde problém nebyl s tím, kde problém byl.

Jediná změna v nastavení byla ve vypnutém lazy load u šablony z MyThemeShop, na webu, kde to bylo zapnuté to dělalo bordel. Možná mají nějaký bug. Ale po vypnutí se srovnal jak text webu, tak kotvy, které jsou konečně SEO friendly.

Otázka je, zda je to chyba, zda je mám upozornit?

Každopádně díky všem za pomoc a názory.
02.10.2019 12:17
9
je možné, že kvůli lazy loading používal funkci/knihovnu, která to pro jistotu převáděla na entity nebot to zbytečně překódovával do jiného kódování, kdo ví. Za nahlášení nic nedáš, tady očividně špatně/nevhodně generuje anchor linky při použití entity, správně by entity měl brát jako znaky a až z nich dělat slug text, v php na to převod jsou funkce, očividně se jedná o chybu v kódu.

Tím, že máš Wordpress a které pluginy jsou měl začít tvůj příspěvek, snížilo by to naše vaření z vody, kde může být problém :). Hlavně, že je vyřešeno.