Vyladění Wordpressu (rychlost, bezpečnost, SEO) + vánoční bonus
Zobrazují se odpovědi 1 až 10 z 10

Zaokrouhlování faktur při platbě na dobírku hotově nebo kartou

 1. Jak řešíte dle nových pravidel zaokrouhlování faktur při dobírce, která může být placená jak hotově, tak kartou? Podle nových pravidel se DPH nezaokrouhluje nikdy, výsledná částka se při hotovostní platbě zaokrouhluje na celé koruny, při bezhotovostní platbě se nezaokrouhluje. Ovšem třeba u PPL může být dobírka placena jak hotově, tak i kartou a prodejce předem neví, co si zákazník zvolí, pokud ovšem nezakáže platbu kartou obecně.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Podle nových pravidel se DPH nezaokrouhluje nikdy
  Přesněji řečeno se nezaokrouhluje na celé koruny, ale na dvě desetinná místa.

  Jestli to chápu správně, tak nejjednoduším řešením je mít ceny s DPH v celých korunách a používat výpočet DPH "shora" (podle nového způsobu §37b Zákona o DPH). Pak, když máš ceny položek s DPH v celých korunách, vyjde ti i celkový součet dokladu v celých kournách a nemusíš řešit zaokrouhlování a rozlišování, jak kdo platí. Ale nejsem účetní, ať mě kdyžtak někdo opraví.

  Nechápu ovšem jednu věc - zrušením zaokrouhleného koeficinetu při výpočetu shora se má sjednotit výpočet s tím zdola, aby nevznikaly rozdíly, ale ty tam přece někde pořád budou, např.:

  Shora (nově):
  Cena s DPH: 1535.00
  DPH: 1535-(1535/1.21) = 266.40
  Cena bez DPH: 1535-266.40= 1268.60

  Zdola:
  Cena bez DPH: 1268.60
  DPH = 1268.60*0.21 = 266.41
  Cena s DPH: 1268.60+266.41= 1535.01

  Nebo dělám někde chybu?
  Naposledy upravil ramix : 01.10.2019 v 11:12

 4. Zaokrouhlujeme matematicky. U dopravců nejde zadat desetinný číslo do ceny dobírky.

 5. Tady píšou, že to je jedno, ale je třeba mít správně základ DPH:
  Změny ve způsobu výpočtu a zaokrouhlování daně z přidané hodnoty od 1. 10. 2019…

 6. By mě zajímalo, který debil při odvolávání se na zákon o ochraně spotřebitele, kde se uvádí při prodeji v hotovosti se zaokrouhluje, si dovodil, že bezhotovostně se tedy zaokrouhlovat nesmí a ještě se k tomu odvolává na sladění legislativy s EU. Akorát si ve své nudě na teplé židli na ministerstvu za jistě nadprůměrný plat nevšiml, že v některých zemích jsou ještě centy či groše, takže zaokrouhlovat nemusí na rozdíl od ČR, kde jsme drobné chytře zrušili. A všichni účetní se ted mohou zbláznit, kvůli pár halířům, když jinde utíkají miliardy.

 7. Účetní řekla, že dobírku máme v systému zaokrouhlovat úplně stejně jako hotovost. Tož tak...

 8. Ale on tak není problém v zaokrouhlování, ale v tom, že dle druhu platby ze zaoukrouhlení odvedeš DPH nebo neodvedeš. Pak se najde pár prudičů co řeknou, že daňový doklad není vystaven dle platné legislativy a požadují opravu kvůli pár halířům. Povinnost odvádět DPH ze zaokrouhlení tu už byla a když jsme měli kontrolu vyčíslil nám úžasnou částku asi 13 Kč za rok, ze které jsme neodvedli DPH. Naštěstí v té době nebyly pokuty jako dnes, takže jak to budou hodnotit v současnosti těžko říci, ale určitě za to bude pokuta až v milionech.

 9. Citace Původně odeslal lukio Zobrazit příspěvek
  Účetní řekla, že dobírku máme v systému zaokrouhlovat úplně stejně jako hotovost. Tož tak...
  Úplně stejně jsem měl na mysli i s tím, že DPH sazba pro zaokrouhlení je nulová.
  Pro ostatní způsoby plateb zaokrouhlujeme také, tam to však padá do sazby, která je na dokladu u daného zboží/služby.

 10. Aktuální vyjádření finanční správy naprosto popírá "vlastní" výklad pracovníků ministerstva co soukromě školí, takže by měli vrátit školné nebo plat.

  Výpočet DPH a zaokrouhlování od 1. 10. 2019 - Novinky 2019 | Daně | Finanční…

 11. Citace Původně odeslal láďa1979 Zobrazit příspěvek
  Aktuální vyjádření finanční správy naprosto popírá "vlastní" výklad pracovníků ministerstva co soukromě školí, takže by měli vrátit školné nebo plat.

  Výpočet DPH a zaokrouhlování od 1. 10. 2019 - Novinky 2019 | Daně | Finanční…
  Tak to je kocourkov jak sfiň, pokud to vyjádření chápu správně, tak do nulové sazby DPH má padat všechno zaokrouhlení bez ohledu na způsob platby.

Hostujeme u Server powered by TELE3